Recenzja Lego 6023 Maiden’s Cart

Recenzja 6023 Maiden’s Cart

Seria: Castle
Rok wydania: 1986
Liczba klocków: 43
Liczba figurek: 2+1
Cena: 45 – 450 (MISB) zł (Allegro, BrickLink)

Brickset, BrickLink

Ponieważ ostatnia recenzja klasyki spod mojej klawiatury dotyczyła zestawu serii castle, postanowiłem bliżej przybliżyć jeszcze kilka innych pozycji serii, tak dla przypomnienia. Nie ukrywam, że ma to trochę związek z pojawieniem się wraz z tym rokiem serii Nexo Knights, lekko nawiązującej do klasycznej serii zamkowej, co widać chociażby po niektórych symbolach. W związku z powyższym pierwszy wybór padł na niewielki zestaw uzupełniający serię zamkową, tj. powóz z damą.

Opakowanie i instrukcja

Prezentowany zestaw stanowi komplet. Oprócz klocków jest i pudło i instrukcja. Pudełko w stanie dobrym, z delikatnym znakiem czasu po jednej stronie. Instrukcja natomiast bez zarzutów. Karton od zestawu utrzymany w typowej żółtej kolorystyce. Grafika główna przedstawia zestaw na tle zachodzącego słońca. Prócz tego symbol TLG, napis Legoland i numer zestawu. Grafika główna jak zwykle klimatyczna i typowa dla zamkowej serii. Boki opakowania różną się od siebie. Na krótszym widać napisy dotyczące przeznaczenia wiekowego oraz naklejkę z ceną. Zestaw pochodzić musiał ze Szwecji sądząc po napisach. Dłuższy dolny bok to kod kreskowy, firma oraz rok pochodzenia. 1986. Ponadto mała grafika z możliwościami zestawu. Górna dłuższa krawędź to oczywiście zawieszka umożliwiająca odpowiednią prezentację na półce.

Tylna ścianka to oczywiście nieodżałowane konstrukcje alternatywne. W przypadku 6023 Lego oferuje nam cztery różne konstrukcje, o czym poniżej we właściwej części recenzji.

Instrukcja to typowa rozkładanka średniego rozmiaru. Dwustronnie zadrukowany prospekt z grafiką główna na pierwszej stronie, w jedenastu krokach przedstawia jak złożyć prostą konstrukcję, którą jest powóz damy. Poniżej obie strony instrukcji na jednym ujęciu

Elementy

Elementy wchodzące w skład zestawu to 43 sztuki, lub 36 wg. innego źródła. W każdym bądź razie niewiele, jednak odpowiednio dużo na mały powóz z dwoma figurkami. Kolorystyka zestawu typowa dla powozów, tj. kolor czarny jako baza, z dodatkiem czerwonego na elementy materiałowe (dwie flagi służące za materiał osłaniający damę, lub konstrukcję stałą powozu), czy też dach i dyszel. Do tego kilka w kolorze brązowym i białym. W skład elementów wchodzą przede wszystkim plate, w tym modyfikowane, slope, bricki i inne typy w małych ilościach. Nie zabrakło też wyposażenia typowego dla rycerskiej serii, choć w małej ilości. Spis elementów dostępny pod linkiem. Elementy w moim egzemplarzu są w przeważającej ilości w bardzo dobrym stanie, kilka w dobrym. Ogólnie na cztery z plusem.

Ciężko było mi wyróżnić tutaj jakieś specjalne elementy, oczywiście za wyjątkiem nakrycia głowy damy, które w tym kolorze występuje tylko w tym zestawie. Najciekawsze moim zdaniem na zdjęciu poniżej.

W zestawie otrzymujemy dwa minifigi. Pierwszym jest przedmiotowa dama z czerwonymi koralami na torsie i w białym typowym nakryciu głowy dla średniowiecznych dam od TLG. Drugim pojedyńczy rycerz będący jednocześnie woźnicą powozu z ładnym torsem krzyżowców. Ogólnie figurki niezłe i dobrze skomponowane.

