Zębatki, axle, piny i dziurkowane klocki, czyli Technic z minionej epoki – cz. II alternatywne

W ostatnim wpisie przedstawiłem cztery zestawy serii Technic, które ostatnio wzbogaciły moje zbiory. Jednak tego typu zestawy mają to do siebie, że zawsze posiadają model alternatywny, który obejmuje także instrukcja. Nie dotyczy to oczywiście pozycji typu universal, gdzie proponowanych konstrukcji jest co najmniej pięć. Podobnie w niektórych starszych pozycjach Lego proponowało więcej konstrukcji, jednak dwie sztuki to minimum. Stąd też, by ostatni wpis miał sens przedstawiam po jednej wybranej konstrukcji alternatywnej każdej z pozycji – 8828, 8835, 8040, 8841.

Lego technic old 2

Front End Loader.

Modelem alternatywnym dla żółtej ładowarki jest..żółta równarka. Pojazd w zestawieniu z innymi z ww. zdjęcia zdecydowanie największy. Konstrukcja spójna, długa i wąska. Pod wysoką częścią przednią znajduje się czarna łycha, którą możemy obniżać za pomocą dźwigni znajdującej się z lewej strony pojazdu. Ponadto z funkcji oczywiście skrętna oś tylna, dzięki przezroczystemu okrągłemu brickowi na dachu. Szczerze to w zestawie brak mi jednej funkcji. Skrętu łychy na boki, tak jak w oryginale. Poza tą kwestią równarka całkiem całkiem. Na poniższych zdjęciach widać łychę w różnym położeniu.

Lego 8828 alternative 4

Lego 8828 alternative 2

Lego 8828 alternative 3

Lego 8828 alternative 1

Lego 8828 alternative 5

Pojazd solidny w swoim wyglądzie i taki jest w rzeczywistości. Konstrukcja zapewnia stabilność mimo dłuższego użytkowania modelu. Moim zdaniem równarka nie dorównuje jednak linią, funkcjonalnością i bawialnością modelowi głównemu, czyli ładowarce. Nie ma jakichś specjalnych minusów, ale odnoszę każdą z konstrukcji do oryginału. Stąd moja ocena alternatywnej konstrukcji to 6/10 punktów.

Forklift.

Drugi zestaw który idzie pod młotek to mój faworyt z poprzedniego wpisu, czyli podnośnik, lub jak kto woli wózek widłowy. Modelem dodatkowym dla 8835 jest traktor z czymś co przypomina poprzeczną bronę lub coś na wzór opryskiwacza. Od początku. Ciągnik. Pojazd został dobrze zaprojektowany. Jest spójny co do poszczególnych elementów, zarówno przedziału z silnikiem, jak i kabiny i tyłu. Oczywiście wszystko wyglądałoby lepiej, gdyby tylna ośka była wyposażona w większe koła, lecz zestaw ich nie oferuje, a i z jednakowymi kołami ciągniki występują. Ciągnik z funkcji posiada skrętną oś przednią, klasycznie dzięki brickowi na dachu. Ponadto układ trzymający wyposażenie w postaci pługa/opryskiwacza został tak skonstruowany że dzięki prostemu ruchowi ku górze możemy albo podnieść całą konstrukcją do transportu, albo opuścić do umownych prac rolniczych. ;)

Lego 8835 alternative 5

Lego 8835 alternative 4

Lego 8835 alternative 3

Lego 8835 alternative 2

Lego 8835 alternative 1

Ciągnik jako model alternatywny sprawdził się. Jest konstrukcją stabilną na dłuższą zabawę, a system podnoszenia i opuszczania wyposażenia spełnia rolę i z biegiem użytkowania nie widać żadnych negatywów. Jako konstrukcja dodatkowa strzał w dziesiątkę. Jednak do modelu podstawowego z samego nawet wyglądu i funkcji mu trochę brak. Stąd porównując oba ocena to 8/10 punktów.

Universal Set.

Kolejnym zestawem jest pozycja, która oferuje co najmniej pięć konstrukcji alternatywnych. Mój wybór, z racji obecności w zestawieniu podnośnika, pada także na podnośnik. Trochę bardziej toporny i bez wszystkich elementów właściwych dla tego typu maszyn, jednak dający możliwość wypróbowania systemu pneumatycznego jako napędu dla wideł podnoszących towar. Pojazd z wyraźnym tyłem, gdzie umieszczono silnik, środkiem, w którym brak miejsca dla kierowcy oraz przodem gdzie umieszczono system podnośnika. Poza podnośnikiem z funkcji otrzymujemy oczywiście skrętną oś tylną, dzięki kierownicy wystającej pionowo w miejscu gdzie powinna być kabina. System podnoszenia działa dokładnie tak samo jak w oryginale, tj. w modelu podstawowym, czyli wywrotce. Dźwignia, zmiana w odpowiednim kierunku, wcisk tłoka pompy, podnoszenie wideł. Wszystko widać na zdjęciach poniżej.

