Na niebie Lego town

Tak jest. Koniec ze współczesnymi zestawami w tym roku. Początek października do końca grudnia – na LS znajdziecie tylko klasykę. Temat otwieram wpisem o trzech „latających” zestawach z lat 1989 – 1996.

6482 Rescue Helicopter,
6375 Trans Air Carrier,
1808 Light Aircraft and Ground Support.

Lego town airplane 90s tbzz

Zestawy średniej wielkości jak widać na powyższej fotce, dość bogate w ilość minifigów. Dwa w stanie bardzo dobrym, jeden dobrym. Do wszystkich instrukcje oraz pudło do ratunkowego helikoptera.

Pierwszy zestaw, idąc od najstarszego to helikopter ratunkowy z systemem Light & Sound z pilotem, lekarzem i pacjentem na noszach. Drugi zestaw to samolot transportowy z podnośnikiem, małym autem lotniskowym i trzema pakunkami. Ostatnia pozycja to niewielka awionetka z małym stanowiskiem do obsługi. Jest w czym wybierać, a każda maszyna charakteryzuje się innym przeznaczeniem. Klasycznie, każdy zestaw w kilku zdjęciach i słowach szerszego opisu.

Rescue Helicopter.

Pierwsza pozycja to dobrze znany i posiadający sporo możliwości helikopter z dwoma wirnikami do przewozu chorych.

Lego 6482 1

Maszyna utrzymana w kolorystyce biało – czerwono – żółtej z dodatkiem czarnego i szarego, to duży i ciężki helikopter, szczególnie patrząc na inne pozycje z klasycznego okresu Lego. Linia wąska i długa, wzorowana chyba na Ch-47 Chinook, a do tego o podwójnym podwoziu. Tylne ruchome. Z innych ruchomości, poza oczywiście efektami wizualnymi i dźwiękowymi, to oba rotory, owiewka kabiny, boczne drzwi podnoszone ku górze oraz tylna rampa otwierana na boki. Sam system dźwiękowo-świetlny działa bez zarzutu, a całość oparta o zasobnik na dużą baterię, z oznaczeniem LL-6482. Jest on zarazem numerem taktycznym maszyny.

Lego 6482 7

Lego 6482 6

Lego 6482 2

Ostatnie zdjęcie pokazuje ciekawą linię śmigłowca, szczególnie nisko osadzony przód. To co bije po oczach to śmigła. Zbyt krótkie.

Wnętrze maszyny to poza kabiną pilota przestrzeń, w której znajduje się lekarz z torbą medyczną i sprzętem medycznym oraz nosze z pacjentem. Nosze wkładane przez tylne drzwi, co widać na zdjęciach poniżej. Wąska przestrzeń wewnątrz to oczywiście typowa sytuacja w zestawach z lat minionych. Ogólnie możliwości spore, a dzięki temu bawialność również. Same minifigi praktycznie pospolite, choć czerwone kurki nie występują zbyt często. Pacjent natomiast delikatnie „zdekonstruowany ubraniowo”. ;)

Lego 6482 4

Lego 6482 3

Lego 6482 5

Lego 6482 8

Zestaw 6482 to bardzo polularna pozycja w 1989 roku, jak i na początku lat 90-tych. Zastosowany system wzbogacający zestaw powodował dodatkowe nim zainteresowanie. Maszyna ma w zasadzie jeden minus. I piszę o tym jako fan lotnictwa. Są to wspomniane powyżej śmigła. Wolałbym tu nawet zwykłe plate, ale o długości 10 studów. Ocena to 9/10 punktów.

Trans Air Carrier.

Drugi z zestawów to duży (jak się wydaje) samolot transportowy z dodatkowym wyposażeniem. Pozycja znana równie dobrze jak poprzednik, jednak już nie tak popularna i chyba słabiej nabywana.

Lego 6375 2

Duża maszyna jak może się wydawać patrząc na całokształt, to górnopłat utrzymany w kolorystyce biało – czerwono – szarej. Pod dużymi skrzydłami podwieszono cztery odrzutowe silniki, a masywność konstrukcji podkreślono zdwojonymi podwójnie kołami. Z elementów ruchomych, poza przednim kołem, otrzymujemy boczne drzwi przestrzeni ładunkowej oraz tylną rampę otwieraną przez odchylenie statecznika pionowego. W zestawie poza klasycznymi elementami trzy sztuki z nadrukiem, w tym statecznik pionowy.

Samolot wydaje się więc ok., gdyby nie zastosowana w nim skala. Gdy zestawimy go z minifigami, okazuje się, że jest trochę karykaturalnie mały. Przerysowany in minus.

Lego 6375 6

Lego 6375 3

Ogólnie linia jest niezła. Gdyby nie wspomniane gabaryty. Do tego silniki odrzutowe..

No ale zestaw, to nie tylko samolot, ale i dodatkowy sprzęt naziemny, który raz że wzbogaca maszynę, to dwa, przy odpowiednim zmrużeniu oka ;)  i przypomnieniu sobie realiów niektórych zestawów z lat 90-tych, można powiedzieć, że powoduje iż to całkiem ciekawy zestaw.