Zestaw

6023 zadebiutował na rynku w 1986 roku i co najmniej przez trzy lata znajdował się w katalogach Lego. Jako, że to typowa konstrukcja uzupełniająca zamki można domyślać się, że nie schodził zbytnio firmie, stąd i jego długa obecność. A jak się prezentował w katalogu, możecie zobaczyć poniżej. Dwa ujęcia z katalogu z 1988 roku.

Zestaw jak już wspomniałem przedstawia mały powóz damy z jednym koniem. Białym. Powóz wielkością nie odbiegający od innych konstrukcji tego typu z lat 80-tych, takich jak 6022, czy 6016. Jest od nich tylko ciut wyższy i wydaje się delikatnie dłuższy, co zawdzięcza skrzyni umieszczonej w tylnej części. Skrzynia jest dobrym pomysłem i nieodzownym elementem damy, która przecież musi podróżować z kosztownościami i fatałaszkami. No właśnie. I tutaj pierwszy minus. A gdzie jakikolwiek kielich, czy chociażby żółte kropki, często imitujące kosztowności w klasycznych zestawach TLG? Szkoda.

Ale do tematu. Powóz to niezbyt skomplikowana konstrukcja. Oparty na jednej ośce z dużymi brązowymi kołami sprawia wrażenie dobrze zaprojektowanego i wykorzystującego maksymalnie dostępną przestrzeń. Tuż za koniem mamy miejsce dla rycerza – woźnicy, który wyposażony we włócznię strzeże damy i powozi. No właśnie tak na marginesie drugi minus. Czemu tylko jedna sztuka broni? Nawet bez tarczy, nie wspominając już o chociażby jednym mieczu. Miejsce na uchwyt znalazłoby się bez problemu. Za woźnicą, który siedzi na podwyższeniu, mamy przestrzeń główną dla damy. Przestrzeń okryta z boków i z góry czerwonym dachem/baldachimem i dodatkowymi okryciami po obu stronach. Wszystko w kolorze czerwonym.

Tuż za podwyższeniem z dachem znajduje się miejsce na skrzynię. Widać gołym okiem, że spokojnie można było dodać dwa uchwyty na miecz i tarczę. O pustej skrzyni także już wspominałem. Nic więc dziwnego, że nasza dama zdziwiona lekko brakiem zawartości..a może ona (zawartość) była tylko rycerz coś ściemnia? Na tarczę i miecz powinno starczyć. ;)

Pędzę z odpowiedzią na pytanie jak umieszcza się damę wewnątrz powozu. Otóż projektanci zaplanowali dwa zawiasy, dzięki którym całość dachu odchylana jest ku tyłowi i jest dużo miejsca na zamontowanie do wnętrza damy.

Sam zestaw mimo jednotorowego przeznaczenia daje pewne możliwości. Poza klasyczną konfiguracją, czyli woźnica, dama, koń i powóz, możemy odczepić konia pozostawiając powóz oddzielnie. Czy też prowadzić pieszo konia ciągnącego powóz z damą pozdrawiającą innych rycerzy. Tutaj nasuwa mi się jednak kolejna mała wątpliwość. Ewidentny brak siodła dla konia. Choć przyznam, że ciężko byłoby je gdzieś tutaj upchnąć. może jeden plate z bolcem pod skrzynią załatwiłby sprawę. Jednak z pewnością popsułby linię powozu, która jest całkiem niezła.

Jak widać powóz spokojnie może uzupełniać większe konstrukcje jak miasteczka złożone z zamków i innych budowli. Tym bardziej, że wszędzie tylko rycerze i rycerze. Konstrukcja powozu wyróżnia go kształtem, lecz utrzymuje w jednej kategorii z innymi powozami z serii. Pomijając oczywiście większe konstrukcje jak transport więźniów. Ogólnie rzecz ujmując dobry dodatek do większych zestawów.

