Lego Town 80’s

Czasem zastanawiam się patrząc na wszystkie zestawy porozkładane tematycznie w pudłach, dlaczego to właśnie seria town zajmuje u mnie pierwsze miejsce. Dobrze ponad połowa z 400 zestawów, to seria miejska w klasycznym wydaniu. Nie to, że inne traktuję gorzej. Nie. Uwielbiam klasyczne space, czy modułowe elementy zamkowe. Ale to klasyczne town jest mi chyba jednak najbliższe. Może dlatego, że w dzieciństwie to zestawy właśnie tej serii posiadałem i kieruje mną sentyment.. A może to kwestia tego, że w sumie zawiera ona więcej zestawów niż inne tematy? Nie wiem.
W każdym bądź razie, w kolejnym wpisie prezentuję trzy klasyczne zestawy miejskie pochodzące z lat 1982 – 1985. Wg. kolejności pojawienia się na rynku :

6302 Mini – Figure Set,
1966 Car Repair Shop,
6689 Post – Station.

lego new classic town tbzz 1

Przedstawiają odpowiednio – zestaw uzupełniający z minifigami serii miejskiej, spory zakład naprawczy oraz małą pocztę. Wszystkie są w stanie bardzo dobrym, do dwóch instrukcje, w trzecim – figurkach, tylko pudełko z racji braku instrukcji w tego typu zestawach.
Już na pierwszy rzut oka widać, że jedna z pozycji to mało znana konstrukcja oparta na dużej płycie bazowej 32 x 32. Myślę oczywiście o 1966. To zestaw, który pojawił się w 1985 roku na rynek holenderski i niemiecki. Próżno szukać go w katalogach z tamtych lat. Wówczas pojawiła się inna stacja napraw, popularny i udany zestaw 6369, który także posiadam. Prezentowany tutaj warsztat to zaiste perełka. Sądzę, że wraz z 646, 6374, 6683, 6444, 1489 i 1817 to jeden z najtrudniejszych do zdobycia zestawów (wymieniłem z pośród tych, które posiadam) i chyba jest taką wisienką na torcie mojej kolekcji. ;) W kilku zdaniach o każdym z zestawów.

Mini – Figure Set.

Ta mała pozycja, to jeden z pierwszych zestawów uzupełniających, a raczej zestawów z akcesoriami, jak to określa Lego.

lego 6302 1

6302 to nic innego jak sześć miejskich figurek z wyposażeniem. Zestaw nie zawiera instrukcji, a że to komplet to widać po zdjęciu. Pudełko jak widać, podobnie do klocków również w stanie idealnym. W skład całości wchodzą dwa minifigi płci żeńskiej i cztery męskiej. Otrzymujemy kucharza, robotnika, dwóch panów w marynarkach, jeden przypominający konduktora, drugi śpieszący się na pocztę. Do tego jedną panią z kubkiem i drugą z miotłą. Szczególnie ta figurka jest ciekawa i stanowi połączenie dwóch rzadkich elementów, czyli białego torsu ze złotym naszyjnikiem i czerwonych włosów.

lego 6302 2

Z wyposażenia można wyróżnić lizak z małym tile imitujący jakiś element kuchenny, ponadto kubek, miotłę, list, megafon i kilof. Każdy z minifigów posiada coś, by się nie nudzić i ładnie wzbogacić miasto z klocków Lego.
Lubię zestawy tego typu. Uzupełniające pozycje z minifigami, niezależnie jaka to seria. Stąd też subiektywnie, mimo braku jakichś nietypowych elementów (za wyjątkiem ww. figurki z czerwonymi włosami) zestaw dostaje  7/10 punktów.

Car Repair Shop.

Druga pozycja, to pochodzący z 1985 roku bogaty w składniki zestaw przedstawiający stanowisko do napraw samochodów, wraz z ciągnikiem siodłowym i naczepą, na której znajdują się trzy małe bolidy.

lego 1966 1

Największa i najciekawsza pozycja z tego wpisu napawa mnie trochę dumą. ;) Powód wcześniej opisałem. W zestawie dostajemy niebieski budynek składający się z małego pomieszczenia biurowego, połączonego z warsztatem z podniesionym kanałem do napraw. Pomieszczenie warsztatu zamykane bramą przesuwną, dobrze oszklone, także na dachu. Nad budynkiem biurowym element z naklejką przedstawiającą małe koła i klucz.

lego 1966 7

lego 1966 6

Przed budynkiem zgrabnie rośnie drzewko owocowe i dwa kwiatki. Nie zabrakło też miejsca na mini parking przed zabudowaniami i stanowisko do parkowania dla naczepy. Wszystko dzięki takiej, a nie innej płycie bazowej na której oparto zestaw.

