Recenzja 20008 Tow Truck

Recenzja 20008 Tow Truck

Seria: Creator
Rok wydania: 2009
Liczba klocków: 79
Liczba figurek: 0
Cena: 25 – 60 (MISB) zł (Allegro, BrickLink)

Brickset, BrickLink

Dzisiejszy dzień nie sprzyja ciężkim klimatom, stąd też dziś trochę luźniejsza recenzja niewielkiego i stosunkowo słabo znanego u nas zestawu serii Creator, oczywiście w formie polybagu. Zestaw wybrałem nieprzypadkowo, gdyż kojarzę go ze swoim powrotem do Lego po wielu latach przerwy. Zapraszam do lektury i zapoznania się z czerwoną ciężarówką.

Opakowanie i instrukcja

20008 jest klasycznym polybagiem, to jest zestawem, którego opakowanie stanowi woreczek foliowy. Polybag znacznych rozmiarów, przekraczający standardowe zestawy tego typu, a mianowicie 22.5 cm x 22.8 cm. Front to grafika główna, typowa dla creatora, czyli model rzucony na zwykłe tło. Do tego garść informacji technicznych, jak ilość elementów, numer zestawu oraz na żółtym pasku napis BrickMaster, o czym dalej. Tył to także klasyka w postaci maczkiem zapisanych informacji technicznych, danych producenta oraz przezroczystego paska do podglądu zawartości i grafiki jednego z elementów w skali 1:1.

Kolejny element w tej części to oczywiście instrukcja. I tu małe zaskoczenie, gdyż mamy do czynienia z małą książeczką. Jest to pierwszy polybag który posiadam z książeczkową instrukcją. A jak książeczka to także typowa. Przód, to grafika główna, tył to spis elementów. Instrukcja w piętnastu ruchach przeprowadza przez konstrukcję zestawu. Wszystko czytelne. Błędów nie zauważyłem. Poniżej obie okładki oraz przykładowa rozkładówka.

Elementy

Po otwarciu woreczka otrzymujemy oczywiście instrukcję oraz garść elementów luzem i mały woreczek z drobniejszymi częściami. Przyznam, że w polybagu nie spotkałem woreczka z drobnicą, a już napewno nie spodziewałem się, że to będzie woreczek w starym stylu klasyki, tzn. z dziurkami. Zapachniało mi starociami ;)

Zestaw kryje 79 elementów, jak zapisano na opakowaniu, plus 5 zapasowych. Jest to spora ilość jak na polybaga i przyznam, że chyba największa jaką do tej pory spotkałem w ramach woreczkowych klocków. Kolorystyka zestawu to głównie czerwony, szary i czarny. Do tego ciut białego, ciemno – szarego oraz 10 elementów przezroczystych. Wśród części nie znajdziemy niczego nadzwyczajnego, lub trudno dostępnego. Są to głównie plate, w tym modyfikowane, sporo serków, sześć kół i trochę tile i innej drobnicy. Ogólnie ilość drobnicy spora. A wiadomo, kropki, czy serki zawsze się przydadzą. I jeśli chodzi o elementy to drobnica jest właśnie najmocniejszą stroną zestawu.

A tak wygląda cała zawartość opakowania, z podziałem na kolory.

Zestaw

Zestaw przedstawia mały model sześciokołowej ciężarówki rozmiarów mini. Został on wydany jako dodatek do nieistniejącego już obecnie magazynu BrickMaster. Wszystkie dodatki do miesięcznika były zestawami „exclusive”, stąd może i wielkość opakowania 20008. Łącznie wydano 24 zestawy, które możecie zobaczyć tutaj.
Ale wracając do zestawu to przedstawia on model ciężarówki – holownika, w amerykańskim stylu, z dużym wysuniętym przodem kryjącym zapewne silnik, wysoką kabiną i pustą paką, jedynie z ramieniem dźwigu do holowania pojazdów. Budowa modelu nie stwarza problemu. Zaczynami oczywiście od podwozia, dalej poszczególne części nadbudówki, wyposażenie, a na końcu koła. Całość w trzech poglądowych zdjęciach z budowy poniżej.

Po złożeniu, które trwa góra pięć minut (z pieczołowitym dopasowywaniem elementów), otrzymujemy model ciężarówki oraz trochę drobnicy w zapasie.