Modele alternatywne

Modele alternatywne zestawu 6023 to cztery konstrukcje proponowane przez projektantów. Idąc od góry tylnej ścianki pudełka są to dwa różne powozy, koń przewożący na grzbiecie ładunek oraz koń z prowizorycznym pługiem. Nic wielkiego, gdyż elementy wchodzące w skład zestawu predysponowane są głównie do tworzenia powozów. Stąd też mój wybór na model alternatywny pada na jeden z nich. Budowa nie stwarza problemów i po pięciu minutach model alternatywny gotowy. A jak wygląda możecie zobaczyć poniżej.

Konstrukcje alternatywne nie porywają, jednak biorąc pod uwagę zakres elementów można to usprawiedliwić.

Podsumowanie

6023 to dobrze rozpoznawalna zamkowa pozycja. Zestaw mimo iż posiada swoje ograniczenia w pełni spełnia rolę pozycji uzupełniającej. Ja przynajmniej cały czas tak go traktuję. Doskonale wspomaga scenki z zamkami, lub też średniowieczne miasta. Konstrukcji powozu nie można nic zarzucić, natomiast spokojnie można wskazać elementy, których z pewnością tutaj zabrakło. Elementów niestety oczywistych, jak broń, czy zawartość skrzyni. Mimo wszystko zestaw polecam fanom serii, jako pozycję obowiązkową oraz standardowo już zbieraczom klasyki. Dla szukających bardziej wyrafinowanych powozów, czy też dawców uzbrojenia i wyposażenia, 6023 nie polecam. Biorąc pod uwagę powyższe wartości dodane oraz wyraźne minusy oceniam zestaw na 6/10 punktów.

Za :
+ zamkowy klimat
+ dobrze dobrane figurki
+ ciekawa linia powozu

Przeciw:
– brak dodatkowego uzbrojenia
– brak zawartości w skrzynie
– słabe modele alternatywne

Klasycznie już na koniec przedstawiam dwa ujęcia zestawu w małej scenerii z innymi pozycjami. Tym razem nie jest to coś odkrywczego, bo scenkę już prezentowałem w szerszym zakresie. Tutaj jednak to powóz jest głównym bohaterem. Scenka oddaje także doskonale to czym był 6023. Konstrukcją uzupełniającą i wzbogacającą zamki i temu podobne zestawy.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Castle, Lego, Recenzje i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Recenzja Lego 6023 Maiden’s Cart

 1. wesyr pisze:

  Bardzo obszerna i konkretna recenzja tak niewielkiego zestawu. Nie moje klimaty zestawu, ale doceniam warsztat.

 2. foxi85 pisze:

  Recenzja jak zwykle na wysokim poziomie, co do zestawu – czysta klasyka lat 80, z małych uwag, jeden z kilku zestawów Lego Castle w których występuje koń zaprzęgnięty do jakiegoś wozu, karety… krótko mówiąc pojazdu a brak w modelu bata, czy rycerz zachęca zwierzę do jazdy kłując je w zadek dzidą? ;-)

 3. tbzz2013 pisze:

  Dzięki za komentarze. W tym roku recenzji będzie zapewne troszkę więcej. :) Głównie staroci.

 4. maksb pisze:

  Zestaw ten był oferowany w dwóch różnych wersjach pudełek 1) prostokątne jak powyżej w recenzji 2) też prostokąt, ale bliżej kwadratu. Co ciekawe, kompozycja tytułowa różni się w obu wersjach :) Rycerz siedział razem z Panią, lub stał przy koniu.
  Link: https://www.toysperiod.com/img/cache/bc/800×600/d4e4o5g414m4r5g5m444a4f446o2o4c4z5o4p59406u21334z2x2y3y2r2x2x2w284w2x2a4y2z2x2n2b4p4o5l2a4u264x3x254p2.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s