Dziś miało być ponownie o piratach. Ale jak to w życiu, planu potrafią się zmienić. I tak z powodu chęci napisania recenzji jednego z zestawów przestawiam kolejność prezentowania nowych-starych zestawów z mojej kolekcji (które w ostatnim czasie ją powiększyły, a nie miały jeszcze swojej prezentacji na stronie) i przedstawiam dwie ciekawe pozycje z trochę zapomnianej serii. Jak mówi tytuł wpisu zestawy te to pozycje serii Basic, swego czasu bardzo popularnej i będącej pierwowzorem dla dzisiejszego Creatora. Zestawy wg. kolejności pojawienia się na rynku.
720 Basic Building Set,
715 Basic Building Set.
Seria, która była na rynku ponad trzydzieści lat owocowała w większości przypadków w proste zestawy do własnych kreacji. Typowe konstrukcje dla dzieci, jak zestawy 555, 550, czy 525, charakteryzujące się różnym stopniem złożoności i możliwości konstrukcyjnych. Oferowała jednak także bardziej skomplikowane zbiory klocków dla małych twórców, czy to z napędem mechanicznym, czy elektrycznym, czy też pozycje bardziej realistyczne i pasujące do serii miejskiej. Dla potwierdzenia powyższego mogę zasugerować chociażby zestawy 733, 744, 740, 735 i zbliżone do serii town 725, które kiedyś już opisałem w jednym z wpisów.
Ale wróćmy do dwóch reprezentantów serii tak zgrabnie wyglądających na zdjęciu powyżej. :) Moje egzemplarze są w bardzo dobrym stanie, szczególnie 715 – wręcz idealnym, do tego instrukcje do obu pozycji i pudło do wspomnianej siedemset piętnastki. Zestawy są typowymi reprezentantami serii i dają możliwość skonstruowania kilku pozycji z instrukcji (dokładnie po cztery sztuki) oraz dalszych kilka z modeli proponowanych na opakowaniach zestawów. Niektóre rozwiązania bardzo ciekawe, inne mniej. Do zaprezentowania obu pozycji wybrałem konstrukcje flagowe z obu zestawów. I tak w przypadku starszego zestawu, tj. 720 jest to mała stacja paliw z holownikiem i małym autem. W nowszej 715 jest to auto terenowe z przyczepą i przewożonym na niej małym bolidem oraz mały pitstop. Żeby bliżej spojrzeć na obie konstrukcje, po kilka linijek tekstu na każdą z nich.
720 Basic Building Set.
Na wstępie zaznaczę, że żałuję iż nie posiadam pudełka do tego zestawu. Jak instrukcja przedstawia trzy niezłe zestawy, tak pudełko wskazuje możliwość wykonania o wiele ciekawszych pozycji. W tym takich, które także spokojnie pasują do serii miejskiej. Sam zestaw składający się z 334 elementów i pochodzący z 1985 roku utrzymany jest w kolorystyce bieli, czerwieni, niebieskiego i szarego. Nie ma w nim może zbyt skomplikowanych elementów, nie mniej jednak daje możliwość stworzenia czy to średniej wielkości budowli, czy też pojazdów. W tym pojazdów zarówno na cztery study szerokości, jak i wg. obecnego standardu na sześć kropek. Widać to także w modelu głównym.
Model główny przedstawia małą stację opartą na jasno szarej płycie o wymiarach 16×32. Stacja prosta, bez szczegółów, jednak zawierająca podstawowe elementy. Jest budynek główny, mały daszek, dwa dystrybutory paliwa, czy nieodzowna choinka oraz maszt z flagą.
Jak o budynku nic więcej ciekawego nie można powiedzieć, tak o pojazdach już tak. Pierwszy z nich, mniejszy znaczy się, to małe autko miejskie o dosyć nietypowej konstrukcji, ze sporym zaczepem w przedniej części. Nie wyróżnia się ono z tłumu miejskich pojazdów serii town, gdyby tak próbować porównać. Nie można mu jednak nic zarzucić. Tutaj ma rolę drugoplanową, gdyż z pewnością pierwsze skrzypce gra holownik.
Holownik to ładny pojazd opary o małe koła znane z zestawów serii technicznej, z podnoszonym ramieniem do holowania pojazdów, otwieranymi drzwiami i podnoszoną klapą. Pojazd o szerokości sześciu kropek posiada dodatkowy bajer w postaci ruchomej maski w przedniej części, kryjącej imitację silnika. Wszystko wygląda całkiem zgrabnie i przyciąga oko. Propozycja projektantów w postaci holownika daje radę.
Kilka zdjęć obu pojazdów.
