Unikatowo, kosmicznie i technicznie

W to ciepłe sobotnie „przed popołudnie” uraczę fanów klasyki Lego poprzez trzy, a w zasadzie pięć zestawów z lat 80-tych i 90-tych przedstawiających kilka serii, o czym jednak dalej. Zestawy mam wrażenie słabiej znane, a w szczególności jeden z nich. Kolejność wg. roku powstania.

8020 Universal Set,
1974 Triple Pack,
6933 Spectral Starguider.

lego new tbzz 400

Moje egzemplarze są w bardzo dobrym stanie. Do wszystkich instrukcje, dodatkowo do dwóch najstarszych pudełka, co szczególnie cieszy w przypadku 1974. Pozycje przedstawiają odpowiednio zestaw uniwersalny serii technicznej, zestaw potrójny w składa którego wchodzą po jednym zestawie castle, town i space. Ostatnią konstrukcją jest sporych rozmiarów pojazd blacktronów II. Wszystkie utrzymane w odmiennej kolorystyce. Zestaw space to typowo czarno – biała konstrukcja z elementami trans neon green. Zestaw technic to kolor żółty z elementami szarymi i czarnymi. W paczce zestawów, mały space to biało – czarna konstrukcja, helikopter w mieszance niebieskiego, czerwonego i białego. Natomiast wóz szmuglerów leśnych ludzi to czerń z dodatkami żółtego, niebieskiego i brązowego. O każdym z zestawów (w standardowej kolejności) słów kilka.

Universal Set.

lego 8020 1

Jak już niejednokrotnie wspominałem seria technic nieczęsto trafia na moją stronę, co oczywiście nie oznacza, że jej nie lubię. Wręcz przeciwnie. Jednak w kolekcjonowaniu trzeba ustawić priorytety, a patrząc na mnogość serii i tematów, technic posiada jedno z ostatnich miejsc.

Jeżeli już pozyskuje takowe zestawy w pierwszej kolejności staram się, by były to tzw. universal set, czyli zestawy oferujące uniwersalne elementy pozwalające na złożenie kilku konstrukcji. Tak jest także w tym przypadku. 8020 nie zawiera wprawdzie zbyt skomplikowanych elementów, ale mimo to pozwala na stworzenie całkiem udanych pojazdów. Zastosowano tu znaczą ilość „normalnych” części, co daje możliwość złożenia zestawów mniej technicznych jeśli mogę to tak określić. Widać to doskonale po modelu głównym, gdzie zastosowano zwykłe drzwi szeroko stosowane w pojazdach serii miejskiej. Mnogość konstrukcji widoczna na okładach instrukcji.

   lego 8020 7                            lego 8020 6

Mnie do gustu przypadły prawie wszystkie modele, za wyjątkiem helikoptera i wiatraka. Wszystkie pojazdy to ciekawe propozycje TLG. Skupię się jednak na modelu głównym, czyli swego rodzaju vanie, bądź też niewielkiej ciężarówce. Trudno to określić. Pojazd posiada wyraźnie zaznaczoną kabinę z drzwiami i szybą na sześć studów. Druga cześć auta to paka o równej wysokości z kabiną.

lego 8020 5

lego 8020 3

lego 8020 4

Auto posiada skrętna oś przednią, a za element sterujący skrętem kół robi koło zapasowe na dachu, połączone axlem z układem kierowniczym. W pojeździe zastosowano ww. szczegóły, jak drzwi, czy światła w przedniej i tylnej części. Konstrukcja całości bardzo stabilna i mocna. Jako przykład podam to, że moja mniejsza dwuletnia córa targała tym vanem na lewą i prawą i nie odniósł on żadnych uszczerbków z tego powodu.

lego 8020 2

Zarówno ww. pojazd, jak i inne konstrukcje proponowane przez zestaw to udane projekty. Zestaw jest typową uniwersalna zbieraniną elementów i spełnia swoje zadanie w zupełności. Osobiście bardzo lubię taki typ zestawów i przyznam, że to dodatkowo, czysto subiektywnie podnosi ocenę konstrukcji. Dla mnie całość kształtuje się  na 8/10 punktów.

Triple Pack.

Ta ekstremalnie rzadka pozycja od TLG to ciekawe połączenie trzech różnych serii w jednym wspólnym opakowaniu. Niezależnie co lubisz, znajdziesz tu coś dla siebie.

lego 1974 1

Jak ktoś się dobrze przyjrzy na stronie zestawu na brickset.com, to zdjęcie przedstawia właśnie mój egzemplarz. ;) Ot taki mój mały wkład w rozwój encyklopedii zestawów. Ale wracając do skrótowego opisu (skrótowego, bo zestaw z pewnością doczeka się w najbliższym czasie recenzji) to należy zauważyć, że numer pozycji jest przeważnie zestawiany tylko i wyłącznie z zestawem castle, tj. szmuglerami. 1974 oferuje jednak jeszcze helikopter czyli flyerecrackera oraz mały zestaw futuron, czyli star quest.

