Powozy, konie i stajnia w Lego town

Zastanawiam się, ile osób wśród fanów Lego, to jednocześnie fani przejażdżki konnej..? Nie wiem. Wiem za to, że Lego w swoim klasycznym okresie town wypuściło co najmniej trzy zestawy (nie licząc serii paradisa) wprost nawiązujące do tematów „około stajennych”, z których dwa prezentuję w tym wpisie. Dwa ponieważ ostatni, najmłodszy miał już swoją premierę (właściwy wpis tutaj) na LS. Oba zestawy pochodzą z 1986 roku, czyli okresu klasyki przez duże „K”. Wg. numeracji:

6359 Horse Trailer,
6379 Riding Stable.

Lego town 1986 tbzz horse 2

Zestawy przedstawiają odpowiednio terenówkę z przyczepą do przewozu konia i małym zaprzęgiem oraz stajnię z miejscem na dwa konie, małą zabudową, wozem i licznymi sprzętami do ćwiczeń hippicznych. Moje egzemplarze są w dobrym i bardzo dobrym stanie. Oba z instrukcjami. Pudełek brak.

W obu pozycjach dominuje mieszanka białego i czerwonego z dodatkami niebieskiego, czarnego i żółtego. Oba wzbogacono łącznie czterema naklejkami z tym samym symbolem głowy konia na tle podkowy. Naklejki w dwóch rozmiarach. Pierwsza z pozycji to jedna figurka z niezłym torsem, występującym tylko w dwóch zestawach. W drugim otrzymujemy dwie figurki i dwa konie. Łącznie konie we wszystkich dostępnych wówczas kolorach. Czarnym, białym i brązowym.
Zestawy ciekawie skomponowane kolorystycznie, z niezłymi szczegółami i dopracowane na poziomie projektu. Ale o tym szerzej poniżej.

Horse Trailer.

Pierwsza pozycja jak już wspomniałem to auto terenowe z nadbudówką ciągnące sporą przyczepę do przewozu konia.

Lego 6359 8

Pojazd został bardzo dobrze zaprojektowany, posiada podwyższone zawieszenie, spory zderzak oraz nadbudówkę nad paką, kryjącą siodło dla konia koloru niebieskiego. Nadbudówka otwierana z tyłu klapą z czystą szybką, bez poprzecznych pasków. Przód auta wzbogacono brickiem z nadrukiem imitującym chłodnicę, a na obu bokach nadbudówki umieszczono po jednej naklejce z ww. symbolem. Pojazdem kieruje niezły minifig z żółtym torsem z paskami i literą „S”.

Auto posiada oczywiście zaczep do podłączania naczepy, która stanowi drugą część zestawu.

Lego 6359 1

Lego 6359 7

 Naczepa została tak skonstruowana, by spokojnie zmieścił się tam jeden koń. Jednak zwierzę musi mieć pochyloną głowę, gdyż z wyprostowaną się poprostu nie mieści. Przyczepa sprawia wrażenie dużej, aczkolwiek smukłej, oparta na dwóch osiach z małymi kołami, z dostępem do wnętrza za pomocą tylnej rampy. Dodatkowo duże drzwi z obu stron przedniej części, umożliwiające dostanie się od strony głowy do konia. Nad drzwiami pozostawiono spore otwarte przestrzenie.

Lego 6359 9

Lego 6359 2

Jak widać na zdjęciach powyżej, przyczepę skonstruowano w ten sposób, by móc przymocować do niej mały niebieski, jednoosobowy powóz z przezroczystymi kołami, normalnie będącymi elementami technicznymi.

Zestaw umożliwia zarówno przewóz konia, jak i oczywiście chwile relaksu, które minifig może zawdzięczać przejażdżce konno (siodło), lub nieco mocniejsze przeżycia wynikające z szybkiej jazdy małym powozem. Spora ilość konfiguracji wynikająca z dostępnych opcji pozwala stwierdzić, iż to nie jest zwykła terenówka z naczepą.

