Lego Basic, czyli prekursor Creatora

Dziś miało być ponownie o piratach. Ale jak to w życiu, planu potrafią się zmienić. I tak z powodu chęci napisania recenzji jednego z zestawów przestawiam kolejność prezentowania nowych-starych zestawów z mojej kolekcji (które w ostatnim czasie ją powiększyły, a nie miały jeszcze swojej prezentacji na stronie) i przedstawiam dwie ciekawe pozycje z trochę zapomnianej serii. Jak mówi tytuł wpisu zestawy te to pozycje serii Basic, swego czasu bardzo popularnej i będącej pierwowzorem dla dzisiejszego Creatora. Zestawy wg. kolejności pojawienia się na rynku.

720 Basic Building Set,
715 Basic Building Set.

Lego basic tbzz 715 720 1

Seria, która była na rynku ponad trzydzieści lat owocowała w większości przypadków w proste zestawy do własnych kreacji. Typowe konstrukcje dla dzieci, jak zestawy 555, 550, czy 525, charakteryzujące się różnym stopniem złożoności i możliwości konstrukcyjnych. Oferowała jednak także bardziej skomplikowane zbiory klocków dla małych twórców, czy to z napędem mechanicznym, czy elektrycznym, czy też pozycje bardziej realistyczne i pasujące do serii miejskiej. Dla potwierdzenia powyższego mogę zasugerować chociażby zestawy 733744, 740, 735 i zbliżone do serii town 725, które kiedyś już opisałem w jednym z wpisów.

Ale wróćmy do dwóch reprezentantów serii tak zgrabnie wyglądających na zdjęciu powyżej. :) Moje egzemplarze są w bardzo dobrym stanie, szczególnie 715 – wręcz idealnym, do tego instrukcje do obu pozycji i pudło do wspomnianej siedemset piętnastki. Zestawy są typowymi reprezentantami serii i dają możliwość skonstruowania kilku pozycji z instrukcji (dokładnie po cztery sztuki) oraz dalszych kilka z modeli proponowanych na opakowaniach zestawów. Niektóre rozwiązania bardzo ciekawe, inne mniej. Do zaprezentowania obu pozycji wybrałem konstrukcje flagowe z obu zestawów. I tak w przypadku starszego zestawu, tj. 720 jest to mała stacja paliw z holownikiem i małym autem. W nowszej 715 jest to auto terenowe z przyczepą i przewożonym na niej małym bolidem oraz mały pitstop. Żeby bliżej spojrzeć na obie konstrukcje, po kilka linijek tekstu na każdą z nich.

720 Basic Building Set.

Lego 720 1

Na wstępie zaznaczę, że żałuję iż nie posiadam pudełka do tego zestawu. Jak instrukcja przedstawia trzy niezłe zestawy, tak pudełko wskazuje możliwość wykonania o wiele ciekawszych pozycji. W tym takich, które także spokojnie pasują do serii miejskiej. Sam zestaw składający się z 334 elementów i pochodzący z 1985 roku utrzymany jest w kolorystyce bieli, czerwieni, niebieskiego i szarego. Nie ma w nim może zbyt skomplikowanych elementów, nie mniej jednak daje możliwość stworzenia czy to średniej wielkości budowli, czy też pojazdów. W tym pojazdów zarówno na cztery study szerokości, jak i wg. obecnego standardu na sześć kropek. Widać to także w modelu głównym.

Model główny przedstawia małą stację opartą na jasno szarej płycie o wymiarach 16×32. Stacja prosta, bez szczegółów, jednak zawierająca podstawowe elementy. Jest budynek główny, mały daszek, dwa dystrybutory paliwa, czy nieodzowna choinka oraz maszt z flagą.

Lego 720 2

Jak o budynku nic więcej ciekawego nie można powiedzieć, tak o pojazdach już tak. Pierwszy z nich, mniejszy znaczy się, to małe autko miejskie o dosyć nietypowej konstrukcji, ze sporym zaczepem w przedniej części. Nie wyróżnia się ono z tłumu miejskich pojazdów serii town, gdyby tak próbować porównać. Nie można mu jednak nic zarzucić. Tutaj ma rolę drugoplanową, gdyż z pewnością pierwsze skrzypce gra holownik.

Holownik to ładny pojazd opary o małe koła znane z zestawów serii technicznej, z podnoszonym ramieniem do holowania pojazdów, otwieranymi drzwiami i podnoszoną klapą. Pojazd o szerokości sześciu kropek posiada dodatkowy bajer w postaci ruchomej maski w przedniej części, kryjącej imitację silnika. Wszystko wygląda całkiem zgrabnie i przyciąga oko. Propozycja projektantów w postaci holownika daje radę.
Kilka zdjęć obu pojazdów.

