Lego 4543 Railroad Tractor Flatbed (recenzja)

lego 4543 1

Recenzja 4543 Railroad Tractor Flatbed

Seria: Trains
Rok wydania: 1991
Liczba klocków: 174 (BrickLink), 178 (Brickset)
Liczba figurek: 1
Cena : 100 – 600 (MISB) zł (BrickLink, allegro)

BrickLink, Brickset

W ostatnim czasie recenzje które tworzyłem dotyczyły serii castle i space. Chcąc zrobić małą przerwę od rycerzy i kosmonautów, przerzucę się dziś z tematem na tory wdzięcznej serii, która sama w sobie stanowi świetne uzupełnienie miasta, jednocześnie będąc oddzielnym i jakże lubianym nurtem wśród fanów Lego. Mowa oczywiście o serii trains. A ponieważ dla mnie to dziewiczy teren jeśli idzie o opisywanie zestawów, to proszę fanów gatunku o wyrozumiałość. :) Na pierwszy opis wybrałem jeden z sześciu zestawów z tematu pociągów, jaki posiadam, a wybór padł na połączenie elementów trains i town, czyli zestaw 4543 Railroad Tractor Flatbed. Kończąc słowa wstępu – kolejowa platforma z ciągnikiem moim okiem.

Opakowanie i instrukcja

Prezentowany tutaj egzemplarz nie stanowi kompletu. Nie posiadam pudełka, a jedynie sam zestaw i instrukcję. Stąd też im poświęcę większą uwagę. Samo pudełko, które można zobaczyć tutaj, utrzymane jest w kolorystyce typowej dla serii 9V, czyli ciekawie zainscenizowana scenka z zestawem w otoczeniu ciemnej scenerii, często tuż przy wylocie jakiegoś tunelu. Góra i boki pudełka w kolorystyce szarości. Tylna ścianka z grafikami ukazującymi dwie konstrukcje alternatywne i działanie poszczególnych podzespołów zestawu. Pudełko średniej wielkości, o wymiarach 24 cm na 14.3 cm.

Instrukcja w formie książeczki, z grafiką z pudełka na pierwszej stronie. Grafika przedstawia wagon stojący tuż przy wylocie tunelu, a obok niego traktor z przyczepką, ładujący coś na platformę. We wszystko wmieszany minifig z łopatą. Ot mała scenka przedstawiająca roboty przy torach.

lego 4543 26

Instrukcja podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich dotyczy ciągnika z przyczepą, a drugi wagonu. Zastosowano w niej białe tło, na które naniesiono czytelne kroki składania całości. Praca z instrukcją nie stwarza problemu. Jest czytelna, a błędów merytorycznych nie znalazłem. Na zdjęciu poniżej dwie wybrane ryciny z instrukcji. Jedna dotycząca ciągnika, druga platformy.

lego 4543 28

Ostatnia strona przedstawia wycinek z tylnej ścianki pudełka, tj dwie konstrukcje dodatkowe oraz model główny w ujęciu jednego obiektu, czyli traktora na platformie. O dodatkowych propozycjach wspomnę później w recenzji. Sam fakt nie zakańczania książeczki pustą stroną, a w sposób taki jak w tym przypadku to plus dla projektantów.

lego 4543 27

Elementy

Zestaw składa się ze sporej liczby 178 (lub 174 wg. innego źródła) elementów, co nie dziwi patrząc na konstrukcję i trzy elementy wchodzące w jego skład. Kolorystyka 4543 jest inna dla samej platformy i inna dla ciągnika z przyczepką. Do stworzenia wagonu użyto części w kolorze czerwonym i czarnym z dużą szarą płytą bazową. Traktor to typowe barwy dla maszyn do wszelkich prac, które oferuje Lego, czyli żółty z elementami czarnymi, czerwonymi i oczywiście przezroczystymi. Spis części dostępny tutaj. W zestawie znajdziemy naprawdę spory zasób ciekawych części typowych zarówno dla zestawów pociągowych, jak i miejskich. Otrzymujemy sześć kół trzech typów, cztery zawieszenia pociągowe z kołami torowymi, dużą platformę rozmiarów 6×28, dużo plate, w tym modyfikowanych, bricków, także tych modyfikowanych, czternaście zawiasów i płyt do nich, dwie łychy i małą wywrotkę. Naprawdę sporo części.

