Recenzja Lego 6041 Armor Shop

Recenzja 6041 Armor Shop

Seria: Castle
Rok wydania: 1986
Liczba klocków: 109
Liczba figurek: 2+1
Cena: 120 – 600 (MISB) zł (BrickLink)

BrickLink, Brickset

Po kilku recenzjach zestawów takich serii jak Basic, czy konstrukcje z książki pomysłów Lego, wracam do cyklu recenzji zestawów serii zamkowej. Na dobry początek powrotu postanowiłem bliżej przyjrzeć się ciekawej konstrukcji sprzed dwudziestu dziewięciu lat (!) przedstawiającej sklep z bronią, dwoma rycerzami oraz koniem. Zestaw modułowy, umożliwiający łączenie z innymi konstrukcjami zamkowymi, a dodatkowo unikatowy z powodu dwóch elementów o czym dalej. W kilku słowach popartych zdjęciami postaram się przybliżyć jego zalety i wady.

Opakowanie i instrukcja

Mój egzemplarz stanowi komplet. Klocki, instrukcja, pudełko. Opakowanie jak i instrukcja w dobrym stanie, mimo upływu lat. Instrukcja nieco bardziej sfatygowana. Charakterystyczne oznaczenia oraz forma wskazuje na to, iż zestaw przeznaczony był na rynek „za wielką wodą”. Opakowanie posiada niewielki blister do wieszania z nazwą zestawu. Front pudełka to główna grafika przedstawiająca zestaw oraz zawierająca garść informacji o przeznaczeniu wiekowym oraz serii, z której pochodzi zestaw. Dodatkowo wskazanie na ilość elementów. Wszystko utrzymane w typowej żółtej kolorystyce. Sama grafika również z tłem właściwym dla zamkowej serii.

Boki opakowania to zarówno zdjęcia głównej grafiki, jak i mała scenka z handlu elementami wyposażenia rycerza. Do tego wszystkiego miejsce na wpisanie ceny jak i sporo informacji technicznych – kod kreskowy, dane producenta, nazwa zestawu oraz typowa (dla Amerykanów) informacja o tym, iż pudełko można przeznaczyć do trzymania elementów. ;) Ponadto napisy informują o tym, iż zestaw pochodzi z 1986 roku.

Ciekawiej robi się przy tylnej ściance, która jak to zwykle przy wiekowych zestaw przedstawia proponowane konstrukcje alternatywne. W tej wersji nie mogło również zabraknąć pouczającej informacji o możliwości zbudowania wielu konstrukcji z zawartości tego pudła oraz informacji o tym, że Legoland oferuje niekończące możliwości budowania. Co do samych konstrukcji to każda z nich przedstawia mały punkt handlowy z bronią. Jak to w połowie lat 80-tych jedna z grafik z wykorzystaniem oświetlenia i cienia, co szczególnie przypada do gustu takiemu fanatykowi staroci jak ja. ;)

Tyle o pudełku. Instrukcja. Tu bez zaskoczenia. Duży format, plakatowy można by rzec, przedstawia krok po kroku budowę zestawu. Całość umieszczona na obu stronach rozkładówki i wzbogacona grafiką główną. Oczywiście nie ustrzeżono się małych niedociągnięć, chociażby w postaci odwrotnego umiejscowienia hełmów. Inaczej mówi instrukcja, a inaczej grafika główna. Drobiazg. Całość oczywiście czytelna i prosta. Zdjęcie przedstawia obie strony w jednym ujęciu.

Elementy

I tu robi się ciekawie. Elementy to to, co stanowi o mocy tej konstrukcji. Ilość części, które wchodzą w skład 6041 oczywiście odmienna, w zależności na jakim źródle się opieramy. Skoro jednak samo pudełko informuje o 109 elementach, tak więc przyjmuję. Kolorystyka zestawu to przede wszystkim klasyczny jasno-szary z domieszką czarnego i czerwonego. Ponadto elementy w kolorach żółtym i niebieskim. Wyposażenie czarne i brązowe. Całość uzupełnia zielona płytka o wymiarach 6×12 studów. Wśród elementów przede wszystkim bricki, plate, slope i trochę drobnicy. Nie mogę pominąć dwóch paneli zamkowych z oknem. W zestawie otrzymujemy także dwie figurki oraz konia. Figurki rycerzy z pancerzami na torsie oraz odmienną kolorystyką nóg i torsów. Ciekawostką w moim egzemplarzu jest przesunięcie nadruku na czerwonym torsie. Figurki typowe dla serii. Ogólnie elementy w stanie bardzo dobrym, niektóre dobrym.

