Lego 6391 Cargo Center – czwarta z wisienek na torcie

Dokładnie. Przyszedł czas na bliższą prezentację ciekawego zestawu Lego z klasycznej miejskiej serii town. Ciekawego tym bardziej, że jest to nietypowy i unikatowy zestaw, choć z pewnością najbardziej popularny z tych, które możecie zobaczyć w zakładce unikaty. Nie mniej jednak jego rozmiary, ekstremalnie rzadkie pojawianie się w obiegu wtórnym, czy też konstrukcja sama w sobie sprawiają, że zaliczam go do unikatów i przedstawię dziś w kilku bliższych słowach.

Przedstawiam zestaw 6391 Cargo Center z 1984 roku w kilku bliższych zdjęciach i jakimś..tysiącu słów opisu.

lego 6391 1

Zestaw złożony z 553 elementów (!) to moja najbardziej pojemna w klocki konstrukcja. Stan oceniam na dobry, a do klocków posiadam oryginalną instrukcję. Pudełka niestety brak. 6391 przedstawia centrum przeładunkowe ulokowane na dwóch płytach bazowych z nadrukiem. Nadruki to podjazd z numerem 1 i 2 oraz płyta z lądowiskiem z literą „H”. Centrum jest kilku poziomowym budynkiem utrzymanym w kolorystyce niebiesko – czarno – czerwonej z żółtą stolarką drzwiową i okienną. W zestawie jeszcze znaczna ilość elementów w kolorze białym oraz trochę roślinności. 6391 to także pięć minifigów. Dwóch klasycznych robotników, dwóch nazwijmy to kierujących bałaganem oraz pilot.

Wśród tych ponad pół tysiąca elementów znajdzie się kilka wartych zainteresowania. Z pewnością są to plate z wąskim oczkiem, kilka elementów z nadrukiem, a w tym slope 2×1 w kolorze niebieskim i nadrukiem telefonu, który występuje tylko w tym zestawie. Do tego antena, podnośnik, dwie ciekawe płyty główne i elementy bramy składanej oraz duże drzwi przesuwne. Całość to sporo naprawdę niezłych części. W zestawie także sześć naklejek z symbolem firmy przeładunkowej oraz typowych naklejek na okna. Jest w czym wybierać.

Lego 6391 8

Lego 6391 3

Lego 6391 7

Powyższe zdjęcie przedstawia wnętrze konstrukcji, gdzie widać wszystkie pomieszczenia. Zarówno wjazd dla pojazdu, powierzchnie magazynowe, stanowisko z telefonem i biuro z komputerem na piętrze. Widać także rozplanowanie i rozmieszczenie części pomieszczeń na okrągłych brickach 2×2, dzięki czemu otrzymujemy rozłożenie powierzchni na różnych wysokościach.

Zanim przejdę do drugiej, ukrytej funkcji konstrukcji, słów kilka o pozostałościach zestawu. Jak wspomniałem wcześniej 6391 oferuje także helikopter, ciężarówkę i podnośnik. Wszystkie trzy ruchomości utrzymane w takiej samej kolorystyce czerwono – białej. Zacznę od śmiglaka. Już na pierwszy rzut oka widać, że to najsłabszy element zestawu. Pomysł projektantów całkiem niezły, ale nie ustrzegli się tutaj błędów widocznych przy zbyt krótkich śmigłach i płozach. Bardzo psuje to efekt całości. Helikopter dysponuje podnoszoną kabiną złożoną z dwóch szybek. Zwykłej i odwrotnej. Jako że to transportowy zestaw, wyposażono go także w dwa zasobniki boczne, w których przewozi listy.

Lego 6391 11

Dwa pozostałe pojazdy są zdecydowanie lepsze. Ciężarówka to klasyczna konstrukcja z przednią prostą szybą. W zasadzie nie ma się tu do czego przyczepić. Podobnie jak w przypadku podnośnika którego konstrukcja wpada w oko. Jest trochę podobny do podnośników w zestawach serii trains z lat 80-tych, jak w 7722. Spełnia swoją funkcję, a do przenoszenia ładunków służy klasyczny duży i sprężynowany podnośnik, przechylany w kierunku pojazdu celem łatwiejszego transportu. W zestawie także sporo materiału do przewozu w postaci białych bricków 2×2 w ilości sztuk dziesięciu.

Lego 6391 10

No i całość, jak już wspomniałem obsługuje sześć minifigów. Ilość odpowiednia i właściwa do wielkości zestawu. Przyczepiłbym się tylko do powtarzalności torsów. Spokojnie można było zastosować dwóch takich samych robotników i dwie inne figurki będące tymi funkcyjnymi w zestawie.

Lego 6391 9

A teraz druga funkcja.

Wcześniej jakoś nie przeglądałem bardziej szczegółowych zdjęć zestawu, stąd i nie rzuciły mi się w oczy zastosowane w nim zawiasy. I tak składając klocek po klocku ową budowlę coraz bardziej mnie to intrygowało. Jakież było więc moje zdziwienie po złożeniu, gdy dzięki zawiasom całość uległa przestawieniu dając taką oto bazę przeładunkową numer dwa. 6391 to dwa zestawy w jednym! ;)

lego 6391 2

Dzięki przestawieniu wszystkiego otrzymujemy jeden duży zwarty budynek otoczony przestrzenią załadunkową z trzech stron. Z jednej jest lądowisko dla helikoptera, a z drugiej podjazd dla aut i garaż do załadunku wewnątrz budynku. Wszystko połączone krótką drogą. Budynek przy tym ustawieniu posiada dużą przestrzeń wewnątrz, taki typowy magazyn, do którego można dostarczać materiały trzema drzwiami technicznymi. Ponadto drzwi do biura dolnego i oczywiście biuro na piętrz ze sporym balkonem. Świetna sprawa!

Lego 6391 5

Tego typu rozwiązania występowały w serii town w innych zestawach. Konstrukcje stanowiły monolit, jako zestaw podstawowy, lecz zawierały zawiasy, dzięki którym można było zmienić ustawienie tak, by powstała z tego całkowicie nowa budowla. Mam na myśli chociażby zestawy takie jak 376, 6393 i najbardziej znany parking wraz ze stacją benzynową, czyli 6394.

Lego 6391 4

Warto jeszcze wspomnieć o instrukcji, którą TLG wydało w postaci zszytych arkuszy formatu A4. Jest oczywiście czytelna i typowa jak na swoje lata, a jedyne czego mi w niej brak, to zdjęcia złożonego zestawu w pełnej okazałości na ostatniej stronie.

Lego 6391 13

Jak więc mogę podsumować 6391? Biorąc pod uwagę, iż jest to zestaw z 1984 roku, to nie sposób odmówić mu specyficznego uroku. Nie jest doskonały. Słaby helikopter i powtarzające się minifigi mogą trochę razić w oczy. Ale frajda wynikająca z wielkości budowli, ilości pomieszczeń i jej kształtów oraz to, że budynek po przesunięciu jednej płyty o 180 stopni zmienia całkowicie swój układ i wygląd wysoko winduje 6391 w moim wewnętrznym rankingu. Dokładając do tego to, że jest naprawdę trudną do zdobycia pozycją i że ta cała zabawa ma już dwadzieścia jeden lat daję ocenę 10/10 punktów w mojej skali.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Lego 6391 Cargo Center – czwarta z wisienek na torcie

  1. farnheim pisze:

    That is so cool. This is still on my wish list. Yours comes with all the stickers an it seems it’s in pretty good condition. Lucky you! ;-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s