lego 4543 22

W zestawie otrzymujemy też blister z naklejkami. I tu mała ciekawostka. Dostajemy łącznie osiem naklejek, w tym cztery ze znakiem stosowanym dla pozycji pociągowych od Lego, przy czym instrukcja wskazuje użycie tylko dwóch z nich, tj. białych naklejek, które widać na zdjęciu powyżej, umieszczonych na bortach wagonu. Z pozostałych dwóch mniejszych znaków możemy skorzystać przy modelu alternatywnym. Natomiast sam blister z naklejkami widoczny ww. pod linkiem ze spisem elementów.

Skoro jesteśmy przy częściach, to z tego co wymieniałem wybrałem kilka najciekawszych elementów. Podzieliłem je na te, które są typowe dla zestawów z serii trains, jak i te ogólnego zastosowania. W pierwszej części wyszczególniłem samą platformę, osie z kołami, bufory wagonu, duże plate z pinem, jak i magnesy. W drugiej części borty (zawiasy), odwrócone slope, ruchome zawieszenie, prostą szybę, małą czarną łyżkę oraz modyfikowane bricki.

lego 4543 23

lego 4543 24

W zestawie obecny oczywiście minifig. Niestety to najsłabsza część zestawu, gdyż oferuje nam on zwykłego robotnika z torsem z niebieskimi spodniami roboczymi na szelkach i niebieską czapką. Nic nadzwyczajnego, więc nie będę się dłużej nad nim pochylał.

Zestaw

4543 pojawił się na rynku w 1991 roku wraz z tematem 9V pociągów w ramach serii trains. „Dziewięcio woltówki” mają zapewne swoich zwolenników, jak i zapewne znajda się tacy, dla których istnieją tylko klasyczne pociągi o zasilaniu 4.5/12 V. Nie mniej jednak czasy się zmieniają i w 1991 roku Lego wypuściło nową odsłonę serii, której przedstawicielem jest opisywany zestaw.
Oczywiście w ramach promocji temat znalazł się w katalogach Lego, skutecznie wypierając starsze zestawy pociągowe. Na zdjęciach poniżej dwa różne katalogi, ukazujące 4543 w akcji, w tym jedna rozkładówka z rodzimej broszurki Lego. Uwielbiam to, jak katalogi pokazywały zestawy pociągowe na początku lat 90-tych. :)

lego 4543 34

lego 4543 35

Jak widać wagon – platforma z 4543, jak i sam traktor bardzo dobrze komponują się z typowymi zestawami pociągowymi.
Ponieważ 4543, to pozycja, którą można podzielić na dwie odmienne części, to opiszę każdą z nich oddzielnie.

Wagon

Elementem podstawowym zestawu, wskazującym, iż mamy do czynienia z pozycją z serii trains, jest wagon – platforma z opuszczanymi bortami. Wagon sam w sobie w zasadzie nie może istnieć i potrzeba do niego oczywiście lokomotywy, bądź innego źródła napędu. Podłączenie do innych obiektów następuje za pomocą magnesów umieszczonych pomiędzy zderzakami. Prowadnice z magnesami są ruchome w pewnym zakresie, tak samo jak ruchome są platformy z kołami. Całość zapewnia możliwość poruszania się wagonu po torach w kształcie łuku. Sam wagon możemy podzielić więc na platformę główną oraz ruchome podwozie zapewniające skręt i połączenie z innymi wagonami/lokomotywą.

lego 4543 3

lego 4543 7

Od spodu wagonu zauważalna także konstrukcja mająca zapewne imitować część wagonu z wyposażeniem i ustawieniami dla niego, lub też poprostu optyczne wzmocnienie konstrukcji. Stworzono ją z kilku plate i czterech podwójnych odwróconych slope. Cały wagon w ujęciu dolnym na zdjęciu poniżej.

