Pirackie Eldorado Fortress

Po kilku dniach przerwy od ostatniego wpisu z recenzją 715, wracam z kolejnym klasycznym pirackim zestawem. Pirackim i nie pirackim. Pirackim, bo to seria pirates, a nie pirackim, bo to fort imperialistów. W każdym bądź razie przedstawiam zestaw, który zagościł stosunkowo niedawno w moich zbiorach i nie miał jeszcze premiery na stronie.

6276 Eldorado Fortress.

Lego 6276 1

Mój egzemplarz jest w bardzo dobrym stanie. Oczywiście z instrukcją. Pudełka niestety brak.

A jaki jest fort imperialistów? Ten jeden z największych fortów w całej serii, składający się z 508 części to jedna z najbardziej charakterystycznych pozycji reprezentującej serię. Osadzony na płycie 3D o wymiarach 32 x 32 przedstawia obronną zabudowę niewielkiego fortu, utrzymaną w dwóch kolorach, co oczywiste białym i żółtym. Całość wzbogacono licznym wyposażeniem oraz łącznie ośmioma figurkami. Fort zaprojektowano tak, aby zawierał prawie wszystkie niezbędne elementy charakterystyczne dla tego typu budowli. Znajdziemy w nim zarówno kawałek pomostu wraz z ramieniem z liną do załadunku towarów, drogę prowadzącą do głównej zabudowy i nią samą.

Główna zabudowa przedstawia mały fort otoczony z każdej strony murem ze stanowiskami do strzelania oraz stanowiskami dział. Dodatkowo znajdziemy tu więzienie, loch, bramę z drzwiami prowadzącymi na dziedziniec oraz jeszcze wyższą kondygnację. Rozmieszczony w trzech miejscach poziom to wieża obserwacyjna, ramię dźwigu oraz pomieszczenie gubernatora z drzwiami i małym tarasem. Tuż nad nim znajduje się kolejna wieża ze stanowiskiem działa. Do skonstruowania całości wykorzystano dużą ilość bricków, sporo slope różnych rozmiarów i kolorów (w tym odwrócone), panele oraz kilka łuków i elementów z nadrukiem. Tych ostatnich, wliczając panele łącznie sześć sztuk.

Kilka zdjęć dla lepszego zobrazowania.

Lego 6276 2

Lego 6276 3

Lego 6276 4

Lego 6276 8

Lego 6276 9

Lego 6276 11

Lego 6276 12

Przyznam, że trochę nie podoba mi się jeden element konstrukcji. Mam na myśli oczywiście najwyższe gniazdo z działem. Choć nie wiem jak by przymierzać tam minifiga to nie ma takiej opcji by się zmieścił. A jak się mieści to w zasadzi „wisi w powietrzu”. Myślę, że można było to lepiej zaprojektować. Drugie stanowisko bez uwag. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na sprytne wkomponowanie palmy oraz na trzy stanowiska z zamontowanymi muszkietami. Ciekawy pomysł. Nad całością powiewa oczywiście duża flaga imperialistów.

Jak przedstawia grafika główna można domniemywać, że taki fort to niezła sielanka, gdzie za rogiem czai się malutkie (tylko) zagrożenie w postaci łódeczki z piratami. Może. Ale w przypadku konieczności obrony i uwzględniając ww. pozycje obronne, załoga ma naprawdę spore szanse by odeprzeć każdy atak. Obsada fortu na pozycjach bojowych.

Lego 6276 15

Jak już wspomniałem, w skład zestawu wchodzi łącznie osiem figurek dwóch stron. Dwóch piratów, w  tym kapitan oraz sześciu imperialistów z gubernatorem na czele. Reszta bandy to oficer oraz czterech szeregowych. Piraci przemieszczają się małą łódką koloru brązowego. Trudno oczekiwać, by tych dwóch mogło cokolwiek zwojować z taką budowlą i jej obsadą. Nie mniej jednak element przeciwieństwa musi być w zestawie i tak też jest w przypadku fortu. Jak nie trudno się domyślić dwóch złoczyńców znajdzie swoje miejsce bądź to w celi, bądź w lochu. Ten ostatni to w zasadzie może być i magazyn. Trudno dociekać, co projektant miał na myśli.

Lego 6276 13

Lego 6276 14

Łódki. Dokładnie dwie. Tyle sprzętu pływającego zawiera 6276. Jedna z nich, jak już wspomniałem to łajba piratów, a druga co oczywiste należy do imperialistów. Czerwona wersja prowadzona jest przez jednego żołnierza i transportuje cenny ładunek złota. Ot dwa nieodzowne i klasyczne elementy pirackich zestawów. Dodać jeszcze należy, że każda z łódek oznaczona małą flagą właściwą dla danej frakcji.

Lego 6276 5

Lego 6276 7

I mała konfrontacja. Żołnierz bez szans.

