Klasyczne i nietypowe Town

Idąc za ciosem nowości na LS przedstawiam dziś dwa nietypowe i mało znane zestawy z miejskiej serii pochodzące jeszcze z lat 80-tych. Nietypowe, ponieważ oba wyszły jako limitowane i są praktycznie nieosiągalne bez ściągania ich z US (starszego), lub skądkolwiek (młodszego). Pewnym trafem udało się nabyć obie pozycje w bardzo dobrym stanie, ze wszystkim naklejkami więc prezentuję, celem zapoznania się Legomaniaków (szczególnie tych młodszych wiekiem) z mało znanymi zestawami.

6679 Exxon Tow Truck,
1525 LEGO Container Lorry.

lego-town-uniqe-1

Pozycje pochodzą z lat 1980 – 1986, przy czym starszą jest niebieski holownik w barwach Exxona. Jak już wspomniałem stan zestawów bardzo dobry. Naklejki nie były nigdy używane. W słabszym stanie natomiast minifig z holownika, z lekko przetartym torsem, który przedstawia logo firmy. Instrukcja niestety tylko do holownika. Zestawy przedstawiają holownik ciągnący małe białe autko miejskie oraz żółtą lorę z naczepą na której znajdują się dwa firmowe kontenery Lego. Bardzo się cieszę, że obie pozycje zasiliły moje zbiory i poszerzyły grono tych unikatowych, które do tej pory udało mi się zebrać. O każdym z zestawów kilka dodatkowych słów.

Niebieski holownik wchodzi w skład niewielkiego tematu w ramach serii Town, gdzie jako element reklamowy występuję firma Exxon.

lego-6679-1

Paliwowa firma może poszczycić się czterema zestawami wydanymi ze swoim oznaczeniem w latach 1978 – 1984. Choć pojawia się tu także mała wtopa w katalogu Lego (wydanie US) z 1984 roku, która w jednej ze scenek ukazuje nieznany i nieprodukowany zestaw w postaci stacji benzynowej, innej niż wydana 6375. Czyli de facto planowano wydanie co najmniej pięciu zestawów, lub stacja benzynowa posiadała dwa prototypy i wybrano właśnie 6375. Aby nie być gołosłownym zdjęcie zestawu poniżej.

us-catalog-exxon-prototype-1984

Ale wracając do 6679, to w zestawie otrzymujemy dwa różne pojazdy. Proste auto osobowe i prostego holownika. Przyznam, że nie ma w nich krzty piękna. Holownik nawiązuje do zestawu 6363 z żółtym odpowiednikiem, a auto osobowe w takiej konstrukcji występuje tylko w tym zestawie. Ponieważ zestaw był limitowany nie wydano elementów z nadrukiem, a naklejki. Są ich trzy sztuki. Dwie na drzwi z nazwą i trzecia na maskę osobówki z niebieskimi i czerwonym paskiem. W zestawie jedna figurka w postaci mechanika w czarno – czerwonym wdzianku z nadrukiem oraz dodatkowe wyposażenie w postaci niebieskiego kasku, jak się wydaje do osobówki.

lego-6679-4

lego-6679-3

lego-6679-2

Cóż można napisać o 6679? Sama prostota. Nie ma tu nic skomplikowanego, nadzwyczajnego, czy też unikatowego w sensie konstrukcji. Sam zestaw już takowym jest. Moim zdaniem nie była to rewelacyjna pozycja. Sama unikatowość i trudność w zdobyciu w dzisiejszych czasach obniża dodatkowo jego ocenę. Podnoszą ją natomiast nawet niezłe konstrukcje alternatywne, które widać na zdjęciu poniżej. 6679 oceniam na 5/10 punktów.

lego-6679-5

Ocena oczywiście nie zdejmuje uśmiechu z mojej twarzy z racji posiadania 6679. :)

Druga pozycja to pojazd podobny do dobrze znanej żółtej ciężarówki z naczepą Lego, tj. do zestawu 6692 z 1983 roku.

lego-1525-1

Zestaw wydaje się bardzo ładną konstrukcją. Jest prosty z jedne strony, a z drugiej tak dobrze oddaje królujące wówczas na rynku ciągniki siodłowe. Lora (zgodnie z nazwą) przewozi dwa kontenery oznaczone logiem firmy. Kontenery, podobnie jak całość w kolorze żółtym z czerwonymi drzwiami. Wewnątrz znajdziemy łącznie 11 niebieskich bricków 2 x 2 stanowiących ładunek zasobników.

lego-1525-2

lego-1525-3

lego-1525-4

Jak widać na zdjęciach powyżej naczepa odczepiana od ciągnika, z podnoszoną podstawką. Konstrukcja prosta i uniemożliwiająca przemieszczanie się kontenerów. Ciągnik siodłowy urodziwy. Posiada podnoszoną kabinę, dwie duże pionowe rury wydechowe za kabiną oraz pochylony spoiler na dachu z naklejką z logiem TLG. Zaczep łączący ciągnik z naczepą stabilny i umożliwiający dość mocny skręt całości. Jako kierowcę TLG dodało zwykłego i prostego w wyglądzie minifiga w niebieskim kombinezonie. Nie postarano się więc o żadne dodatki na tym poziomie.

lego-1525-6

lego-1525-5

Maszyna wygląda naprawdę zacnie i to nie ważne czy z ładunkiem, czy bez. Podobają mi się minimalistyczne szczegóły w ciągniku jak atrapa chłodnicy, rury wydechowe, czy stopnie po obu stronach kabiny, pomiędzy kołami. Szkoda, że 1525 nie występował w większej ilości na rynku, bo byłby bardzo fajną kontynuacją wspominanej, znanej i lubianej ciężarówki z 6692. Moim zdaniem 1525 to zestaw idealny, gdyby nie fakt jego dostępności. Oceniam go mimo to na 9/10 punktów.

W dalszej kolejności recenzje i klasyka.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s