Lego 6359 3

Lego 6359 4

Lego 6359 5

Lego 6359 6

Z ciekawostek warto zauważyć jeszcze plate z oczkiem koloru niebieskiego, starego typu, czyli element 4081a.
6359 to naprawdę udany zestaw. Stanowi bardzo dobre wprowadzenie, a zarazem uzupełnienie do drugiego zestawu, który przedstawiam poniżej. Dobrze zaprojektowano w nim zarówno wygląd, zestawienie kolorystyczne, jak i użyteczności i funkcje. Dodatkowo terenówka sama w sobie to klasa. Dla mnie to zestaw na 9/10 punktów.

Riding Stable.

Jeździectwo, stajnia, czy jak kto tam woli, to bardzo rozpoznawalny zestaw z serii town, będący często bohaterem niejednego katalogu.

Lego 6379 2

Zestaw umieszczony na płycie bazowej o rozmiarach 32 x 32 w popularnym zielonym kolorze, przedstawia stajnię z bardzo ładnym dachem, jak się wydaje w klasycznym stylu holenderskim koloru czerwonego. Stajnia posiada dwa pomieszczenia. Większe, główne stajenne z górą będącą namiastką stodoły oraz dwoma miejscami w dolnej części dla koni. Miejsca przedzielone i wyposażone w poidła. Do wnętrza prowadzą duże niebieskie drzwi. Drugim pomieszczeniem jest mała stajenna przybudówka, gdzie na ścianach znajdziemy siodła w kolorze żółtym i czarnym oraz miotłę. Nad przybudówką duży dwustronny baner z naklejkami symbolu konia w podkowie.
Budynek koloru białego wzbogacono o niebieskie drzwi, okna i małe okiennice do poddasza. Poddasze (mała stodoła) jest miejscem do przetrzymywania sianka w postaci żółtych bricków 2×2. Tych małych snopków w zestawie znajdziemy łącznie sześć sztuk. Obok stajni niewielki murek z dodatkowym poidłem. Dodatkowo na ścianie głównej (frontowej) umieszczono zaczepy do dwóch uprzęży w kolorze czarnym wykorzystujących ww. elementy 4081a.

Lego 6379 5

Lego 6379 7

Lego 6379 9

Lego 6379 8

Przed budynkiem znajdziemy małe stanowisko na dodatkowe wyposażenie w postaci szczotki i łopaty, mały płotek okalający kwiaty i drzewko owocowe. Za płotem spora przestrzeń do ćwiczeń hipicznych. Co ciekawe trzy z pośród pięciu sprzętów skonstruowano tak, że zawierają elementy nieprzymocowane w żaden sposób, imitujące możliwość ich strącania przez konia podczas zabawy. Ciekawe rozwiązanie i przemyślane wzbogacenie.

W zestawie dodatkowo mały czerwony powóz do przewozu siana, ze skrętną osią, zaprzęgiem, umieszczony na małych kołach starego typu z metalową ośką. Powóz niewielki, jednak pasujący tutaj idealnie. W zasadzie mam wrażenie, że wszystko tutaj jest w punkt!

Lego 6379 4

Lego 6379 1

Moim zdaniem, ta doskonale znana pozycja, będąca chyba jedną z pierwszych, która była dedykowana bardziej dla dziewcząt niż młodych fanów Lego płci męskiej, to zestaw prawie idealny. Jest dobrze zaprojektowany, posiada masę szczegółów, świetnie wyglądający budynek, z tym stopniowanym dachem i bogatym wnętrzem. 6379 to dla mnie ważna pozycja w klasycznych zbiorach i zestaw z oceną 10/10 punktów!

A jak wygląda połączenie obu pozycji, zarówno w katalogu z 1986 roku, jak i w bliższym zestawieniu obu konstrukcji, możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Lego town 1986 tbzz horse 1

Lego town 1986 tbzz horse 3

Obiecuję, że oba zestawy, wraz z wspomnianym na początku 6355, będą przedmiotem jednej z planowanych scenek rodzajowych miejskiej serii town.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Powozy, konie i stajnia w Lego town

  1. Przemo pisze:

    Z ciekawości. Kojarzysz może ile kosztowały zestawy w dniu premiery? Ciekawie by porównać do ówczesnych wypłat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s