Kilka zestawów Lego Town po 1991 r.

Po kolejnej małej przerwie wracam z kilkoma starociami, które chciałem Wam dzisiaj przypomnieć. Mowa o zestawach z miejskiej serii Town, które w większości pojawiły się gdy Lego miało powiedzmy średnie pomysły na swoje zestawy, szczególnie w miejskiej serii. Przedstawiam poniżej cztery pozycje pochodzące z lat 1992 – 1999, oczywiście wg. kolejności pojawienia się na rynku.

6405 Sunset Stables,
6564 Recycle Truck,
2887 Petrol Station Attendant and Pump,
6467 Power Pitstop.

Już na pierwszy rzut oka widać, że w trzech na cztery przypadki mamy do czynienia z nazwijmy to nowym podejściem do klocków, które forsowało TLG pod koniec lat 90-tych. Co do samych zestawów, to idąc od najstarszego mamy tu przedstawiciela serii Paradisa w postaci kawałka stajni i terenówki z przyczepą do przewozu koni, dalej nowe wcielenie śmieciarki, czyli „ulepszenie” tak znanych 6693 i 6668. Kolejny zestaw to promocyjne maleństwo przedstawiające pojedyńczy dystrybutor paliwa wraz z obsługą. Ostatnią pozycją jest mały pitstop z bolidem w formie stosowanej od 1996 roku.
Cóż ogólnie mogę o nich napisać? Że są trochę inne niż klasyka przez duże „K”. Jak stajnia z terenówką nie odbiega poza kolorem od zestawów z początku lat 90-tych i w zasadzie nie można mieć zastrzeżeń do promocyjnego maleństwa, tak już śmieciarka z mega uproszczeniami w postaci gotowego podwozia i slope z nadrukiem zamiast składanego z elementów przodu i ten mini pitstop wyrwany z kontekstu nie przemawiają do mnie. Ale o tym poniżej. Postaram się poszukać plusów także w tych pozycjach.
Moje egzemplarze są w bardzo dobrym stanie, do wszystkich instrukcja, a do najstarszej pozycji także pudełko.

Sunset Stables.

Pierwszy z zestawów to pozycja stanowiąca uzupełnienie do całkiem fajnej i zdecydowanie większej stajni z różowej serii, tj. 6419.

Zestaw można podzielić na dwa elementy. Pierwszym jest oczywiście kawałek stajni z zadaszeniem i miejscem dla konia z poidłem. Obsługuje go fanka koni w bujnej czerwonej fryzurze, z ładnym nadrukiem na torsie. Drugim elementem jest terenówka z przyczepą do transportu konia. Jest to pojazd identyczny z tym, który znajdziemy w przytoczonym 6419. W zestawie jest sporo szczegółów w postaci wyposażenia dla konia, dopracowanego kawałka stajni, z dachem z nadrukiem oraz całkiem udanym pojazdem. Minifigi także niezłe. Do wspomnianej obsługi stajni dochodzi bowiem minifig kierujący pojazdem w stroju dżokeja.

W zasadzie nie mam się do czego przyczepić w stosunku do 6405. Zestaw jest bawialny, posiada spore możliwości w zakresie konfiguracji. Sporo szczegółów, bardzo dobre figurki no i zwierzaka. O terenówce i przyczepie nie wspominając. Jedyne co mnie drażni, ale dotyczy to całej serii to kolor stosowany na płytki bazowe. Really? Kto wymyślił tę barwę..
6405 to typowy zestaw z początku lat 90-tych, więc moja ocena nie może być inna niż dobra. Moim zdaniem ocena 8/10 punktów jak najbardziej właściwa.

Recycle Truck.

Drugi zestaw w tym zestawieniu na dzień dobry ma u mnie krechę. Jest typową karykaturką miejskich pojazdów, choć trzeba przyznać, że był bardzo popularnym zestawem w drugiej połowie lat 90-tych.

Auto utrzymane w kolorze niebieskim, z czarnym podwoziem, żółtymi felgami, nie posiada dachu, co także było typowe dla okresu w którym powstał. Minifiga wkłada się za to prosto do pojazdu. Za kabiną znajduje się przestrzeń na śmieci, z tym że nie jest niczym zakryta. Co oczywiście powoduje możliwość ich wypadania. W zestawie obok pojazdu znajdziemy dwa kosze ze śmieciami w postaci czarnych beczułek. I w zasadzie nic nie można więcej napisać o tym zestawie. No może poza faktem iż auto posiada łącznie dwa elementy z nadrukiem.

Zestaw w zasadzie ma tylko dwa plusy. Jednym jest minifig, o którym nie wspomniałem, a to ładnie kolorystycznie zestawiona figurka w zielonych spodniach i zielonej bluzie z białymi rękawami. Do tego czapka w takim samym kolorze. Drugim plusem są dwa kosze w starym ciemnym szarym. Ogólnie zestaw mi się nie podoba, a gości u mnie tylko dlatego, że to nadal okres tzw. klasyki. Moja ocena nie może być inna niż 2/10 punktów i to tylko za minifiga i śmietniki. 6564 jest wypaczeniem tak udanych śmieciarek jak 6693 i 6668, o których wspominałem wcześniej.