Podnośnik w pozycji zerowej.

Lego 8840 alternative 8

Lego 8840 alternative 7

Podniesienie wideł wózka.

Lego 8840 alternative 6

Lego 8840 alternative 5

Zakres nie jest tak duży jak w 8835, jednak nie takie jest założenie 8040 i nie mogę obu konstrukcji porównywać w tym zakresie.

Lego 8840 alternative 3

Lego 8840 alternative 2

Lego 8840 alternative 1

Jak w modelu podstawowym elementem charakterystycznym poza pompami systemu są gumowe węże, które trzeba przyznać w podnośniku są bardziej dyskretnie ułożone i nie wystają zbytnio. Cóż. Ocena. Szczerze, to mogłem wybrać np dźwig, czy też pług. Jednak to podnośnik jest zbliżony wielkością do pozostałych modeli alternatywnych, a ponadto po modelu podstawowym najbardziej go kojarzę. Ciężko mi jednak ocenić go w stosunku do modelu głównego. Wynika to z faktu, iż oba spełniają swoją rolę, jako demonstratora systemu pneumatycznego. Jedyną kwestią do której mogę się przyczepić to brak chociażby imitacji kabiny, a elementów po budowie została spora garść. Stąd też moja ocena to 7/10 punktów.

Dune Buggy.

Ostatnim zestawem w tym porównianiu jest najstarsza pozycja, czyli niebiesko – czerwony buggy, którego modelem alternatywnym jest oldtimerowy ciągnik z dwoma sztukami wyposażenia w postaci pługa i opryskiwacza. Ciągnik sprawia wrażenie zdecydowanie starszej konstrukcji (a może raczej dużo starszego pierwowzoru), niż ciągnik z 8835. Nie wiem, czy wynika to z faktu kilku lat różnicy pomiędzy zestawami i inną konstrukcją ciągników w obu okresach, czy poprostu uproszczeniem. Nie mniej jednak model alternatywny spełnia swoją rolę znakomicie. Mimo prostoty ciągnika otrzymujemy konstrukcję, która posiada klasycznie skrętną oś przednią, a także ruchomy pałąk do podnoszenia i opuszczania wyposażenia sterowany za pomocą dźwigni przy fotelu. Ponadto zastosowano imitację dźwigni zmiany biegów oraz pedały. Samo wyposażenie także niczego sobie. Szczególnie opryskiwacz, który jest kompletny i udało się to osiągnąć takimi, a nie innymi elementami z zestawu, które nie są zbyt wyszukane. Moim zdaniem podstawowy model alternatywny (bo zestaw umożliwia co najmniej pięć konstrukcji) jest świetny w swoim całokształcie, pasuje do serii technic z pierwszej połowy lat 80-tych i jest lepszy od modelu podstawowego.

Lego 8841 alternative 3

Lego 8841 alternative 4

Oraz ciągnik z całym wyposażeniem.

Lego 8841 alternative 2

Pług w obu pozycjach. Opuszczonej (choć nie w pełnym zakresie możliwości) i podniesionej.

Lego 8841 alternative 5

Lego 8841 alternative 6

Ciągnik z opryskiwaczem w obu pozycjach.

Lego 8841 alternative 1

Lego 8841 alternative 7

Lego 8841 alternative 9

Lego 8841 alternative 8

Ponieważ w zestawieniu mamy dwa ciągniki z podobnym osprzętem zasadnym jest bliskie porównanie wizualne obu maszyn.

Lego 8841 alternative 10

Lego 8841 alternative 12

Lego technic old 3

Widać różnicę w projektowaniu i bardziej owalną linię nowej maszyny. Bardziej dopieszczoną i zaokrągloną.

Sam model alternatywny z 8041 to pokaz jak z prostych części można zrobić coś naprawdę ładnego, funkcjonalnego i bawialnego. Nie mam co zarzucić tej maszynce i z całą odpowiedzialnością napiszę, iż podtrzymuję że model alternatywny powinien zastąpić oryginał w ramach 8041. Moja ocena nie może być inna niż 10/10 punktów.

I w zasadzie na tę chwilę to wszystko w zakresie serii technic na LS. Ale jak obiecałem dziurkowane bricki, axle i piny powrócą. ;)

Lego technic old 1

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s