Staroci ciąg dalszy. Po tematach miejskich i kosmicznych czas na mały powrót do serii piratów i przedstawienie dwóch zestawów wywodzących się z tematu Imperial Guards. Obie pozycje doskonale znane fanom serii, wręcz klasyczne, pochodzące z lat 1989 – 1991. Co tu dużo pisać. Sześciu żołnierzy, dwóch piratów, dwie łódki, palmy i budynki do zobaczenia poniżej.
6265 Sabre Island,
6267 Lagoon Lock-Up.
Już na pierwszy rzut oka widać, że to zbieżne pozycje. Ten sam schemat kolorystyczny, minifigi i wielkie flagi w biało – niebieskich barwach jednoznacznie wskazują na zabudowania imperialistów. 6265, czyli starszy z zestawów to wyspa kawalerzystów, lub szabli jak kto woli, znany także pod potocznym określeniem bastionu gubernatora. Natomiast 6267 to więzienie na lagunie, choć bardziej znaną i powszechną nazwą jest poprostu tawerna żołnierzy. Oba zestawy w bardzo dobrym stanie i oba z instrukcjami. Pudełek brak.
Prezentowane pozycje wchodzą w skład trójki zestawów, które (jak już wspominałem wcześniej, tu i tu) powinny posiadać możliwość łączenia w jedną większą konstrukcję. Do obu z tego wpisu doliczyć należy 6259, a wszystkie razem stanowiłyby idealne wypełnienie do niejednej pirackiej scenki. Tak prosto jednak nie jest i trzeba trochę dodać to tu to tam, by z trzech zestawów stworzyć jedną spójną całość. Ale o tym kiedy indziej. Poniżej każdy z zestawów w kilku słowach wzbogaconych zdjęciami.
Sabre Island.
Pierwsza z konstrukcji to dwupoziomowa wieża oparta na zadrukowanej płytce o wymiarach 16 x 16, wzbogacona palmą i łódką.
W skład zestawu poza konstrukcją główną i wspomnianymi elementami wchodzi trzech żołnierzy, dwóch szeregowych i kapitan oraz spora ilość wyposażenia w postaci działa z amunicją, dużej flagi oraz licznej broni białej i palnej. Sama budowla przedstawia kawałek wieży utrzymanej w biało – żółtej kolorystyce z dodatkami czarnego i szarego. Wieżę wykonano z dużych paneli, w tym jeden z nadrukiem cegieł. Rozmiar konstrukcji to 6 x 6 studów, a całość uzupełnia obrotowe stanowisko z działem i amunicją. Zestaw przedstawia więc typową konstrukcję wartowniczą, gotową do odparcia ataku piratów i posiadającą spore możliwości obserwacji z racji wysokości konstrukcji i wysuniętego obserwatora na łodzi.
Sama łódka może służyć także do wymiany załogi wieży lub ataku. Widoczne na zdjęciu działo posiada pewien mankament w postaci braku możliwości prowadzenia ostrzału we wszystkich kierunkach. W zasadzie innego negatywa w zestawie nie stwierdziłem. Dobrze też, że nie dodano tu żadnego pirata, bo byłaby to niezbyt równa walka. Minifigi posiadają sporo wyposażenia, co widać na zdjęciu poniżej. Obok plecaków, łodzi i działa są to dwa wiosła, dwa muszkiety, pistolet i cztery szable. Kolejny już raz cieszy oko spora ilość sprzętu. Jest to charakterystyczne dla zestawów pirackiej serii.
6265 jest praktycznie kompletną konstrukcją. Nie ma sytuacji braku jakichś obowiązkowych elementów. Zestaw może być zarówno samodzielną konstrukcją, takim wysuniętym punktem obserwacyjnym, jak i daje możliwość rozbudowy innych, większych budynków. W zasadzie mogę odnotować tylko jeden mankament w postaci nieprzemyślanej kwestii działa, które posiada ograniczone możliwości prowadzenia ognia. Nie wpływa to jednak na ocenę końcową, która moim zdaniem kształtuje się na wysokim poziomie 9/10 punktów. Sabre Island to fajna, rozpoznawalna i mega klasyczna pozycja w pirackiej serii.
Lagoon Lock-Up.
Drugi z zestawów, to podobnie do wyspy, bardzo znana, bogata wizualnie i sprzętowo konstrukcja.
Tawerna, bo takiej nazwy będę używał, to dwupoziomowe zabudowania z knajpą i celą w dolnej części oraz ufortyfikowanym dachem. Zabudowania oparto na niebieskiej płycie 32×16, jednocześnie imitując portowe położenie, uzyskane dzięki wyniesieniu podłoża powyżej płytę bazową. W ten sposób nasza tawerna znajduje się gdzieś w portowej części bliżej nieokreślonej wyspy. Wzbogaceniem zestawu jest łódź z masztem i szmacianym żaglem, łódź piratów oczywiście, sterowana przez kapitana. Ponadto zastosowano tu palmę i masz z dużą flagą imperialistów.