lego 4543 6

Nadbudówka platformy składa się z dwóch długich bortów i dwóch stałych krótszych boków, gdzie użyte elementy w postaci karbowanych bricków i bricków z wypustką (imitujących zapewne uchwyty do wchodzenia na platformę) tworzą solidnie wyglądającą część wagonu.
Borty, których jest aż czternaście opuszczają się w zakresie 180 stopni, ku dołowi, zapewniając swobodny dostęp do samej platformy, jej załadunek i rozładunek. Dwa z pośród nich zamontowane zostały na odwrót, celem umieszczenia na nich naklejek z logo serii trains. Odwrócenie ich nie powoduje pogorszenia efektu spójności wagonu jako takiego.

lego 4543 5

Przyznam, że to co nie wygląda najlepiej, kiedy wagon nie jest załadowany, to piny podwozia, umożliwiające połączenie go z platformą główną, dzięki otworom w niej umieszczonym. Jednakże jakikolwiek załadunek, chociażby traktora z przyczepą, powoduje, iż mankament ten nie jest widoczny.
Wagon, nawet jeśli jest bez załadunku, dobrze prezentuje się na torach, choć sam w sobie stanowi prostą konstrukcję. W zasadzie to jeden z najprostszych wagonów jaki można spotkać w zestawach zasilanych 9V.

lego 4543 4

Drugim elementem zestawu 4543 jest żółty traktor z przyczepką.

Traktor

Przyznam, że dobrze główkowali projektanci nie wypuszczając zestawu jako wagonu samego w sobie, a dodali do niego tak dobrze wyglądający element jakim jest traktor z przyczepą. Przyznam, że traktory w zestawach Lego z okresu klasycznego są konstrukcjami które uwielbiam. Od czasów pojawienia się zestawów dostosowanych do minifigów, w ramach serii town i trains, doliczyłem się siedmiu pozycji, gdzie występują takowe konstrukcje. Nie liczę tu oczywiście małych ciągników, jak chociażby zestaw 6504 Tractor, przedstawiający mały niebieski traktor z łyżką z przodu. Mowa o większych konstrukcjach, przeważnie z zakrytym dachem.
Zebrałem takowe w jedno miejsce i subiektywnie oceniając stwierdzam, że żółty ciągnik z opisywanego zestawu 4543, to najlepsza konstrukcja z tych, które wypuściło Lego w ramach serii town i trains.

lego 4543 25

Owszem, świetnie wygląda pojazd z zestawu 6524, a traktor z przednią i tylną łyżką z 6662 to zestaw gdzie ciągnik potraktowano kompleksowo i nie zapomniano o żadnym elemencie. Jednak, to ciągnik z opisywanego zestawu jako jedyny ma wyróżniające się ciężkie podwozie w kolorze czerwonym, z resorowaną ośką oraz prostą szybę z przodu pojazdu, czy stanowiskiem z dźwigniami do pracy tylnym wysięgnikiem zakończonym małą łyżką. Został dopracowany i nie widać w nim dziur po bokach, tak jak w większości traktorów. Dodatkowo wzbogacono go gniazdem do podłączenia przyczepy oraz rozkładanymi wspornikami do pracy w terenie. Dla mnie to świetna konstrukcja.

lego 4543 12

lego 4543 13

lego 4543 11

Podwozie, o którym wspomniałem znacząco odróżnia się od nadbudówki pojazdu, dzięki czerwonej barwie. Sprawa wrażenie masywnego. Przód zwieńczony resorowaną ośką, o czym także już wspominałem. To, jak ośka funkcjonuje, można zobaczyć na przykładzie zdjęcia poniżej, z wykorzystaniem uskoku przy torach przejazdu kolejowego z zestawu 4539. Na drugim zdjęciu podwozie traktora.

