Imperial Guards w dwóch odsłonach

Staroci ciąg dalszy. Po tematach miejskich i kosmicznych czas na mały powrót do serii piratów i przedstawienie dwóch zestawów wywodzących się z tematu Imperial Guards. Obie pozycje doskonale znane fanom serii, wręcz klasyczne, pochodzące z lat 1989 – 1991. Co tu dużo pisać. Sześciu żołnierzy, dwóch piratów, dwie łódki, palmy i budynki do zobaczenia poniżej.

6265 Sabre Island,
6267 Lagoon Lock-Up.

Lego pirates 90s tbzz 1

Już na pierwszy rzut oka widać, że to zbieżne pozycje. Ten sam schemat kolorystyczny, minifigi i wielkie flagi w biało – niebieskich barwach jednoznacznie wskazują na zabudowania imperialistów. 6265, czyli starszy z zestawów to wyspa kawalerzystów, lub szabli jak kto woli, znany także pod potocznym określeniem bastionu gubernatora. Natomiast 6267 to więzienie na lagunie, choć bardziej znaną i powszechną nazwą jest poprostu tawerna żołnierzy. Oba zestawy w bardzo dobrym stanie i oba z instrukcjami. Pudełek brak.

Prezentowane pozycje wchodzą w skład trójki zestawów, które (jak już wspominałem wcześniej, tu i tu) powinny posiadać możliwość łączenia w jedną większą konstrukcję. Do obu z tego wpisu doliczyć należy 6259, a wszystkie razem stanowiłyby idealne wypełnienie do niejednej pirackiej scenki. Tak prosto jednak nie jest i trzeba trochę dodać to tu to tam, by z trzech zestawów stworzyć jedną spójną całość. Ale o tym kiedy indziej. Poniżej każdy z zestawów w kilku słowach wzbogaconych zdjęciami.

Sabre Island.

Pierwsza z konstrukcji to dwupoziomowa wieża oparta na zadrukowanej płytce o wymiarach 16 x 16, wzbogacona palmą i łódką.

Lego 6265 1

W skład zestawu poza konstrukcją główną i wspomnianymi elementami wchodzi trzech żołnierzy, dwóch szeregowych i kapitan oraz spora ilość wyposażenia w postaci działa z amunicją, dużej flagi oraz licznej broni białej i palnej. Sama budowla przedstawia kawałek wieży utrzymanej w biało – żółtej kolorystyce z dodatkami czarnego i szarego. Wieżę wykonano z dużych paneli, w tym jeden z nadrukiem cegieł. Rozmiar konstrukcji to 6 x 6 studów, a całość uzupełnia obrotowe stanowisko z działem i amunicją. Zestaw przedstawia więc typową konstrukcję wartowniczą, gotową do odparcia ataku piratów i posiadającą spore możliwości obserwacji z racji wysokości konstrukcji i wysuniętego obserwatora na łodzi.

Lego 6265 3

Lego 6265 4

Sama łódka może służyć także do wymiany załogi wieży lub ataku. Widoczne na zdjęciu działo posiada pewien mankament w postaci braku możliwości prowadzenia ostrzału we wszystkich kierunkach. W zasadzie innego negatywa w zestawie nie stwierdziłem. Dobrze też, że nie dodano tu żadnego pirata, bo byłaby to niezbyt równa walka. Minifigi posiadają sporo wyposażenia, co widać na zdjęciu poniżej. Obok plecaków, łodzi i działa są to dwa wiosła, dwa muszkiety, pistolet i cztery szable. Kolejny już raz cieszy oko spora ilość sprzętu. Jest to charakterystyczne dla zestawów pirackiej serii.

Lego 6265 5

Lego 6265 6

6265 jest praktycznie kompletną konstrukcją. Nie ma sytuacji braku jakichś obowiązkowych elementów. Zestaw może być zarówno samodzielną konstrukcją, takim wysuniętym punktem obserwacyjnym, jak i daje możliwość rozbudowy innych, większych budynków. W zasadzie mogę odnotować tylko jeden mankament w postaci nieprzemyślanej kwestii działa, które posiada ograniczone możliwości prowadzenia ognia. Nie wpływa to jednak na ocenę końcową, która moim zdaniem kształtuje się na wysokim poziomie 9/10 punktów. Sabre Island to fajna, rozpoznawalna i mega klasyczna pozycja w pirackiej serii.

Lagoon Lock-Up.

Drugi z zestawów, to podobnie do wyspy, bardzo znana, bogata wizualnie i sprzętowo konstrukcja.

Lego 6267 1

Tawerna, bo takiej nazwy będę używał, to dwupoziomowe zabudowania z knajpą i celą w dolnej części oraz ufortyfikowanym dachem. Zabudowania oparto na niebieskiej płycie 32×16, jednocześnie imitując portowe położenie, uzyskane dzięki wyniesieniu podłoża powyżej płytę bazową. W ten sposób nasza tawerna znajduje się gdzieś w portowej części bliżej nieokreślonej wyspy. Wzbogaceniem zestawu jest łódź z masztem i szmacianym żaglem, łódź piratów oczywiście, sterowana przez kapitana. Ponadto zastosowano tu palmę i masz z dużą flagą imperialistów.