Właśnie. Dodatkowy sprzęt. 6375 daje nam mały czerwony podnośnik, z małym elementem podnoszącym – platformą znaną z innych zestawów oraz ogólnie przyjemnym wyglądem. Ponadto mały czerwony pojazd lotniskowy do przewozu skrzynek, których w zestawie otrzymujemy sztuk trzy w kolorze żółtym. A jak wygląda ich załadunek oraz całość dodatkowego wyposażenia wraz z pilotem i technikiem z lotniska? Tak jak na zdjęciach poniżej. Widać tu dwie możliwości umieszczania ładunku w wąskim wnętrzu samolotu.

Lego 6375 1

Lego 6375 4

A także sama przestrzeń ładunkowa samolotu..

Lego 6375 5

Na koniec całość dodatków do naszego transportowca.

Lego 6375 7

Jaki więc jest 6375? To zestaw będący dobrym pomysłem, ale gorszym wykonaniem. Nieproporcjonalność i przerysowanie występowało niejednokrotnie w zestawach Lego z całego okresu ich powstawania, jednak nie zawsze raziło w oczy. Może gdybym nie miał lotniczego spaczenia popatrzyłbym łagodniej na czerwono – biały transportowiec.

Mimo wszystko jego ocena jako całości wzrasta, właśnie dzięki sprzętowi ze zdjęcia powyżej. Cudów jednak nie będzie i ocena 6/10 punktów wydaje się uczciwa.

Light Aircraft and Ground Support.

Ostatnia pozycja, to nieznany zestaw, który na rynku pojawił się jako promocyjny dodatek do przelotów liniami lotniczymi. A szkoda, że zarówno on, jak i podobne pozycje, nie gościły na stałe na rynku i w katalogach Lego.

Lego 1808 1

Zestaw pasujący swoim pochodzeniem do posiadanego przeze mnie także 1817, który opisałem jakiś czas temu, to mała awionetka wraz z naziemną obsługą. Czemu jest on więc tak fajny. Moim zdaniem oczywiście..głównie dzięki awionetce. Sam mam okazję czasem polatać podobnymi maszynami i przyznam, że Lego postarało się z jej projektem. Górnopłat utrzymany w kolorystyce białej z czerwonym paskiem i naklejkami na stateczniku pionowym to maszyna kompletna. Nic w niej nie brakuje. Samolot posiada ruchomy wirnik, imitację silnika oraz otwierane drzwi i podnoszone skrzydła, celem łatwiejszego wydostania pilota. Za nim dodatkowo miejsce na walizkę. Ktoś może się przyczepić, iż poza panelem z przyrządami pilot dostaje kierownicę. Niezorientowanym napiszę, iż w tego typu awionetkach, często wolant to prawie pełne koło przypominające kierownicę. ;)
Kilka zdjęć samolotu.

Lego 1808 8

Lego 1808 4

Lego 1808 3

Lego 1808 5

Żeby zestaw był pełen, dodano do niego małe stanowisko do obsługi. Stanowisko poza wiatrołapem i dodatkowym śmigłem ma sześć sztuk wyposażenia, dystrybutor Octana z zielonym wężem oraz gaśnicę. Do obsługi wszystkiego zestaw oferuje jednego mechanika. Wraz z pilotem, łącznie dwie figurki. Mała konstrukcja, będąca chyba częścią większego punktu obsługi wzbogacona ciekawą naklejką z zakazem palenia, co widać na zdjęciach. Występuje tylko w tym zestawie. Łącznie w 1808 trzy sztuki naklejek. Nietypowych i powiększających lekką unikatowość zestawu.

Lego 1808 2

Na koniec dwa zdjęcia ukazujące możliwość wykorzystania małego punktu naprawczego. Serwis samolotu po locie w pełni. ;)

Lego 1808 6

Lego 1808 7

Jednym słowem przyjemne wzbogacenie lotniskowych zestawów. I do tego tak zgrabnie skonstruowany samolot. No i pasujący do minifigów. Ładnie! Bardzo. Nie mam się tu do czego przyczepić. Wydaje mi się, że ocena 10/10 punktów będzie uczciwa. ;)

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Na niebie Lego town

  1. prezeslugpol pisze:

    Świetne zestawy i wreszcie powrót do korzeni! Cieszę się, że oldies’ wracają na łamy Lego’s soul! :-)

  2. spoogie pisze:

    6375 – jest już ze mną ponad 25 lat i ciągle mi się podoba mimo jak to opisałeś przerysowania proporcji. Dziecko patrzało inaczej. Liczyło się, że maszyna ma silniki skrzydła i podwozie :) A ile można było z niego innych maszyn wyczarować ;)

  3. Mateyo82 pisze:

    Mam 6375. :) Co prawda w średnim stanie ale z czasem go odrestauruję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s