lego 4543 16

lego 4543 10

Twórcy do żółtego ciągnika dodali małą przyczepkę umożliwiającą wysypanie zawartości. Dodatkowo dodano dwa uchwyty na wyposażenie w postaci łopaty i miotły. Sama konstrukcja nie budzi super pozytywów. Jest poprostu ok. Natomiast nie podobają mi się zastosowane tu koła, które nie pasują do tych, które umieszczono w ciągniku. Myślę, że użycie kół dokładnie takich, jakie znajdują się na przedniej ośce traktora, byłoby lepszym rozwiązaniem. Poza tym bez uwag.

lego 4543 8

lego 4543 14

lego 4543 15

Jak widać powyżej usilnie przekonuję o zaletach i dopracowaniu tej maszyny. ;)
Aby tego dopełnić wspomnę jeszcze o samej funkcjonalności. Pomijając amortyzowaną przednią ośkę, podnoszony dach, czy uchylany szyber, traktor, jako narzędzie do pracy umożliwia działania prowadzone dużą łychą z przodu pojazdu, jak i mniejszą z tył. Przednia łycha, o dużych zębach może podnosić zawartość, przenosić ją (w pozycji uniesionej ponad kabinę), czy też spychać. Tylne ramie ruchome w zakresie ok 90 stopni w poziomie, umożliwia pracę na większej odległości od pojazdu i przenoszenie zawartości łyżki w inne miejsce. Tymi funkcjami traktor z 4543 nie odbiega od wspomnianej maszyny z 6662. Nie mniej jednak powtórzę, co pisałem. Dla mnie to najlepsza maszyna tego typu w zestawach Lego.

lego 4543 9

Zestaw

Każdy z opisanych elementów mógłby oczywiście istnieć oddzielnie i stanowić osobny zestaw. Jednakże tutaj stanowią jedność, co oczywiście nadaje siłę i jakość dla 4543. Elementy zestawu można stosować dwojako. Wagon może przewozić ciągnik wraz z przyczepką, lub stać na torach i być załadowywanym/rozładowywanym przez traktor. Bawialność tej pozycji jest na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Łącznie do dyspozycji dostajemy ponad dwadzieścia (!) elementów ruchomych, z których większość stanowią borty wagonu. Nie mniej jednak niewiele zestawów nie może poszczycić się aż takimi możliwościami. Wykorzystanie jego funkcji ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

lego 4543 17

lego 4543 18

Zestaw stanowi kompletną propozycję od Lego w ramach serii trains. Tego typu zestawienia były często stosowane w pociągowych tematach, choć szczególnie widać to właśnie w serii 9V. We wcześniejszych zestawach serii, z lat 80-tych, gościły bądź same pociągi/wagony, bądź z dużymi konstrukcjami w postaci ramp załadunkowych i mini stacji kolejowych. Zdarzały się dodatki w postaci np. samego podnośnika, jak w 7727. Jednak to w serii 9V otrzymujemy zestawy, gdzie poza wagonem mamy do dyspozycji samochody, podnośniki czy rampy, mogące być zestawem same w sobie. Dotyczy to większości zestawów z tego tematu. Wymienić można chociażby pozycje takie jak 4537, 4549, czy 4564.

lego 4543 2

Takie podejście do zestawów serii pociągowej może powodować, że część z tych pozycji będzie można zakwalifikować jako zestawy miejskie, patrząc na to, co w sobie zawierają. Dotyczy to także wszelkich przejazdów kolejowych, których kilka zebrało się w serii trains. A może tak projektanci mogli pomyśleć o serii „town & trains”? ;) W każdym bądź razie 4543 to przykład solidnego zestawu o wielu możliwościach.