W zestawie łącznie pięć minifigów i papuga. Trzech to żołnierze – dwóch szeregowych i kapitan. Piraci to także kapitan, jak i zwykły majtek zamknięty w celi. Głównym elementem budowli jest wspominana tawerna. Utrzymana w kolorystyce biało – żółtej zawiera okno z ładnymi okiennicami i baldachimem, balkonik, drewniane drzwi oraz sporo łuków dla ładnych sklepień i udanego zamknięcia pomieszczenia. Jest tam jednak mały mankament w postaci czerwonego panelu wyrwanego z kontekstu. To zapewne coś na wzór barowego blatu, jednak można było zrobić go w innym kolorze. Przed knajpą dodatek w postaci pojedyńczej beczki, a na wyposażeniu samej tawerny dwa żółte kielichy. Drugim elementem położonym na parterze konstrukcji jest cela, do której prowadzą duże szare drzwi. Z drugiej strony kraty w postaci czterech czarnych antenek. Wprawdzie we więźniu znajduje się pojedyńczy pirat, to cela spokojnie zmieści dwa minifigi.

Lego 6267 2

Lego 6267 3

Lego 6267 6

Lego 6267 7

Jak widać na zdjęciach nawet tył budowli wygląda porządnie. Znając konstrukcje większości budynków od Lego, trzeba przyznać, że to rzadkość. Tym bardziej dodatkowy plus.
Góra budowli oparta o szary dach to dwa stanowiska bojowe. Jedno małe, dla pojedyńczego żołdaka, tuż przy fladze, drugie większe wyposażone w działo na kołach i amunicję. Tutaj większe możliwości prowadzenia ognia, niż w przypadku wieży z pierwszego zestawu.

A jak można wykorzystać tawernę na zdjęciach poniżej. Zarówno sielanka żołnierzy, jak i małe pijackie pojednanie z piratami. Jak widać bawialność i możliwości zestawu bardzo duże.

Lego 6267 4

Taka ot „lajtowa” sielanka, tu kielich, tam kielich…

Lego 6267 5

..i wspólne zdjęcie z pojednania. ;)

W zestawie jeszcze mała, klasyczna łódka brązowego koloru z obrotowym masztem i żaglem. To nietypowe rozwiązanie wygląda całkiem dobrze. Łącznie tawerna oferuje sporą ilość sprzętu, do którego poza pięcioma figurkami można zaliczyć łódkę, działo z amunicją, beczkę, dwa kielichy, dwa wiosła, trzy muszkiety, trzy szable i pistolet. Sporo i ładnie.

Lego 6267 8

Lego 6267 9

Jak każdy zestaw z klasycznych lat, tak i tawerna przewiduje kilka konstrukcji alternatywnych. Dla lepszego zobrazowania możliwości zdjęcie tylnej okładki instrukcji, ukazujące dwie dodatkowe budowle możliwe do wykonania z elementów wchodzących w skład zestawu. Trzeba przyznać, że dzięki sporej ilości bricków i łuków możliwości są duże.

Lego 6267 10

6267 to wręcz idealny zestaw, w którym jest bogactwo i różnorodność elementów, jak i pomysłów. Każda część konstrukcji spełnia jakąś rolę i nie można im odmówić uroku. Jednak inaczej, jak w przypadku wieży, jest to zestaw, który pasuje tylko do jakiejś zabudowy. W pojedynkę jest trochę bez sensu. Nie mniej jednak mimo stwierdzonych trudności w połączeniu z innymi zestawami oraz małym mankamentem z wnętrza knajpy, dla mnie to zestaw na pełną dychę. 10/10 punktów i wszystko w temacie!

A na koniec prawie dobre połączenie dwóch zestawów. Prawie, bo bez dodatkowych elementów nie ma mowy o kompletności. Jak wcześniej wspomniałem trzy zestawy będą jeszcze tematem wpisu o łączeniu modułowych konstrukcji z pirackiej serii.

Lego 6267 6265

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego, Pirates i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Imperial Guards w dwóch odsłonach

 1. Wojciech Baran pisze:

  Bardzo fajna recenzja – jeszcze bardziej zachęciła mnie do wzbogacenia swojej kolekcji o tawernę :)

  Dodam jeszcze że pirat zamkniętu w więzieniu to nie byle kto, ale sam Bo’Sun Will (bohater komiksu) który występuje tylko w tym jednym zestawie!

  • tbzz2013 pisze:

   I ta wiedza wzbogaca opis tawerny! :) Dzięki! Tego nie wiedziałem. Pewnie dlatego, że komiks jakoś mnie ominął..A ja go majtkiem nazwałem. ;)

   22.39 ps. zapoznałem się z wersją elektroniczną komiksu. :) Masz rację. Tylko w tym zestawie. No i plus jako dodatek do samego komiksu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s