Ciąg dalszy piratów

Cóż. Od ostatniego wpisu minęło już prawie miesiąc, co jak na moje standardy stanowi niezłą wtopę ;), ale jak to mówią proza życia zrobiła swoje i wolny czas na kolejne wpisy i prezentowanie klasycznych pozycji Lego z kolekcji poprostu przestał istnieć. Ponieważ jednak wszystko powoli wraca do normy i jest wolna chwila na zrobienie zdjęć i napisanie kilku słów, wracam z kilkoma słowami na temat pirackich zestawów z lat 90-tych. Dziś zaprezentuję szerzej trzy pozycje z roku 1994 pochodzące z pirackiej serii, a dokładniej rzecz ujmując z tematu islanders. Wg. numeracji.

6236 King Kahuka,
6246 Crocodile Cage,
6264 Forbidden Cove,

Lego pirates new 3

Trzy odmienne wielkością zestawy, wszystkie pochodzące z krótkiej i barwnej serii w ramach piratów, tj. z wyspiarzy. Mamy tu do czynienia z dwoma małymi zestawami, pierwszym z serii przedstawiającym króla Kahukę, kolejnym, gdzie więźniem w małej klatce przy palenisku jest pirat pilnowany przez łucznika wyspiarzy i krokodyla oraz drugim pod względem wielkości zestawem z kawałkiem siedziby wyspiarzy.

Moje egzemplarze są w bardzo dobrym stanie, do wszystkich instrukcje plus pudełko do największej pozycji. Kolorystyka wszystkich zgodna, dwa oparte na małych zielonych płytkach, jeden na większej – bazowej w kolorze niebieskim 16 x 32. W dwóch z nich zwierzęta w postaci krokodyli i papug oraz w dwóch przeciwnicy wyspiarzy, tj. piraci w łącznej liczbie sztuk trzech. Trochę roślinności, wyposażenia i uzbrojenia, czyli to co potrzebne do funkcjonowania dla minifigów. Ale o tym już szerzej wraz z opisem każdego z zestawów.

King Kahuka.

Najmniejszy zestaw, jak to bywa zachęcający do zapoznania się z serią daje nam możliwość poczucia klimatu wyspiarzy, głównie dzięki królowi w masce i bijącym w oczy ładnie przyozdobionym tarczom.

Lego 6236 1

W tym małym zestawie, poza oczywiście królem otrzymujemy jego tron słusznych rozmiarów, przyczepione do niego dwie tarcze z dwoma dzidami oraz ukryty pod nim skarb w postaci złotych monet umieszczonych w skrzyni. Do skrzyni można się dostać podnosząc siedzisko i przechylając ku tyłowi. Konstrukcja samego tronu nie powala i sprawia on wrażenie zbyt wielkiego i trudno dostępnego. Wszystko zapewne z powodu chęci umieszczenia pod nim wspomnianego skarbu.

Lego 6236 2

Lego 6236 3

Tron, jak i sam król pełni środków odstraszających w postaci elementów kostnych. Schemat ten towarzyszy zresztą całej serii, co może sugerować, iż mamy tu do czynienia z wyspiarzami kanibalami. Minifigami kanibalami. ;)
Figurka króla całkiem niezła, z zadrukowanym torsem i nogami. Na głowie sporych rozmiarów maska, a w dłoni laska z kamieniem szlachetnym i kością. Po zdjęciu maski ukazuje się uśmiechnięta i pomalowana twarz króla. Figurka i jej wyposażenie to z pewnością najmocniejsze strony zestawu.

Lego 6236 4

Podsumowując zestaw z królem wyspiarzy mogę z czystym sumieniem wystawić mu ocenę 6/10. Nie porywa z racji przekombinowanego tronu, ale król sam w sobie i jego dobra niwelują pierwsze słabe wrażenie.

Crocodile Cage.

Druga pozycja to nieznacznie większa konstrukcja wstępnie ukazująca niezbyt przyjazne relacje panujące pomiędzy wyspiarzami i piratami.

Lego 6246 1

Konstrukcja 6246 pozwala sądzić, iż ma on być częścią czegoś większego, tym bardziej, że w pozostałych pozycjach serii brak typowego więzienia. Zestaw prezentuje małą celę, gdzie więzień może jedynie siedzieć, a za kraty robią drewniane dzidy. Boki celi służą jako zbrojownia, gdzie znalazło się miejsce zarówno dla broni pojmanego pirata, jak i łuku wyspiarza. Obok klatki coś na wzór małego totemu z kością, roślina oraz palenisko. Nad całością czuwa wyspiarz z dodatkową dzidą oraz tarczą. Dodatkowo w okolicy krąży samotny i głodny krokodyl.

Lego 6246 2

Lego 6246 3

Dostęp do więzienia dzięki podniesieniu daszku. Same figurki dobrze dobrane. Pirat z zadrukowanym torsem w klasyczne czerwono – białe paski, do tego z drewnianą nogą, co do tej pory było raczej domeną kapitanów wśród piratów. Wyspiarz z zadrukowanym torsem i nogami. Tors inny, niż w przypadku pierwszej z opisanych pozycji. Ciekawie wyglądają włosy islandersa, które umożliwiają przyczepienie oczywiście kolejnej kości. Łącznie w zestawie trzy kostne elementy.