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć dobre spasowanie kolorystyczne zestawu. Biały dach dobrze zgrywa się z białymi felgami. Wszystko co stanowi elementy techniczne jest w kolorze szarym, podwozie czarnym, a karoseria oczywiście czerwona. Ciekawie rozwiązano kwestię przednich świateł, których sposób montowania widać na umieszczonym wyżej zrzucie z instrukcji. Sama ciężarówka ma fajną, amerykańską linię potężnego krążownika szos, a co za tym idzie służy zapewne do holowania innych ciężarówek. Zadbano o wyniesienie ku górze przodu, gdzie standardowo kryje się silnik. Duży, olbrzymi wręcz grill dodaje dostojności i mocy. Pod kabiną z obu stron jakieś zbiorniki – paliwo, olej, ciśnienie, czy cokolwiek innego. Oszklenie to dwa przezroczyste bricki, plus oczywiście światła – podwójne z przodu i pojedyńcze z tyłu. A jeśli o tyle mowa, to umieszczono tu ruchome w dwóch płaszczyznach ramię dźwigu wykończone czerwonym hakiem. Jedyne czego mi tu zabrakło, to wypełnienia pomiędzy oświetleniem. Ale to drobiazg.
Kilka zdjęć modelu z różnych stron.

To czego jeszcze mi zabrakło w 20008, to zastosowania dwóch elementów chromowanych. Grille zamiast szarych, powinny być chromowane. Podkreśliłoby to moc maszyny i nadało amerykańskiego klimatu krążownika szos.

Ponieważ jest to holownik i sądząc po rozmiarach służy do transportowania innych ciężarówek postanowiłem zestawić go z inną ciężarówką creatora, tj. 30024. Wybór nieprzypadkowy. Podobnie jak czerwony holownik, jest ciężarówką z wysuniętym przodem i bez dodatków w postaci naczepy. Zestawiając oba widać, że są wykonane w tej samej skali, nazwałbym ją mini. Na zdjęciach poniżej zestawienie wielkościowe obu pojazdów oraz sprawdzenie możliwości 20008 w zakresie holowania innych modeli Lego. Holowanie musi jednak być dosyć ostrożne, gdyż transportowany pojazd poprostu spada. W tej skali nie można było jednak zastosować innego haka.

Zestawienie obu pojazdów.

Holowanie. Widać, iż konstrukcja dźwigni nie pozwala na inne jej ułożenie w celu holowania, niż na płasko.

Przyznam, że w tym miejscu zamiast biało – niebieskiej ciężarówki wolałbym zobaczyć inny pojazd wydany w ramach BrickMaster, tj. śliczną żółto – zieloną śmieciarkę 20011. Może kiedyś..

Podsumowanie

20008 to ciekawy mały zestaw. Widać, że wydawany jako ekskluzywny, gdyż został dopracowany pod względem szczegółów i linii. Bez wątpienia przypomina amerykański krążownik szos. Zadbano o elementy typowe dla ciężarówek, a trzeba pamiętać o skali zestawu. Jest i bawialność, gdyż dzięki ruchomej dźwigni z hakiem możemy holować inne pojazdy. No i jest to w końcu zestaw typu „exclusive”. Na minus mogę zapisać w zasadzie dwie rzeczy. Dostępność, gdyż dodatek do magazynu, który nie wychodził w Polsce, czy też możliwość zakupu przez Shop At Home w Wielkiej Brytanii, to trochę mało, by nasycić rodzimy rynek. Drugim minusem, zdecydowanie jednak mniejszym, jest brak jeszcze lepszego uszczegółowienia. Brak tila pomiędzy tylnymi światłami oraz chromowanych grilli. Ale to moje zdanie.
Zestawiając ze sobą plusy, możliwości jakie daje 20008, w tym tworzenia własnych konstrukcji oraz uwzględniając fakt dostępności w negatywnym tego słowa znaczeniu, zestaw oceniam na 8/10 punktów. Szczerze polecam wszystkim zbieraczom polybagów oraz miłośnikom małych konstrukcji.

Za :
+ linia pojazdu
+ duża ilość szczegółów
+ unikatowość i ekskluzywność
+ bawialność

Przeciw:
– dostępność
– można było ją trochę „dobajerzyć”.

Na koniec dodatkowy mały plus zestawu. Otóż taka ilość elementów spokojnie pozwala na stworzenie całej masy innych pojazdów, o co także się pokusiłem w ramach każdorazowego dodatku do recenzji. Tzw. coś od siebie. ;) Tym razem w piętnaście minut udało się stworzyć małą ciężarówkę z wysuwanym ramieniem do załadunku. A to z pewnością nie ostatni model jaki zrobię z 20008. Ten zestaw jest poprostu idealny do tworzenia własnych konstrukcji.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lego, Polybag, Recenzje i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Recenzja 20008 Tow Truck

  1. Pingback: Lego 20008 MODs | Lego's soul

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s