Zestaw zgodnie ze swoim przeznaczeniem (sklep z bronią) posiada sporo elementów wyposażenia osobistego rycerzy, jak i samej broni. Znajdziemy tu trzy różne hełmy, trzy piórka do nich w kolorze niebieskim, trzy tarcze z nadrukiem rycerzy Lwa (tak jak i cały zestaw reprezentuje ww. serię) i czarnych sokołów, pelerynę, dwa kielichy, siodło, proporzec z nadrukiem oraz dwa miecze, topór, lancę, oszczep i łuk ze strzałami. Naprawdę bardzo dużo wyposażenia. Łącznie dwadzieścia jeden sztuk. Bojowego i osobistego (!).

Wśród dostępnych elementów można znaleźć kilka ciekawych, które według subiektywnej oceny umieściłem na zdjęciu poniżej. Najciekawsze z nich to oczywiście miecz w kolorze czarnym oraz flaga (proporzec) w kolorze czerwonym z nadrukiem symbolu rycerzy króla Lwa. Oba elementy występują tylko i wyłącznie w tym zestawie (!). Taki mały unikat. Co widać szczególnie po cenie obu elementów na wtórnym rynku. ;)

Zestaw

6041 pojawił się w katalogach w 1986 roku i można było go odnaleźć w nich przynajmniej do 1988 roku. Był w nich prezentowany przede wszystkim jako samoistna budowla usadowiona przy większych konstrukcjach, takich jak zamki. Przykładem niech będzie zrzut z książeczki z 1987 roku.

Podmiot recenzji przedstawia sklep z bronią i rycerskim wyposażeniem wraz z dwoma figurkami i koniem. W skład elementów stałych wchodzi fragment murów zamku, gdzie wewnętrzną częścią jest właśnie sklep oraz stałe stanowisko nazwijmy je handlowe, na którym kupiec wystawia sprzęt dla rycerstwa. Konstrukcja sklepu wzbogacona została czymś w rodzaju dachówki, czy też baldachimu w kolorze czerwonym. Boki ozdobiono oknami ze słupkami z beczułek. Na dach zabudowania znajdziemy oczywiście przestrzeń dla strażnika. I tu pierwszy mankament. Przestrzeń z racji czerwonych dachówek jest wąska, co może przeszkadza w przypadku np. łucznika. Nie mieści się swobodnie i nie można go przypiąć do studów. Drugim małym uchybieniem jest fakt iż projektanci w konstrukcji nie dali jednego z paneli z nadrukiem cegieł lub cegieł wokół okna. Bardzo wzbogaciłoby to mury.
Czarne stanowisko z wyposażeniem niczego sobie. Za wsporniki dla nakryć głowy służą kielichy, które można wykorzystać także w inny sposób. ;)

Całość wyposażenie, a jednocześnie asortymentu sklepu rozmieszczona zarówno na czarnym stoisku zewnętrznym, jak i w samym budynku. Tam obok żółtego siedziska znajduje się czarny topór oraz czarny miecz, a ponadto bełt do łuku. Dzięki dużej ilość broni zestaw ma bardzo dużą bawialność i daje nieskończone możliwości konfiguracji. Można zarówno prowadzić sklep z bronią i zachęcać kupujących chociażby niespotykanym czarnym mieczem. Można również oferować inne piórka do hełmu, czy wypić po kielichu miodu pitnego z drugim rycerzem. Plusem dla projektantów jest zastosowanie włosów dla rycerza – handlarza. No bo że jak niby miałby sprzedawać..w hełmie? ;)

Oczywiście nie trzeba, a nawet nie należy w przypadku zestawów zamkowych, być zbyt ugrzecznionym i można wojować. Dwóch rycerzy, masa sprzętu więc możliwości aż zbyt wiele. Można toczyć pojedynki jeden na jednego, czy też bronic murów, wcześniej zaopatrując się w łuk i strzały. Konfiguracja zależy tylko i wyłącznie od „operatora” klocków. ;)

