Lego Star Wars classic 1999 – 2005 cz.I

Ponieważ Gwiezdne Wojny od Lego mają swoje długie pięć minut na mojej stronie i z uwagi na fakt, że wszyscy emocjonują się nowymi zestawami z serii, lub tymi co są jeszcze do kupienia bez problemu, a zapominają, lub nie znają bliżej klasyki gatunku, a także z uwagi na zebranie w swoich zbiorach dokładnie 314 zestawów z tej serii, przedstawia mały cykl klasyki SW w wykonaniu TLG.

Do przedstawienia i scharakteryzowania przyjąłem lata 1999 – 2005 oczywiście bazując nie na wszystkim co wydało Lego, ale na tym naturalnie co posiadam. I tak z tego okresu przedstawiłem Wam już mini building sets, o czym możecie przeczytać tutaj. W tym panelu zaprezentuję łącznie 33 zestawy które znajdują się w mojej kolekcji. Dlaczego takie lata? Początek serii, to oczywiście 1999 rok. Nie ma więc tu żadnych wątpliwości. Druga graniczna data wynika z małej analizy, której poddałem zestawy. W większości przypadków wskaźnikiem była względna prostota konstrukcji i ich schematyczność. Pewien rodzaj surowej kreski zastosowanej przy ich projektowaniu. Do tego w miarę proste figurki oraz poza jednym przypadkiem brak naklejek. Cóż. Zapraszam do lektury, którą z uwagi na obszerność dzielę na cztery odrębne materiały. Poniżej przedstawiam zbiór, który będę opisywał w najbliższych wpisach.

No i jak? Dużo? Mało? Ja widzę to tak. Nie ma tu wszystkich zestawów z tego okresu, czego żałuję. Przekrój totalny, ale przynajmniej stan i kompletność 100%. Do wszystkich zestawów posiadam instrukcje i do 22 pudełka. Dwóch pozycji nie ma na tych zdjęciach, ale z uwagi na pewną specyfikę zobaczycie je w trzecim wpisie. Nim przejdę do omawiania samych zestawów chciałbym przedstawić kilka fajnych motywów z ówczesnych instrukcji. Motywów, których nie ma dziś w takowych, a szkoda. Instrukcje były oczywiście bez wskazywania elementów potrzebnych do budowy kolejnych kroków, czyli jak to w klasyce, gdzie trzeba było się skupiać na tym co się robi, a i używać wyobraźni. Nie tak jak dzisiaj, patrząc na współczesne instrukcje. Ale ja w zasadzie nie o tym chciałem. Instrukcje, nawet współczesne posiadają odniesienia na końcu do innych zestawów z danego okresu. I w tych klasycznych zestawach także tak było. Ale nie tylko, o czym dalej. Poniżej zdjęcie wszystkich instrukcji oraz właśnie odniesień do innych zestawów.

Otóż po zakończeniu budowy, w szczególności w większych zestawach otrzymywaliśmy..komiks o przygodach głównych bohaterów zestawu. Ponadto częstym były konstrukcje alternatywne, które to Lego stosowało jeszcze na przełomie wieków (ale to brzmi) w swoich zestawach. Wśród tych znaleźć można chociażby dwa miecze świetlne! Jako konstrukcje alternatywne były w zestawach 7161 oraz 7140. Znacząco więc wyprzedziły współczesne miecze z 2020 i 2021 roku. Częstym były też scenki, jak to bohaterowie składają swój pojazd. A to co najbardziej rzuca się w oczy to często świetne zdjęcia figurek. Nie żadne komputerowe grafiki. Czyste piękne foto! Tego brak w dzisiejszych zestawach. Wszelkiej maści.

Podsumowując ten wstęp..najbliższe kilka wpisów poświęcę więc tym pozycjom Lego Star Wars, które widać na pierwszym zdjęciu. Przybliżę je w kilku słowach i zdjęciach. Każdą z osobna. Myślę że warto. Tym bardziej, że te zestawy to prekursorzy całej, tak bogatej i pięknej serii. Zapraszam więc do śledzenia i miłej lektury!

Na koniec wszystkie pozycje w filmowym skrócie. https://youtu.be/pd0FrXPdSYk

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego, Star Wars i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Lego Star Wars classic 1999 – 2005 cz.I

 1. Gk3000 pisze:

  Ciekawy artykuł, polecam wrzucić link do niego na tag lego na wykopie: https://www.wykop.pl/tag/lego/
  Myślę że spotka się ze sporym odzewem :)

 2. Gk3000 pisze:

  Ciekawy artykuł, polecam wrzucić link do niego na tag lego na wykopie: https://www.wykop.pl/tag/lego/
  Myślę że spotka się ze sporym odzewem :)

 3. Pingback: Lego Star Wars classic 1999 – 2005 cz.II | Lego's soul

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s