Kolejny wpis poświęcę kilku nowym – starym zestawom z serii, która niezbyt często gości na mojej stronie. Mam na myśli serię technic, której trzech przedstawicieli można zobaczyć poniżej. Niewielkie zestawy pochodzą z lat 1991 – 1998 i przynajmniej dwa z nich były dobrze znane w swoim okresie. Wg kolejności pojawienia się na rynku :
8810 Cafe Racer,
8826 ATX Sport Cycle,
2544 Motorcycle.
Zestawy przedstawiają jednoosobowe pojazdy – dwa jednoślady i quada. Dwa utrzymane w kolorystyce żółto – czarnej, jeden biało – czarnej. Wszystkie posiadają funkcje (mniej lub bardziej skomplikowane) urealniająca konstrukcje, choć trzeba przyznać, że nie są to zbyt skomplikowane maszyny i zawierają w sobie sporo elementów nie technicsowych, jak plate, czy slope. Moje egzemplarze są w bardzo dobrym stanie, wszystkie z instrukcjami, plus pudełka do dwóch większych pozycji.
O każdym z zestawów w kilku słowach.
Cafe Racer.
Zestaw przedstawia typ jednośladu o takiej samej nazwie (w zasadzie rodzaju jednośladu do szybkiej jazdy na niewielkich dystansach). Projektanci dla dobrego kontrastu zastosowali dwie odmienne barwy, tj biały jako kolor główny i czarny uzupełniający. Dodatek do oczywiście jasno szary. Motor posiada ruchome elementy w postaci skrętnej kierownicy, rozkładanej podpórki oraz teleskopowego tylnego zawieszenia. Elementów świadczących o tzw. „bawialności” nie brakuje więc.
Linia maszyny całkiem przyjemna, równomierna i z zastosowaniem proporcji. Koła nie są zbyt wielkie a i nie zapomniano o takich elementach konstrukcji jak bak na benzynę, czy przednie i tylne oświetlenie okraszone sporą lampą, którą imituje okrągły tile z nadrukiem. Mimo braku wyszukanych części typowych dla technicznych zestawów Lego, ta pozycja spokojnie się broni.
8810 to przyjemny i nieskomplikowany przedstawiciel swojej serii. Zestaw, który miał zachęcać i wciągać w świat plastikowych trybików. Warto dodać jeszcze, że zestaw posiada dodatkową konstrukcję odwzorowaną w instrukcji, w postaci trójkołowca. Dla mnie zestaw otrzymuje 6/10 punktów. Bez porywów, ale i bez najmniejszego negatywnego aspektu.
ATX Sport Cycle.
Kolejnym zestawem jest jeden z pierwszych quadów jakie przedstawiło Lego swoim klientom. Pojazdem, o którym można powiedzieć, że to napewno właśnie quad (kilka innych wcześniejszych mini terenówek było do quadów podobnych).
Zestaw, podobnie jak ww. pozycja posiada kilka funkcji uprzyjemniających zabawę. Możemy do nich zaliczyć ruchomą kierownicą z przednimi kołami oraz tylne niezależne zawieszenie skrętne w osi pionowej dzięki prostej kombinacji klocków i pinów. ATX mimo swojej prostoty zawiera elementy świadczące o dopracowaniu w postaci świateł, imitacji siedzenia, baku oraz silnika. Nie zabrakło tu także miejsca na niewielkie błotniki.
Dzięki zastosowanym mechanizmom pojazd przekrzywia się przy zakrętach i wzniesieniach, co ma imitować prawdziwą maszynę. Oczywiście sam skręt kierownicą nie oznacza automatycznego przechylenia tylnej części pojazdu. Na zdjęciach poniżej możliwości pojazdu.
Zestaw, choć pozbawiony (podobnie jak motor) wypasionych i skomplikowanych funkcji, spokojnie spełnia swoją rolę prostej konstrukcji zachęcającej do zabawy technicznymi klockami. Jak dla mnie to pozycja ponownie na 6/10. Zero minusów, plusy wyżej wymienione. Kolejna klasyczna niewielka konstrukcja technic.
Warto także dodać, że 8826 posiada konstrukcję alternatywną odwzorowaną w drugiej części instrukcji oraz na oficjalnej rycinie, w postaci małego pojazdu typu buggy.
Motorcycle.
Ostatnim z zaprezentowanych tutaj zestawów jest motor, wydaje się terenowy, w wersji mini, dostępny wraz z promocyjnymi zestawami Shella pod koniec lat 90-tych.
Konstrukcja, o której w sumie niewiele można napisać poza tym, że posiada linię jednośladu, ruchome tylne zawieszenie i zdecydowanie miała za zadanie promować serię technic. Przyznać jednak trzeba, że dzięki odpowiedniemu doborowi koloru i zastosowaniu ruchomego elementu zestaw jak na wersję mini jest całkiem niezły. Mimo to ocena to ledwie 4/10.