Modele alternatywne

To co rzuca się w oczy przy 4543, to tylko dwie konstrukcje alternatywne, które wskazują projektanci. Pierwszą z nich jest wysoki pojazd z wywrotką z przodu. Druga konstrukcja jest typowo torowa, czyli wagon z dwoma przestrzeniami ładunkowymi (zwieńczonymi opuszczanymi bortami) oraz umieszczoną centralnie kabiną z wysięgnikiem zakończonym łyżką do załadunku.
Oczywistym więc jest, iż wybrałem do zaprezentowania drugą z pozycji.

lego 4543 20

lego 4543 19

Kabina daje możliwość ustawienia jej w kierunku zbieżnym z osią platformy, jednak przesuwa się ciasno. Same powierzchnie ładunkowe wydają się być dziurawe przez brak wykończenia na rogach. Mimo tych niedociągnięć to niezła konstrukcja. Bezapelacyjnie najlepsza z dwóch, które oferuje nam w tym przypadku Lego.

lego 4543 21

Wydaje mi się jednak, że samemu z elementów, które wchodzą w skład 4543 można skonstruować lepszy wagon niż to, co proponują konstrukcje alternatywne.

Podsumowanie

Zestaw 4543 przedstawiający wagon – platformę z traktorem i przyczepką, to z pewnością bardzo udana pozycja Lego w pociągowej serii. Dający szerokie możliwości zastosowania zestaw powoduje, że chce się składać i zbierać dalsze elementy układanki w postaci docelowej pociągu złożonego z podobnych w swoim przeznaczeniu pozycji. 4543 mieści się w ramach rozszerzonych możliwości, jakie daje 9V seria, gdzie poza pociągami/wagonami otrzymujemy dodatkowo elementy kojarzone z miejską serią. Mnogość możliwości które daje zestaw, wynikająca m.in. z ponad dwudziestu elementów ruchomych, skutkuje jego wysoką oceną. Ponieważ od tej recenzji zmieniam skalę ocen na dziesięciostopniową, zestaw 4543 otrzymuje 9/10 punktów. Jeden punkt odjęty za słabą figurkę i niepasujące koła.
4543 to pozycja godna polecenia wszystkim fanom pociągów, ale i kolekcjonerom miejskich zestawów.

Za :
+ klimat 9V
+ funkcjonalność i możliwości
+ bawialność
+ świetny traktor
+ dużo ciekawych elementów

Przeciw:
– słaby minifig
– źle dobrane koła przyczepki

Ostatnim punktem recenzji jest scenka z wykorzystaniem opisywanego zestawu. Nie inaczej jest i tym razem. Różnicę stanowi to, iż scenka, która została stworzona na wzór starych katalogów, była już przedmiotem wpisu kilka miesięcy temu, a na potrzeby recenzji korzystam z zastosowanego w niej zestawu 4543. Elementem centralnym, wykorzystanym na tą chwilę, jest więc platforma z zestawu rozładowywana przez żółty ciągnik. ;)

lego 4543 30

lego 4543 32

lego 4543 33

Recenzja, standardowo, znalazła się także na stronach Lugpolu i Zbudujmy.To, w odpowiednich wątkach.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego, Recenzje, Trains i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Lego 4543 Railroad Tractor Flatbed (recenzja)

 1. Sebastian pisze:

  Szanowny Panie
  Recenzja bardzo solidna i obszerna. Dowiedziałem się z niej całkiem sporo i te informacje są dla mnie bardzo cenne
  Co do minifiga to chyba w tamtych latach był bardzo popularny w wielu zestawach. Również go posiadam tylko w kolorystyce czerwono – białej wraz z krótkimi czarnymi włosami. Zestaw ten to Lego System 6512, z którego pozostał mi tylko ten minifig.

  Pozdrawiam

  • tbzz2013 pisze:

   Dziękuję za uznanie :) Minifig w takim zestawieniu rzeczywiście był popularny. Choć spokojnie można było dać tu tors z nadrukiem trains. A 6512, o którym piszesz to śliczny mały zestaw. Jeden z moich ulubionych spośród małych klasycznych pozycji.

 2. Pingback: Recenzja: 4543 Railroad Tractor Flatbed by tbzz | 8studs

 3. Pingback: Recenzja Lego 4549 Container Double Stack | Lego's soul

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s