Lego 6038 Wolfpack Renegades (recenzja)

lego 6038 1
Recenzja 6038 Wolfpack Renegades

Seria: Castle
Rok wydania: 1992
Liczba klocków: 100 (Brickset), 86 (BrickLink)
Liczba figurek: 2
Cena : 40 – 180 (MISB) zł (BrickLink, allegro)

Robiąc dzisiaj zdjęcia do wpisów na swojej stronie tknęła mnie myśl, że dawno nic nie zrecenzowałem. Otworzyłem więc szafkę z pudełkami i na chybił trafił wyciągnąłem pudełko od prezentowanego właśnie 6038 z zamkowej serii. Zestaw ni stary ni nowy, bo z 1992 roku, czyli okresu, gdy Lego w swojej klasyce prezentowało się jeszcze bardzo dobrze. Tego też roku w ramach castle zagościł temat, który wydałoby się na dłużej zadomowi się w serii, a mianowicie Wolfpack. Przyznam, że nie pamiętam zestawu na sklepowych półkach, ale to tylko dlatego, że w owym czasie zajmowało mnie już modelarstwo i klocki poszły w odstawkę. Ale do rzeczy.

Opakowanie i instrukcja

Mój egzemplarz to komplet. Jest zarówno pudełko, jak i instrukcja. Stan tej drugiej nie budzi zastrzeżeń, natomiast pudełko lekko pogięte miejscami. Napomknę tutaj, że elementy zestawu także w stanie bardzo dobrym. Poprzedni właściciel poprostu dbał o klocki. Opakowanie nie odbiega od innych z początku lat 90-tych. Podkład kolorystyczny to kolor ciemno żółty o nasyceniu pomarańczowym. Przód opakowania to główna grafika z logiem firmy i określeniem ‚”System”. Pudełko otwierane z boku. Na jednej ze ścianek typowe techniczno – konsumenckie kwestie. Tył opakowania to oczywiście alternatywne konstrukcje (tylko dwie) i dwa ujęcia możliwości zestawu.

lego 6038 6lego 6038 5lego 6038 4
Instrukcja czytelna i nie stwarzająca problemu przy budowie. Zadrukowana dwustronnie ze zdjęciem z pudełka na przednim płacie. Całość utrzymana w kolorystyce opakowania. Róg instrukcji do wycięcia, podobnie jak we wszystkich innych pozycjach z tego okresu.

lego 6038 7

Elementy

Zestaw składa się z niewielkiej, no powiedzmy średniej, ilości elementów. Sto, lub osiemdziesiąt sześć (zapewne nie ujmuje ta liczba części od figurek), w zależności od źródła. Kolorystyka całości utrzymana z przewagą niebieskiego z czarnymi oraz brązowymi elementami plus sporadyczny szary i czerwony. W zestawie mamy duże nasycenie elementów wyposażenia. Wydaje się wręcz, że zestaw jest dedykowanym do stanowienia źródła uzbrojenia dla renegatów lub rycerzy. Zdjęcie poniżej niechcący pomija siodło, lecz ujmuję je już na zdjęciu z wyposażeniem.

lego 6038 9lego 6038 10Jak widać naprawdę sporo tego. Trzy miecze, lanca, włócznia, łuk ze strzałami, kusza, bat, dwie peleryny, siodło, flaga z symbolem wilków i w końcu tarcza. Dwa ostatnie, nie licząc torsów minifigów, to jedyne elementy z nadrukiem. W zestawie poza figurkami dwa zwierzaki, czyli niezbędny koń oraz ptak – pewnie orzeł, lub sokół. Minifigi. Właśnie. Główni bohaterowie to dwaj ludzie Wilka o takich samych torsach, z kapturami. Czarnym i brązowym. Ww. pozycje to najciekawsze elementy zestawu.

lego 6038 18Zestaw

Zestaw jak już wspomniałem to jeden z nielicznych przedstawicieli tematu Wilków. Piszę nielicznych, bo trzy pozycje, plus pojawienie się figurki w zestawie minifigów 6105 to trochę za mało jak na ciekawy temat. A szkoda. Tym bardziej, że zapowiedzi z 1992 roku, m.in. w rodzimym katalogu przedstawiały zestawy jako nowe rozdanie. Czwartą siłę w serii. Niech zacytuję ze zdjęcia poniżej ” Nadchodzą ludzie Wilka – ilu ich jest? Podczas gdy Czarni Rycerze i Rycerze Lwa walczą o tron, Leśni ludzie obawiają się Ludzi Wilka – nowej bandy rabusi – dżentelmenów z miasta” :) No wrażenia murowane. I przyznam, że to chyba najlepszy opis w rodzimym języku w katalogach Lego.

lego 6038 21No właśnie. I co z tego, że na obrazku ich wielu, jak tak dobrze zapowiadająca się seria szybciej się skończyła niż zaczęła.. Ale do tematu. Sam zestaw to pojazd złodziei, pełen wyposażenia, a w zasadzie sprzętu do walki, przyjmując to, że na stanie mieści jeszcze skrzynię i beczkę ze zrabowanymi kosztownościami. Wóz ciągnie czarny koń, którego można używać oddzielnie dzięki wyposażeniu zestawu w siodło. Choć zmieniłbym jego kolor, bo zlewa się z wozem. Dyszel zastosowano w kolorze czerwonym, to i siodło w takim być powinno. Taka mała wstawka..W zestawie jak już wspomniałem dwa minifigi, w tym woźnica i renegat pilnujący by nikt nie odebrał im zagrabionych kosztowności. Renegat może robić za piechura, lub jechać wozem. Miejsce się znajdzie. Wszystko wydaje się, że jest jak należy i zostało dobrze skomponowane. Choć może „pozytywna” ilość wyposażenia za mocno rzuca się w oczy i przytłacza ogólny zarys wozu.