Lego 6276 16

Wyposażenie. Zestaw jest naprawdę bogaty jeśli idzie o ilość sprzętu, zarówno wojennego, jak i neutralnego. Do ośmiu minifigurek projektanci dorzucili dwie łódki, dwa działa na obrotowych podstawach z łącznie dwunastoma pociskami, kielich, skrzynię z ośmioma monetami,  cztery wiosła dwóch kolorów, siedem szabli, dwa pistolety i sześć muszkietów. To czego mi brak to jednej, lub dwóch beczek na pomoście. Przesadzam? ;) Może. Choć ilość wyposażenia naprawdę słuszna. Kolejny plus.

Lego 6276 17

Lego 6276 18

W sumie to mam mieszane uczucia co do fortu. Jest zarazem świetny, klasyczny, bogaty, ale i trochę niedopracowany. Bryła ogólnie jest bez zarzutu. Sporo ciekawych rozwiązań, jak otwory strzelnicze, czy muszkiety na stanowiskach bojowych. Jednak w tym samym czasie wieża z działem, gdzie nie ma miejsca na figurkę.

Ponadto wydaje mi się, że fort powinien być tak zaprojektowany, by można było go zestawić z trzema innymi, mniejszymi zestawami, które pasują tu idealnie, a których połączenie z nim bez dodatkowych elementów, nie wchodzi w grę. Mam na myśli oczywiście 6265, 6259 i 6267. Można powiedzieć, że przesadzam, bo przecież tylko pierwsza pozycja była z 1989 roku, czyli z tego, z którego pochodzi przedmiot wpisu. Nie mniej jednak projektując kolejne zestawy można było dać im takie elementy by ładnie komponowały się z 6276. Brak tu przecież tawerny, dodatkowej wysuniętej wieży obserwacyjnej, czy jeszcze jednego, dwóch dział. Jeżeli uda mi się zdobyć pozostałe zestawy z pewnością spróbuję wszystko ładnie połączyć. Oczywiście z wykorzystaniem niewielkiej liczby dodatkowych elementów.

Ocena. Wymienione braki na poziomie projektowania wykluczają najwyższą ocenę. A szkoda. Zestaw mentalnie zasługuje na dyszkę. Jednak muszę być bardziej obiektywny i dlatego w moim odczuciu to 8/10 punktów.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego, Pirates i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Pirackie Eldorado Fortress

  1. Jaskier pisze:

    Patrzę na ten zestaw i widzę, że za dzieciaka świetnie bym się nim bawił, jest także wspaniałą ozdobą każdej kolekcji.

  2. Wojciech Baran pisze:

    Mam podobne odczucia dotyczące Eldorado Fortress…
    Kupiłem go w zasadzie żeby wyrównać szansę żołnierzy w starciu z piratami tuż po zakupie okrętów 6285 oraz 6274.

    Po zbudowaniu popatrzyłem na ten fort i miałem mieszane uczucia… Z jednej strony fajnie dobrane kolory i ciekawy ogólny wygląd, a z drugiej jakieś takie rozczarowanie bo to po prostu duża baza żołnierzy bez wodotrysków. Armaty, łódki, broń, figurki – to wszystko można znaleźć w mniejszych zestawach (oprócz figurki samego gubernatora).
    W moim odczuciu Eldorado Fortress wypada słabiej niż mniejszy zestaw 6274, czyli okręt gubernatora…

    Nie mniej jednak bez tego fortu żołnierze w 1989r byliby skazani na porażkę.
    Eldorado Fortress pozwalało zachować równowagę sił między obydwiema frakcjami i przez to jest obowiązkowym zestawem dla osób posiadających okręty

  3. prezeslugpol pisze:

    O! Ciekawy zestaw. Spory jak na ówczesne sety. Ładna, południowa, kolorystyka. Dużo minifigów. Płyta bazowa, ze schowkiem, do tego garść gadżetów. Ładne.

  4. To w sumie jedyny zestaw jaki jeszcze rozważam do kupienia z okresu dzieciństwa. Te godziny spędzone w Pewexie i patrzenie na pudełko ;) I oglądanie w katalogu po setki razy. I próby zbudowania czegoś chociaż trochę podobnego z zawsze nie wystarczającej liczby klocków :D

    Inne zestawy albo mam (Black Seas Barracuda) albo straciły swoją magię. Nabyłem sporo pojedynczych klocków, których mi brakowało gdy byłem dzieckiem i te stare zestawy jakoś już mnie przestały interesować (w sensie żeby je kupić, bo sentyment i miłość do nich pozostała).

    Ale ten się nadal broni moim zdaniem, nadal jest ładny. Tylko bym dodał trochę szczegółów :) I sporo mam pomysłów na wykorzystanie tej płytki :) Tylko ciężko to trafić w idealnym stanie.

  5. Pingback: Imperial Guards w dwóch odsłonach | Lego's soul

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s