W zestawie łącznie pięć minifigów i papuga. Trzech to żołnierze – dwóch szeregowych i kapitan. Piraci to także kapitan, jak i zwykły majtek zamknięty w celi. Głównym elementem budowli jest wspominana tawerna. Utrzymana w kolorystyce biało – żółtej zawiera okno z ładnymi okiennicami i baldachimem, balkonik, drewniane drzwi oraz sporo łuków dla ładnych sklepień i udanego zamknięcia pomieszczenia. Jest tam jednak mały mankament w postaci czerwonego panelu wyrwanego z kontekstu. To zapewne coś na wzór barowego blatu, jednak można było zrobić go w innym kolorze. Przed knajpą dodatek w postaci pojedyńczej beczki, a na wyposażeniu samej tawerny dwa żółte kielichy. Drugim elementem położonym na parterze konstrukcji jest cela, do której prowadzą duże szare drzwi. Z drugiej strony kraty w postaci czterech czarnych antenek. Wprawdzie we więźniu znajduje się pojedyńczy pirat, to cela spokojnie zmieści dwa minifigi.
Jak widać na zdjęciach nawet tył budowli wygląda porządnie. Znając konstrukcje większości budynków od Lego, trzeba przyznać, że to rzadkość. Tym bardziej dodatkowy plus.
Góra budowli oparta o szary dach to dwa stanowiska bojowe. Jedno małe, dla pojedyńczego żołdaka, tuż przy fladze, drugie większe wyposażone w działo na kołach i amunicję. Tutaj większe możliwości prowadzenia ognia, niż w przypadku wieży z pierwszego zestawu.
A jak można wykorzystać tawernę na zdjęciach poniżej. Zarówno sielanka żołnierzy, jak i małe pijackie pojednanie z piratami. Jak widać bawialność i możliwości zestawu bardzo duże.
Taka ot „lajtowa” sielanka, tu kielich, tam kielich…
..i wspólne zdjęcie z pojednania. ;)
W zestawie jeszcze mała, klasyczna łódka brązowego koloru z obrotowym masztem i żaglem. To nietypowe rozwiązanie wygląda całkiem dobrze. Łącznie tawerna oferuje sporą ilość sprzętu, do którego poza pięcioma figurkami można zaliczyć łódkę, działo z amunicją, beczkę, dwa kielichy, dwa wiosła, trzy muszkiety, trzy szable i pistolet. Sporo i ładnie.
Jak każdy zestaw z klasycznych lat, tak i tawerna przewiduje kilka konstrukcji alternatywnych. Dla lepszego zobrazowania możliwości zdjęcie tylnej okładki instrukcji, ukazujące dwie dodatkowe budowle możliwe do wykonania z elementów wchodzących w skład zestawu. Trzeba przyznać, że dzięki sporej ilości bricków i łuków możliwości są duże.
6267 to wręcz idealny zestaw, w którym jest bogactwo i różnorodność elementów, jak i pomysłów. Każda część konstrukcji spełnia jakąś rolę i nie można im odmówić uroku. Jednak inaczej, jak w przypadku wieży, jest to zestaw, który pasuje tylko do jakiejś zabudowy. W pojedynkę jest trochę bez sensu. Nie mniej jednak mimo stwierdzonych trudności w połączeniu z innymi zestawami oraz małym mankamentem z wnętrza knajpy, dla mnie to zestaw na pełną dychę. 10/10 punktów i wszystko w temacie!
A na koniec prawie dobre połączenie dwóch zestawów. Prawie, bo bez dodatkowych elementów nie ma mowy o kompletności. Jak wcześniej wspomniałem trzy zestawy będą jeszcze tematem wpisu o łączeniu modułowych konstrukcji z pirackiej serii.
Bardzo fajna recenzja – jeszcze bardziej zachęciła mnie do wzbogacenia swojej kolekcji o tawernę :)
Dodam jeszcze że pirat zamkniętu w więzieniu to nie byle kto, ale sam Bo’Sun Will (bohater komiksu) który występuje tylko w tym jednym zestawie!
I ta wiedza wzbogaca opis tawerny! :) Dzięki! Tego nie wiedziałem. Pewnie dlatego, że komiks jakoś mnie ominął..A ja go majtkiem nazwałem. ;)
22.39 ps. zapoznałem się z wersją elektroniczną komiksu. :) Masz rację. Tylko w tym zestawie. No i plus jako dodatek do samego komiksu.