Jako że to zestaw oparty na kawałku muru zamkowego oraz wyposażony w bricki z oczkiem i jeden łącznik, można go spokojnie zestawiać z innymi konstrukcjami, które w podobnej wielkości gościły w latach 80-tych w ramach serii castle. Dla przykładu przedstawiam połączenie murów z trzech zestawów. Opisywanego 6041, 6040 oraz 6061. Jak widać możliwości są niewyczerpane. Gdyby wszystko połączyć z którymś z zamków, czy to Lwa, czy czarnych sokołów, zabawa w fortecę murowana. Więcej z wykorzystania murów na koniec recenzji.

6041 będąc typową konstrukcją zamkową z lat 80-tych zawiera w sobie wszystkie elementy jakie były charakterystyczne dla budowli z murami zamków. Jednocześnie dostajemy i kawałek fortecy i rycerzy z wyposażeniem. Podstawa do tworzenia własnych scenariuszy jest.

Modele alternatywne

Jak wspomniałem przy opisie pudła, projektanci oferują konstrukcje alternatywne przedstawiające inne wersje modelu podstawowego. Łącznie jest tu pięć scenek, z czego cztery to części budowli, a piąty prezentuje scenkę handlu bronią. Mój wybór na model alternatywny padł na budowlę pierwszą, okraszoną efektownym zachodem słońca zakrywającym budynek, wzbogaconą rycerzem wyłaniającym się z cienia. Ładnie :) Klimat klasyki na całego.
Sam model przedstawia część budynku z okiennicami i dwuczłonowym dachem oraz wystawionym uzbrojeniem. Rycerza na koniu wita z kielichem handlarz. Chyba starzy znajomi. ;) Ogólnie wszystkie konstrukcje zbliżone i wszystkie na takim samym dobrym poziomie.

Oczywiście wszystkim daleko do modelu podstawowego i z pewnością nie mogłyby go zastąpić. Nie mniej jednak są całkiem całkiem. A posiadacze pięciu kopii zestawu są w stanie stworzyć średniowieczny market z bronią i wyposażeniem. ;)

Podsumowanie

Zestaw 6041 Armor Shop to kwintesencja serii castle. Namiastka zamku, rycerze i ich broń oraz nieodzowny rumak w kolorze białym to 109 elementów, które tworzą całkiem udaną i bardzo bogatą konstrukcję. Sklep z bronią, jak przedstawiłem wcześniej pozwala na poczucie klimatu zamku jako takiego oraz daje możliwość dowolnej konfiguracji rycerzy w broń i ubiór. O unikatowych elementach nie wspominając. Zestaw może funkcjonować samoistnie, lub stanowić doskonałe uzupełnienie innych modułowych konstrukcji, jak zamki, czy elementy murów. Konstrukcja mimo, iż nie jest pozbawiona wad, to posiada tyle pozytywnych aspektów, że ocena 9/10 punktów będzie oceną uczciwą. 6041 polecam w zasadzie dla każdego fana klocków Lego.

Za :
+ zamkowy klimat
+ mnóstwo wyposażenia
+ unikatowe elementy
+ konstrukcje alternatywne

Przeciw:
– niedopracowanie góry budynku
– brak nadruku na panelu

Recenzja recenzją, ale trzeba ją klasycznie zakończyć jakimś akcentem a’la katalog z lat 80-tych. Po rzucie oka na zestawy zamkowe wybrałem trzy dodatkowe konstrukcje do 6041 i wraz z ww. 6040, 6061 i 6067 uzupełnionym 6023 przedstawiam scenkę wprost wyciętą z dwustronnych murów zamku z wykorzystaniem bohatera recenzji. Znajdziecie tam rycerzy, rzemieślników, pracę, ale także wino i kobiety..Miłego oglądania! ;)

Recenzja znalazła się także w odpowiednich wątkach na forach Zbudujmy.To i LUGPol.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Castle, Lego, Recenzje i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Recenzja Lego 6041 Armor Shop

  1. Konrad pisze:

    hehe pijący rycerze, przekomiczne;) fajny zestaw ostatnio widziałem na allegro, może się skuszę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s