Lego 720 3

Lego 720 7

Lego 720 6

Lego 720 4

Lego 720 5

Jak widać całkiem niezłe autka, w szczególności większy czerwono-niebieski holownik, przypominający swoim kształtem amerykańskie półciężarówki z lat 70-tych i 80-tych. Zapomniałem dodać, iż zestaw zawiera także jednego prostego minifiga o niewyszukanej kompozycji. ;)

Warto wspomnieć także o innych pozycjach, które w ramach instrukcji oferuje zestaw. Jest to łódź z pokładem dla helikoptera i takim właśnie latadłem, terenówka z przyczepą campingową oraz ciężarówka z napędem elektrycznym. Takowy wskazywany jest jako zestaw 810, co ma także odzwierciedlenie na ostatniej stronie instrukcji. Zdjęcia jej obu stron.

Lego 720 8                     Lego 720 9

W zasadzie nie mam nic do zarzucenia tej pozycji. Ma w sobie wszystko. I elementy do budowy budynków i elementy do budowy pojazdów. Gdyby dodać elektryczny silnik, można stworzyć także lokomotywę, co widać na zdjęciu powyżej. Jako, że bardzo lubię pozycje serii Basic, tak i tutaj ocena moja może trochę trącająca subiektywizmem, ale musi być wysoka. Dla mnie to zestaw na 9/10 punktów.

715 Basic Building Set.

Zestaw pochodzący z 1990 roku mieścił się w serii trzech zestawów Basic, wydanych jednocześnie i przedstawiających trzy różne podejścia do klimatów podstawowych. Opisywana 715 to zestaw do budowy pojazdów, dalej także wspomniana 725 to zestaw do budowy domów i wszelkich tego typu konstrukcji, a 735 to ponownie pojazdy z tym, że bardziej skomplikowane i z wykorzystaniem układów light&sound. Cała seria daje naprawdę spore możliwości, a osobiście przyznam, że brak mi już tylko 735. Marzy mi się taka wersja pełna, jak posiadane 715 i 725, z pudłem i instrukcją. ;) Może kiedyś…

Lego 715 1

Zacznę tak… jakże podoba mi się ta 715! Nie chodzi może o model główny, choć terenówka jest bardzo fajna, ale o to jakie możliwości daje zestaw. Model główny. Właśnie. Jak widać na zdjęciu jest to mini warsztat dla bolidu nieokreślonej formuły z dwoma słupkami do świetlnych sygnałów, małą żółtą wyścigówką oraz terenówką z naczepą do jej przewozu.

Kolorystyka zestawu składającego się z 395 elementów to podstawowe barwy Lego z początku lat 90-tych, czyli biały, czerwony, żółty, czarny i szary. Do tego kilkanaście elementów przezroczystych, kilka sztuk z nadrukiem różnego typu i wyposażenie w postaci miotły i klucza. Same elementy tak dobrane by móc budować wszelkie pojazdy. Do tego możemy wykorzystać chociażby dwadzieścia cztery koła z technicznej serii z oponami dwóch rozmiarów. Dla podniesienia realizmu dodano duże drzwi, fotele, czy też dwie kierownice. Elementy to głównie plate i bricki, w tym z serii technicznej z otworami oraz kilkanaście slope i zawiasów. Wszystko daje naprawdę spore możliwości.
Kilka zdjęć modelu głównego.

Lego 715 2

Lego 715 5

Lego 715 4

Lego 715 3

Model główny doskonale pokazuje możliwości zestawu. Co ciekawe pojazd podstawowy, jak i inne z instrukcji, czy też pudełka, to pozycje na aż osiem kropek szerokości. Nie inaczej jest z terenówką z podstawowej propozycji. Nie chcę się zbytnio rozpisywać o zestawie z przyczyn wspomnianych na początku, jednak jeszcze słów kilka o innych modelach, które zaproponowali projektanci.

Instrukcja przewiduje tzw. step by step, dla czterech modeli. Jest to konstrukcja podstawowa, dalej helikopter, ciężarówka oraz coś co przypomina pojazd typu hot-rod. Oczywiście, podobnie jak w przypadku 720, po dodaniu zestawu 810 możemy stworzyć konstrukcje o napędzie elektrycznym. Zdjęcia okładek papierowej książeczki poniżej.

Lego 715 6                          Lego 715 7

Jak mogę podsumować 715? W tych kilku słowach specjalnie okrojonych nie zawrę mojej oceny. To, jak i szersze ujęcie zestawu, pozostałe konstrukcje itp., w dniu jutrzejszym jak dobrze pójdzie. ;) Póki co napiszę, że długo polowałem na ten zestaw i bardzo przypadł mi do gustu…

Co dalej…cóż. Recenzja, piraci, recenzja, polybagi..i co tam jeszcze mi do głowy przyjdzie.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Lego Basic, czyli prekursor Creatora

  1. farnheim pisze:

    Two very nice sets. It seems, that they are in very good condition. Cool, that you’ve built the alternate models, too.

  2. parsom pisze:

    720 – jedyny zestaw, jaki miałem w dzieciństwie. Był rewelacyjny.

  3. daub pisze:

    Zestaw 720 – mam – choć brakuje w nich kilku klocków, ale 32 lata przetrwał prawie w nienagannych stanie. Brak niestety pudełka i instrukcji. Teraz czas przekazać młodszemu pokoleniu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s