lego 6038 11lego 6038 12lego 6038 13Pojazd naszych bohaterów, to jak wspominałem pojazd złodziei. Gdy nic się nie dzieje, skrzynię z kosztownościami spokojnie można przewozić na pace. Jednak, gdy chcemy coś ukryć mamy drugie dno. Patrząc na naszą wschodnią i północno – wschodnią granicę można zapytać – skąd my to znamy ;)
Otóż w tym drugim dnie, po podniesieniu pokładu możemy umieścić skrzynię, a na pace ląduje nasz niezmotoryzowany renegat i może np. prowadzić ostrzał do tyłu i bronić wóz przed pościgiem. Ciekawa funkcja pojazdu znacząco wzbogacająca bawialność.

lego 6038 14lego 6038 15lego 6038 16Przyznać też trzeba, że wóz dobrze zaprojektowano. Zarówno jeśli idzie o upchnięcie wszystkich elementów wyposażenia, jak i o to, że nie widać tego, że skrywa przestrzeń na nierejestrowany ładunek. Pojazd z każdej strony wygląda dobrze i nie mam mu co zarzucić. Kiedyś przeszkadzał mi jego kolor, ale obecnie cofam zastrzeżenia :)

Zestaw spokojnie można podzielić też na trzy części. Jedną jest sam wóz, który może robić np. za barykadę, drugą osiodłany koń, a trzecią dwaj renegaci używający uzbrojenia. Gdyby jeszcze odciążyć wóz z wyposażenia i uzbrojenia to nagle okazuje się, że sto elementów daje nam naprawdę sporo możliwości.

lego 6038 19lego 6038 20

Podsumowanie

Jak można podsumować ten średniej wielkości zestaw. Niewątpliwie mógł spowodować nabranie chęci do zakupu drugiego, większego zestawu w serii, tj. 6075. Zachęca do zainteresowania się bogactwem zestawów, jakie będzie można znaleźć w serii. I nie zawiódł. To twórcy zawiedli nie wypuszczając nic więcej. Nie znam przyczyn, ale wydaje mi się, że gdyby temat został pociągnięty dalej, jak np. ludzie lasu, to mógłby być na takim samym poziomie zainteresowania konsumentów.
Sam 6038 to bardzo udana pozycja. Ma w sobie wszystko. I figurki i zwierzęta, sporo wyposażenia, coś co jeździ, a do tego wzbogaca zabawę poprzez skrętną oś wozu i ukryty luk. Zestaw był bardzo popularny w swoim czasie i zapewne niejeden z Was go posiadał. Należy do tych zestawów, które zapadają w pamięć. I nie zmieni tego uczucie wręcz przesytu, czy paradoksalnie brak drugiej tarczy do obrony dla woźnicy. Dla mnie zestaw na pełną piątkę. Spokojnie mogę go polecić wszystkim fanom zamkowych tematów.

Za :
+ dużo wyposażenia
+ bardzo dobre minifigi
+ pomysłowość i funkcjonalność konstrukcji
+ dopracowanie

Przeciw:
– czasem sprawia wrażenie przesytu (za dużo broni dla dwóch renegatów)
– brak drugiej tarczy

Z uwagi na fakt, iż od dłuższego czasu pisząc recenzję staram się wpleść opisywaną pozycję w scenkę rodzajową, nie inaczej jest i tym razem. Różnicę stanowi jedynie to, że nie jest to coś, co przygotowałem dziś pisząc to co powyżej, a jakiś czas temu, gdy dwa posiadane zestawy z tego tematu, czyli ten i 6075 ująłem w jednej scenerii. Celem było puścić trochę wodze fantazji – co mogłoby być jeszcze w ramach tematu Wilków. Całość we właściwym wpisie o „Wolfpacku w służbie tworzenia”, a poniżej dwa zdjęcia z ww. scenki.
Nie są to jakieś wodotryski, ot mała scenka rodzajowa. Pozdrawiam fanów zamkowych serii. :)

Lego 6075 moc 5Lego 6075 moc 9Recenzja znalazła się także na stronach Zbudujmy.to oraz Lugpolu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Castle, Lego, Recenzje i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Lego 6038 Wolfpack Renegades (recenzja)

  1. Pingback: Recenzja 6038 Wolfpack Renegades by tbzz | 8studs

  2. Pingback: Czas podsumowań, czyli 2014 rok z Lego’s soul | Lego's soul

  3. Bozena pisze:

    Jeśli chodzi o wóz, czy klocki niebieskie, różnią się między sobą odcieniami?

    • tbzz2013 pisze:

      Co do zasady nie. Ale niebieski jest podatny na zmiany na skutek upływu lat. Prym wiedzie tutaj biały, który mocno zmienia barwę. Do tego szary w sensie klasyczny, ale współczesne także, no i niebieski. Zdarzyło mi się także trafiać na zmienione lekko kolorem żółte klocki.

Dodaj komentarz