Jak widać całkiem niezłe autka, w szczególności większy czerwono-niebieski holownik, przypominający swoim kształtem amerykańskie półciężarówki z lat 70-tych i 80-tych. Zapomniałem dodać, iż zestaw zawiera także jednego prostego minifiga o niewyszukanej kompozycji. ;)
Warto wspomnieć także o innych pozycjach, które w ramach instrukcji oferuje zestaw. Jest to łódź z pokładem dla helikoptera i takim właśnie latadłem, terenówka z przyczepą campingową oraz ciężarówka z napędem elektrycznym. Takowy wskazywany jest jako zestaw 810, co ma także odzwierciedlenie na ostatniej stronie instrukcji. Zdjęcia jej obu stron.
W zasadzie nie mam nic do zarzucenia tej pozycji. Ma w sobie wszystko. I elementy do budowy budynków i elementy do budowy pojazdów. Gdyby dodać elektryczny silnik, można stworzyć także lokomotywę, co widać na zdjęciu powyżej. Jako, że bardzo lubię pozycje serii Basic, tak i tutaj ocena moja może trochę trącająca subiektywizmem, ale musi być wysoka. Dla mnie to zestaw na 9/10 punktów.
715 Basic Building Set.
Zestaw pochodzący z 1990 roku mieścił się w serii trzech zestawów Basic, wydanych jednocześnie i przedstawiających trzy różne podejścia do klimatów podstawowych. Opisywana 715 to zestaw do budowy pojazdów, dalej także wspomniana 725 to zestaw do budowy domów i wszelkich tego typu konstrukcji, a 735 to ponownie pojazdy z tym, że bardziej skomplikowane i z wykorzystaniem układów light&sound. Cała seria daje naprawdę spore możliwości, a osobiście przyznam, że brak mi już tylko 735. Marzy mi się taka wersja pełna, jak posiadane 715 i 725, z pudłem i instrukcją. ;) Może kiedyś…
Zacznę tak… jakże podoba mi się ta 715! Nie chodzi może o model główny, choć terenówka jest bardzo fajna, ale o to jakie możliwości daje zestaw. Model główny. Właśnie. Jak widać na zdjęciu jest to mini warsztat dla bolidu nieokreślonej formuły z dwoma słupkami do świetlnych sygnałów, małą żółtą wyścigówką oraz terenówką z naczepą do jej przewozu.
Kolorystyka zestawu składającego się z 395 elementów to podstawowe barwy Lego z początku lat 90-tych, czyli biały, czerwony, żółty, czarny i szary. Do tego kilkanaście elementów przezroczystych, kilka sztuk z nadrukiem różnego typu i wyposażenie w postaci miotły i klucza. Same elementy tak dobrane by móc budować wszelkie pojazdy. Do tego możemy wykorzystać chociażby dwadzieścia cztery koła z technicznej serii z oponami dwóch rozmiarów. Dla podniesienia realizmu dodano duże drzwi, fotele, czy też dwie kierownice. Elementy to głównie plate i bricki, w tym z serii technicznej z otworami oraz kilkanaście slope i zawiasów. Wszystko daje naprawdę spore możliwości.
Kilka zdjęć modelu głównego.
Model główny doskonale pokazuje możliwości zestawu. Co ciekawe pojazd podstawowy, jak i inne z instrukcji, czy też pudełka, to pozycje na aż osiem kropek szerokości. Nie inaczej jest z terenówką z podstawowej propozycji. Nie chcę się zbytnio rozpisywać o zestawie z przyczyn wspomnianych na początku, jednak jeszcze słów kilka o innych modelach, które zaproponowali projektanci.
Instrukcja przewiduje tzw. step by step, dla czterech modeli. Jest to konstrukcja podstawowa, dalej helikopter, ciężarówka oraz coś co przypomina pojazd typu hot-rod. Oczywiście, podobnie jak w przypadku 720, po dodaniu zestawu 810 możemy stworzyć konstrukcje o napędzie elektrycznym. Zdjęcia okładek papierowej książeczki poniżej.
Jak mogę podsumować 715? W tych kilku słowach specjalnie okrojonych nie zawrę mojej oceny. To, jak i szersze ujęcie zestawu, pozostałe konstrukcje itp., w dniu jutrzejszym jak dobrze pójdzie. ;) Póki co napiszę, że długo polowałem na ten zestaw i bardzo przypadł mi do gustu…
Co dalej…cóż. Recenzja, piraci, recenzja, polybagi..i co tam jeszcze mi do głowy przyjdzie.
Two very nice sets. It seems, that they are in very good condition. Cool, that you’ve built the alternate models, too.
720 – jedyny zestaw, jaki miałem w dzieciństwie. Był rewelacyjny.
Zestaw 720 – mam – choć brakuje w nich kilku klocków, ale 32 lata przetrwał prawie w nienagannych stanie. Brak niestety pudełka i instrukcji. Teraz czas przekazać młodszemu pokoleniu…