Poza zabudowaniami głównymi zestaw zawiera dwie figurki w kombinezonach roboczych, trochę wyposażenia w postaci podnośnika, gaśnicy, telefonu, klucza i młotka. Figurki, figurkami, ale zestaw oferuje również aż cztery pojazdy, w tym trzy takie same w konstrukcji bolidy, coś na styl go-kartów oraz nietypowy ciągnik siodłowy z naczepą. Sporo tego. :)

Ciągnik w kolorystyce żółto – czarnej z domieszką czerwonego. Zastosowano w nim prostą szybę, a całość umieszczono na połączonym ruchomym plate, co daje możliwość podnoszenia kabiny. Dołączona do niego naczepa, to podobnie jak sam ciągnik trój osiowy sprzęt z podporami i składanymi ramionami będącymi podjazdem dla bolidów.

lego 1966 4

lego 1966 3

Bolidy są w odmiennych kolorach, tj. czarnym, białym i czerwonym. Konstrukcje identyczne. Różnicę stanowi zastosowanie dwóch małych slope 2 x 2 z nadrukiem.W całym zestawie trzy elementy z nadrukiem i trzy z naklejkami. Same bolidy typowe dla ówczesnego okresu, podobne w swej konstrukcji do zestawów 6609 (który spokojnie mógłby stanowić uzupełnienie dla warsztatu) czy 6611.

lego 1966 2

Zestaw dla mnie to bardzo udana konstrukcja. Dostajemy tu wszystko. Pojazdy w znacznej liczbie, dwuczęściowy ciekawy budynek oraz dwa minifigi. A wszystko oparte na płycie 32 x 32. Użyta kolorystyka równiej satysfakcjonująca. Przegląd większość dostępnych w owym czasie barw. 1966 to dla mnie konstrukcja na duży plus. Oceny jego nie podnosi fakt, że to rarytas. Ten zestaw jest poprostu dobry i spokojnie może stanowić uzupełnienie miasta. Przyznaje mu 10/10 punktów, choć bez wykrzyknika. ;) Do tej pory taką ocenę wystawiłem tylko dla 6373, o czym można poczytać tutaj.

lego 1966 5

lego 1966 8

Na koniec etapu poświęconego 1966 dodam, że już i instrukcja pokazuje na zdjęciu głównym, że to ciekawa pozycja. Bogactwo i mnogość wszystkiego bije w oczy z głównej ryciny. Szkoda, że zestaw nie był bardziej rozpowszechniony, bo zapewne znalazłby wielu nabywców.

lego 1966 9

Post – Station.

Ostatnim z zestawów jest mała niebieska poczta z dwoma figurkami i rowerem, czyli mniejsza i uboższa wersja zestawu 6362. Zestawem tym zamknąłem cały temat pozycji pocztowych, określonych przez Lego jako postal i zebrałem je wszystkie. :)

lego 6689 1

Tą niewielką pozycję oparto o szarą płytkę bazową rozmiarów 8 x 16. W konstrukcji użyto kolorystyki niebieskiej, z domieszką żółtego i czarnym dachem. W zestawie pięć elementów z nadrukiem w postaci listów oraz samej skrzynki. Do tego dwie naklejki z symbolem poczty i godzinami otwarcia. Budynek posiada szklane drzwi, małe okienko i blat wewnątrz.

lego 6689 2

Dopełnieniem zestawu jest figurka listonosza na czerwonym rowerze oraz minifiga płci żeńskiej, chcącego skorzystać z usług pocztowych. Zestaw skromny, bez szału i bajerów. Najciekawsze są chyba same figurki oraz rower. Mam wrażenie, że to najsłabsza pozycja całego tematu pocztowego w ramach Lego town. Stąd też moja ocena to jedynie 5/10 punktów. Nie mniej jednak to klasyka i pewien urok 6689 posiada. ;)

W kolejnych wpisach dalsze nowości w kolekcji i trochę opisów serii. Nie zabraknie też dalszych recenzji.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Lego Town 80’s

  1. abteampoznan pisze:

    Ech, mam tą pocztę, jako jeden z nielicznych zestawów z dawnych dobrych czasów Lego :) .

  2. Pingback: Recenzja: Lego Town 80’s by Tbzz | Abteampoznan

  3. Pingback: Lego 6377 Delivery Center, czyli „druga wisienka na torcie” | Lego's soul

  4. Pingback: Recenzja Lego 1966 Car Repair Shop – Spider44 | Lego's soul

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s