Kilka tygodni temu pisałem o kolejnych zestawach z lat 80-tych, które wzbogaciły moje zbiory. Z jednego z nich byłem i jestem szczególnie zadowolony. Mam na myśli oczywiście zestaw 1966, o którym napisałem że jest wisienką na torcie mojej kolekcji.
Tym razem wpis poświęcę drugiej wisience na moim toricku. :) Zestaw 6377 Delivery Center, który w pełnym stanie z pudełkiem i instrukcją zawitał do mnie dzięki koledze Surtowi, to druga z moich unikatowych konstrukcji w posiadanych zasobach. W kilku słowach niebędących recenzją opiszę tę nietypową pozycję Lego.
Zestaw złożony z 283 elementów przedstawia niewielkie centrum przeładunkowe z dwoma środkami transportu i jednym podnośnikiem. Całość zestawu utrzymana w konwencji biało – niebieskiej z czerwoną barwą głównej konstrukcji oraz szarymi skrzydłami samolotu. Dodatkowo żółte bricki 2×2 przedstawiają transportowany towar. Dopełnieniem są cztery minifigi. Trzech klasycznych robotników w niebieskich ogrodniczkach i jeden pilot.
6377 pochodzący z 1985 roku, poza tym, że był wydany tylko na rynek amerykański posiadał wśród swoich części kilka unikatowych elementów. Zaliczyć do nich można czerwony slope z nadrukiem komputera, niebieskie silniki, niebieski ogon samolotu z nadrukiem oraz białe drzwi przesuwne. Pierwsze trzy pozycje występują tylko w tym zestawie, a białe drzwi w trzech.
Zestaw uzupełniono znaczną ilością naklejek, które poza klasycznymi białymi paskami na okna przedstawiały symbol żółtych paczek typowy dla oznaczenia towarów w Lego town.
Zestaw można więc podzielić na dwie części. Pierwszą z nich jest centrum przeładunkowe. Drugą trzy pojazdy. Jeżdżące i latające.
Zacznę od samolotu. Typowa prosta konstrukcja z podnoszonym bokiem ujawniającym przestrzeń ładunkową mieszczącą sporo żółtych kostek. Maszyna poza naklejkami i elementami niczym szczególnym się nie wyróżnia. Ot taki trochę pasujący/niepasujący element. Szczerze to wolałbym zamiast samolotu jakiś śmigłowiec transportowy, lub idealnie pasującą tu ciężarówkę z 6367.
Drugim pojazdem jest mała furgonetka do przewozu towaru. Prosta, wręcz banalna konstrukcja przedstawiają mini pojazd z podnoszona tylną klapą i okraszona dwoma naklejkami to idealna kopia zestawu 6624. Nic więcej tu dodać nie można.
A że nie ściemniam ;) zdjęcia obu pozycji. Sami sobie odpowiedzcie czy mam rację z 6367 i 6624.
Ostatnim z pojazdów jest ciekawy podnośnik podobny trochę przodem do ciągnika siodłowego z 6367. Zastosowano w nim duży podnośnik ze sprężyną, dodatkowo regulowany w poziomie. Nietypowa i ciekawa konstrukcja służąca do załadunku towaru. Dobre uzupełnienie zestawu.
Elementem stałym centrum przeładunkowego jest oczywiście budynek złożony z dwóch części. Konstrukcja znajdująca się na podwyższeniu i oparta o małe paliki posiada część biurową z fotelem, komputerem i telefonem (a także parapetem) oraz otwieraną przesuwanymi drzwiami część załadunkową. Wszystko przyozdobione brickami z naklejką. Dodatkowo dach części załadunkowej z przezroczystymi slope i białymi antenami. Konstrukcja sprawia dobre i solidne wrażenie.
Ponieważ Delivery Center to komplet to jeszcze kilka słów o pudełku i instrukcji. Pudełko sporych rozmiarów z podnoszoną klapką i ukrytymi za folią elementami, które umieszczono w wysuwanej tekturze. Na podnoszonej klapie oraz tylnej ściance grafiki przedstawiające możliwości zestawu, jak i konstrukcje alternatywne. I tu niestety muszę stwierdzić, iż projektanci pokpili trochę sprawę. W zasadzie nie ma tu żadnej ciekawej konstrukcji. Sami oceńcie.
Ostatnią składową jest typowa dla lat 80-tych duża książeczkowa instrukcja. Czytelna i bez błędów. Przynajmniej takowych nie spostrzegłem. Na stronie tytułowej poza zdjęciem głównym jeszcze dwie konstrukcje alternatywne. Ostatnia strona to bardzo dobre zdjęcie zestawu podstawowego rozmieszczone na całej stronie.
6377 Delivery Center jest zestawem i dobrym i słabym. Sam pomysł jak najbardziej trafiony. Kolorystyka również. Tak samo jak główny budynek, podnośnik i do tego kilka unikatowych elementów. Nie mniej jednak nie podoba mi się w nim umieszczenie samolotu oraz małej furgonetki będącej kopia innego zestawu.
Mimo wszystko jest zestawem unikatowym i bardzo mnie cieszy to, że wzbogacił moje zbiory.
ps. Zestaw posiada także większego i chyba lepszego brata, również będącego unikatową konstrukcją. Mam na myśli zestaw 6391 Cargo Center z 1984 roku. A piszę o tym gdyż i ta trzecia wisienka trafi niedługo do mnie i również znajdzie swój krótki opis na Lego’s soul.
Mnie najbardziej podoba się podnośnik oraz samolot- to chyba pierwowzór 7732 Air Mail i kilku innych małych samolotów z serii Lego City.
Tak, podnośnik z pojazdów jest najlepszy. Choć numerem jeden dla mnie jest budynek. ;)
Niesamowity blog. Kolekcja jest już tak duża, że chyba każdy miłośnik klocków trafił na model, którym kiedyś się bawił. Dodatkowo wszystko dokładnie opisane, co powoduje niejaką tęsknotę do czasów dzieciństwa. Dziś jednak wybór klocków jeszcze większy, a firmy prześcigają się w tworzeniu nowych wspaniałych kolekcji.
Ciekawa recenzja. Zestaw rzeczywiście unikatowy, a drzwi przesuwne dość fajne i niespotykane. Ten magazyn przypomina trochę stację kolejową :) Aż korci, by z drugiej strony zasadzić dźwig z torami.
Dzięki.
Gratuluję unikalnego zestawu vintage LEGO ;-) Szczerze przyznam 1 raz widzę tak owy. Czy zestaw był oferowany na terenie Europy? Wydaje się, ze wzorem innych baz transportowych, samochodowych (przystań dla tirów, fragment miasta z 2 ulicami)… przeznaczony był na rynek USA/Canada…
O kurde..