Petrol Station Attendant and Pump.

Maleństwo w postaci pojedyńczego dystrybutora i minifiga obsługi to nic innego jak promocyjna pozycja.

Mały dystrybutor umieszczony na szarej płytce posiada poza daszkiem slope z nadrukiem przycisków oraz wąż do tankowania. Jako mała promocyjna pozycja jest ok. Każdy młody adept Lego posiadający pojazdy, a nie posiadający stacji benzynowej mógł tanim kosztem sobie ją zbudować zakupując powiedzmy dwie sztuki 2887. Do każdej dostał dodatkowo ładnego minifiga w niebieskim wdzianku i białej czapce. Bawialność mimo rozmiarów i małej liczby elementów obecna, ale tylko pod warunkiem posiadania pojazdów, które będzie można tankować. Ogólnie zestaw spełniał swoją rolę i mimo iż nie ma tu żadnych wodotrysków mogę ocenić go na 6/10 punktów.

Power Pitstop.

Ostatni z zestawów to mały pitstop, który jak pisałem wcześniej jest trochę wyrwany z kontekstu. Dlaczego? Otóż dlatego, że w zasadzie nie ma zestawu, do którego by pasował.

Zestaw przedstawia kawałek toru wyścigowego w postaci pitstopu oraz żółty bolid z numerem „2”. Napisałem, iż do niczego nie pasuje, ponieważ pozycja, do której można by go dołączyć, czyli tor wyścigowy 6337, sam w sobie posiada takowy. Podobnie zresztą jest z drugim pitstopem 2554. W zasadzie pasuje do niego tylko ciężarówka przewożąca dwa bolidy, tj. 6432. Napisałem wcześniej, iż forma bolidu, która występuje w opisywanym zestawie jest stosowana od 1996 roku. Jest to prawda jeśli idzie o ogólną wielkość pojazdu. Jednak od 1996 do 1998 roku posiadały one więcej szczegółów. Mowa tu o zestawach 6335, 6337, 6546 i 2554. Uproszczenie pojazdów (niestety zgodnie z przyjętą normą dla Town), nastąpiło wraz z dwoma ostatnimi zestawami. Opisywanym tutaj pitstopem  i wspomnianym 6432.

Pominąwszy uproszczenie należy jednak zauważyć kilka plusów zestawu. Przede wszystkim dobre figurki oraz mnóstwo wyposażenia. Znajdziemy tu aż siedem sztuk narzędzi wszelkiej maści, w tym podnośnik i dwa dodatkowe koła. Sam pitstop także ma potrzebne elementy w postaci zegara, znaku stopu, czy fajnego zbiornika do tankowania. Sam pojazd to jednak ponownie nic ciekawego. Prostota i trzy elementy z nadrukiem numeru. Tak więc zestaw mimo iż w zasadzie do niczego nie pasuje i posiada uproszczonego maksymalnie bolida może być przydatny przy własnych konstrukcjach. A gdyby zestawić wszystkie wspomniane sześć zestawów, które posiadały ten sam typ (wielkość) bolida i stworzyć z nich jeden tor wyścigowy z zapleczem, to jego minusy nie byłby zauważalne.
Biorąc wszystko pod uwagę oceniam zestaw na 5/10 punktów.

Kolejny wpis to zapewne recenzja jakiejś klasyki. Zapraszam.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Kilka zestawów Lego Town po 1991 r.

  1. Mateyo82 pisze:

    Hej! Jeśli myślisz, że przestałem czytać Twojego Bloga to się mylisz. Chciałem się tylko spytać czy nie szkoda Ci funduszy (za wyjątkiem tej Paradisy) na te szpetne, prostackie zestawy Town wydawane po 1997 roku?

    • tbzz2013 pisze:

      Hej. Cieszę się, że tu zaglądasz :). Nie nie szkoda, bo raz, że nie są one drogie, a dwa to nadal klasyczny okres, który kolekcjonuję 1978 – 1999. Aby mieć pełen obraz tego, jak ewoluowało Lego przez lata, trzeba spojrzeć i na takie zestawy jak ta „piękna” śmieciarka.

  2. Mateyo82 pisze:

    Spox. Rozumiem. Nie myślałeś czasem by otworzyć kanał na YT. Wiem, że już dużo tego tam jest ale może…

    • tbzz2013 pisze:

      Czas. Główna przeszkoda. I tak mam zarzut do siebie, że tutaj zbyt mało publikuję, a materiału mam bardzo dużo przygotowanego. Liczę że w połowie wakacji wszystko się zmieni i czasu będzie więcej. Więc i może na LS więcej będzie trafiać. Ale chyba nie aż tyle by przerzucić się na YT. Nie zapominaj, że to tylko dodatek do kolekcji, a to ona jest moim głównym celem. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s