Lego 6246 4

Zestaw dzięki różnorodności daje możliwość prowadzenia pojedynków, lub rozwijania różnych scenariuszy. Jest to możliwe oczywiście dzięki przedstawicielom dwóch frakcji oraz sporej liczbie wyposażenia. Sam fakt możliwości połączenia 6246 z innymi większym zestawem, czy też chociażby dostawienia go do innej konstrukcji prezentującej siedziby wyspiarzy dodatkowo podnosi ocenę. Moim zdaniem, dzięki różnorodności, niezłej konstrukcji i ładnymi minifigom oraz możliwością dostawienia do innych zestawów, ocena 8/10 punktów będzie uczciwym podejściem do tematu.

Forbidden Cove.

Ostatnia pozycja w tym wpisie to średniej wielkości siedziba wyspiarzy ze sporą jaskinią oraz wieżą obserwacyjną, a wszystko umieszczone na skrawku wody, przyozdobione palmą i jej liśćmi oraz łącznie czterema figurkami wyspiarzy i piratów.

Lego 6264 1

Zakazana zatoka, jak mówi nazwa ma odstraszyć nieproszonych gości od poszukiwań skarbu wyspiarzy, który kryje się w skrzyni umieszczonej na wieży obserwacyjnej. Pod nią znajdziemy małą jaskinię do której dostęp jest możliwy po przesunięciu konstrukcji skalnej z wyrzeźbionym bóstwem wyspiarzy, które dodatkowo ma odstraszać piratów i innych poszukiwaczy skarbów. Konstrukcja sugeruje, iż za wieżą i jaskinią znajduje się stały ląd o czym świadczy piasek i palma. Dostęp do wieży możliwy jest po dwóch drabinkach umieszczonych w tylnej części konstrukcji. Sama wieża i jaskinia wzbogacone w ładny i przemyślany sposób liśćmi dwóch wielkości. Wewnątrz jaskini nie znajdziemy w zasadzie nic, natomiast można tam umieścić skarb, lub może służyć jako wrota, dzięki którym wpływa się do dalszej części siedziby wyspiarzy, co sprawdzę po nabyciu pozostałych pozycji serii. Sama budowla dobrze skomponowana kolorystycznie. Dwa odcienie szarego w połączeniu z czarnym i czerwonymi elementami nadbudówki sprawiają dobre wrażenie.

Lego 6264 3

Lego 6264 2

Lego 6264 4

I sama konstrukcja bez figurek. Raz jeszcze napiszę, że to spójna budowla i spokojnie można ją próbować zestawić z pozostałym budowlami serii.

Lego 6264 8

Ale oczywiście czym byłby zestaw bez minifigów? 6264 oferuje po dwie figurki z obu frakcji. Dwóch wyspiarzy i dwóch piratów. A ponieważ sceneria sugeruje okolice wody, to do minifigów projektanci dodali po jednym sprzęcie pływającym w postaci łódki i canoe ozdobionego czterema naklejkami. Figurki piratów to jeden klasyczny wojownik z przepaską na oku i nietypowymi zielonymi nogami oraz kapitan. Wyspiarze to dwa odmienne torsy i dwie różne główki. Włosy tego samego typu, zakończone odmiennymi elementami kostnymi. Z wyposażenia otrzymujemy sporą ilość broni, w tym dzida, łuk, muszkiet, pistolet, szablę, cztery wiosła w dwóch kolorach, dwie tarcze a także bęben wyspiarzy, skrzynię z monetami. i maskę króla umieszczoną wysoko ponad konstrukcją. Spora ilość sprzętu zapewnia zabawę oraz prowadzenie pojedynków pomiędzy dwoma stronami. Całość uzupełniają dwa zwierzaki w postaci papugi i krokodyla.

Lego 6264 5

Lego 6264 6

Lego 6264 7

Jak przedstawiłem na zdjęciach powyżej dzięki takim a nie innym rozwiązaniom w zestawie i odpowiednim, zbilansowanym dobraniu wyposażenia i figurek, można rozwijać wszelkie scenariusze związane z poszukiwaniem skarbu, napadnięciem na wyspiarzy, pojmaniem piratów i co tylko fantazja do głowy przyniesie. Zdecydowanie wysoka bawialność, kolorystyka, możliwości, ciekawe elementy konstrukcyjne i ogólny klimat piratów i wyspiarzy pozwala mi ocenić 6264 na pełną dyszkę. 10/10 punktów to moim zdaniem odpowiednia ocena dla tego zestawu.

Co w dalszej kolejności na LS? Cóż. Napewno piraci, recenzje, trochę nowości, no i polybagów, jak w zasadzie co roku w okresie przed wakacyjnym. Tak, nie znikam, a blisko miesięczna nieobecność już za mną. ;)

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego, Pirates i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Ciąg dalszy piratów

  1. Rogdush pisze:

    Fajna recenzja :) Osobiście nie miałem za bardzo do czynienia z wyspiarzami, zbyt nowe zestawy. Dlatego tez jeszcze fajniej poczytać co tam ciekawego było :) Wygląda to na taki roczny odłam analogiczny do Town Paradisa lub Space Ice Planet. W sumie, foresterów z castle też można by do nich porównać, jako że to była podobnie trzecia dodatkowa strona w odwiecznie prowadzonych walkach ;)
    Pozdrawiam!

  2. prezeslugpol pisze:

    Już miałem pisać z pytaniem, coż to za miesięczny przestój? Islanders, ciekawe zestawy, szkoda, że nie pociągnięto tematu mocniej. Może jeszcze będzie szansa odgrzać kotleta? :-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s