lego 1974 2

Jak napisałem wyżej nie będę się rozwodził nad konstrukcjami, a napiszę jedynie, że moim zdaniem wszystkie zestawy są świetne. Najciekawszym i najbardziej pożądanym na rynku jest powóz szmuglerów. Dlaczego szmuglerów, to przedstawię w recenzji. Idąc dalej mamy bardzo ładny helikopter. Moim zdaniem wraz z bellem z 6392 i policyjnym 6642,  przoduje on w uroku konstrukcji małych śmiglaków, których w zestawach Lego znajdziemy sporo. Ostatnią pozycją jest niewielki pojazd do gwiezdnych przygód jak nazwa mówi, zaliczający się do tematu futuron.

Teraz kilka bardziej szczegółowych zdjęć poglądowych. Całość, jak wspomniałem w recenzji.

lego 1974 4

lego 1974 3

lego 1974 8

lego 1974 7

lego 1974 5

lego 1974 6

Dla mnie osobiście zestaw ten to typowy strzał w dziesiątkę. Unikatowa pozycja dająca możliwość zabawy trzema seriami jednocześnie zasługuje na wyróżnienie. Nim o tym napiszę, to muszę podziękować koledze Surtowi, za pomoc w jego zdobyciu. Dzieki! :)
Zestaw, co zrozumiałe oceniam na 10/10 punktów. Dodam nawet wykrzyknik (!) z racji jego unikatowość.

Spectral Starguider.

Ostatni z zestawów to duży pojazd tematu blacktron II w ramach space. Zestaw modułowy dający możliwość zabawy zarówno pojazdem, jak i niewielkim statkiem kosmicznym, o czym niżej.

lego 6933 1

lego 6933 3

lego 6933 2

Konstrukcja jako taka nawiązuje w całości do możliwości i do stosowanych rozwiązań, jakie można znaleźć w serii. Zestaw przedstawia trójosiowy pojazd na dużych kołach o skrętnej osi tylnej i resorowanych niezależnie przednich ośkach, który posiada nisko osadzoną kabinę główną oraz większy moduł kabinowy w centralnej części nadbudówki. Całość uzupełnia spora platforma w tylnej części nadbudówki. Wydaje się, że stanowi on odpowiedź na największy zestaw M-Trona, tj. 6989. W zestawie cztery elementy z nadrukiem i sporo typowych dla tej serii części.

Pojazd obsługiwany jest przez dwóch blacktronów, z czego jeden kieruje pojazdem, a drugi platformą w tylnej części. Zestaw dzięki pinom umożliwia zdjęcie górnej kabiny, czy też całkowite oddzielenie obu kabin i pozostawienie pojazdu jako elementu – bazy.

lego 6933 10

lego 6933 4

To właśnie dzięki modułowym częściom dla minifigów można z zestawu wydzielić dodatkowy pojazd, w postaci niewielkiego obiektu latającego z dwoma kabinami i własnym napędem. Przyznam że pojazd latający wygląda równie dobrze, jak konstrukcja główna. Pasuje do linii latadeł w ramach serii.

lego 6933 5

lego 6933 8

lego 6933 7

lego 6933 6

lego 6933 9

Jak widać na zdjęciach zestaw posiada tzw. bawialność na bardzo wysokim poziomie. Umożliwia szereg kombinacji i połączeń. Możemy posiadać zarówno pojazd, jak i obiekt latający. Wszystko w typowej kolorystyce z nieodzownymi kabinami z owiewkami w kolorze trans neon green. Uroku tu nie brak.

Warto także wspomnieć o elemencie podstawowym, czyli podwoziu. Zastosowano w nim prosty element skrętny oparty o dwa przegubowe zawiasy. Wszystkie osie posiadają odmienną szerokość, co widać na zdjęciu powyżej. Przyznam, że wygląda to trochę dziwnie. Ale gdy pojazd jest w podstawowej konfiguracji nie widać tego. Resorowanie czterech przednich kół osiągnięto dzięki czterem elementom ze sprężynami. A jak działa zawieszenie widać na poniższym zdjęciu.

lego 6933 11

6933 to konstrukcja mniej znana, choć patrząc na jej niemałe gabaryty powinno być inaczej. Zestaw jest ciekawym połączeniem możliwości serii i pewnej linii pojazdów o dużych kołach, które w owym czasie występowały we wszystkich tematach Lego space. Konstrukcji tej niczego nie brak, choć przyznam, że spokojnie można było dołożyć tu jeszcze jednego minifiga. Nie obniża to oczywiście oceny, która moim zdaniem oscyluje w granicach 9/10 punktów. Jednym słowem, to bardzo ciekawy zestaw.

W kolejnych wpisach dalszy powrót do przeszłości, czyli dalsze starocia oraz obiecane polybagi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego, Space i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s