Lego 6103 Castle Mini Figures (recenzja)

lego 6103 1

Recenzja 6103 Castle Mini Figures

Seria: Castle
Rok wydania: 1988
Liczba klocków: 31 (Opakowanie), 42 (Brickset)
Liczba figurek: 6
Cena : 60 – 150 (MISB) zł (BrickLink, allegro)

BrickLink, Brickset

Poprzednia recenzja, w której opisałem zestaw minifigurek rycerskich 6102, była drugą z cyklu trzech recenzji zestawów uzupełniających jakie zaplanowałem. Serię kończę opisem kolejnego zbioru minifigów z serii castle, tj. zestawem 6103. Zestaw pojawił się w rok po tym, jak zagościła na rynku seria forestmen tj. w roku 1988. Jak to zwykle w tego typu zestawach, był on uzupełnieniem będących na rynku pozycji umożliwiającym powiększenie stanu osobowego poszczególnych konstrukcji, a i zarazem zestawem promującym serię.

Opakowanie i instrukcja

W skład zestawu poza oczywiście samymi minifigami wchodziło pudełko, które stanowiło zarazem opakowanie, jak i instrukcję, która fizycznie nie występowała w zestawach uzupełniających. Za instrukcję, klasycznie już, robiła tylna ścianka opakowania, na której umieszczono obrazek z rozłożonymi figurkami oraz ich wyposażeniem. Mój egzemplarz, to komplet. Pudełko plus jego zawartość, co widać na głównym zdjęciu.
Całość opakowania, to oczywiście klasyczny żółty. Na ściance frontowej ustawione na przemian wszystkie sześć figurek w różnych pozach. Na szczególną uwagę zasługują skrzyżowane miecze rycerza czarnych sokołów i leśnego człowieka, sugerujące głównych przeciwników. Zestaw wg. Lego przeznaczony jest dla użytkowników w wieku 6 – 12 lat, o czym skrupulatnie informuje nas także front opakowania.

lego 6103 4

lego 6103 5

Ponieważ prezentowany egzemplarz jest wersją amerykańską mamy do czynienia z jakże zachęcającymi opisami, charakterystycznymi dla wersji przeznaczonych na rynek „za wielką wodą”. Jak widać na zdjęciach powyżej sama nazwa zestawu została okraszona specjalną czcionką wraz z dodatkowym upiększeniem pierwszej litery. Ładnie :) Dodatkowo otrzymujemy informację, iż są to minifigurki do zabawy wraz z akcesoriami dające nieograniczone możliwości w kreowaniu zabawy. Jak przy każdym zestawie, który opisuję, a jest w wersji amerykańskiej, zadam pytanie..czy ktoś widział takie napisy w wersjach przeznaczonych dla starego kontynentu..odpowiadać nie trzeba ;) Na pozostałych, krótszych, bocznych ściankach takie same zdjęcia minifigurek z zestawu.

lego 6103 3

Tylna ścianka, jak wcześniej wspomniałem, to prezentacja zawartości pudełka, którą możemy potraktować jak instrukcję sugerującą jak powinny wyglądać złożone postacie z zestawu oraz jakie wyposażenie oferuje nam zawartość. Jest to klasyczny układ znany ze wszystkich pudełkowych zestawów uzupełniających z minifigurkami. W zasadzie nic dodać nic ująć.

lego 6103 7

 Warto tu jeszcze wspomnieć o zmianie w prezentacji tego typu zestawów, która zaistniała pomiędzy poprzednią edycją „uzupełniaczy”, tj. zestawem 6102 z 1985 roku, a prezentowanym tu wydaniem z 1988 roku. Takiej samej wielkości zestawy – zbliżona ilość elementów i dokładnie po sześć figurek, a jednak powiększono rozmiar pudełka. Widoczny także brak uchwytu górnego w większym z opakowań. Zapewne chwyt marketingowy, lub przystosowanie do jakichś nowych kwestii produkcyjnych.

Elementy

Zestaw nie posiada zbyt wielu elementów. Dostajemy tu jedynie sześć figurek i ich wyposażenie. Liczba elementów, która powinna zawierać się w pudle jest trudna do ustalenia. Każda ze stron traktujących o zestawach Lego wskazuje inną wartość. Ponadto na samym opakowaniu istnieje informacja, że w środku dostajemy trzydzieści jeden elementów, co jak przyznam każdorazowo sprawia mi problem. Jakbym nie liczył nie ma opcji, aby uzyskać taką wartość :) Jednak taka informacja widnieje, więc przyjmuję ją za pewnik. Zestaw zawiera tyle części, ile sugeruje firma.

lego 6103 8

lego 6103 10

Cóż więc otrzymujemy w zestawie? Dostajemy aż pięć różnych torsów minifigów, sześć odmiennych (kształtem i kolorem – łącznie w czterech typach) nakryć głowy, trzy różne tarcze oraz wliczając je – łącznie dwanaście sztuk wyposażenia.
Z wyposażenia otrzymujemy dwa miecze, topór, dwa zestawy łuków i strzał, wspomniane wyżej trzy tarcze (forestmenów, czarnych sokołów, crusaderów), a także widły i kosz na plecy minifiga. Całość wyposażenia na zdjęciu powyżej. Przyznam jednak, iż przydałaby się choć jedna, czy dwie sztuki dodatkowego odmiennego wyposażenia, jak np. bat, czy oszczep. Dodałoby to dodatkowych możliwości i konfiguracji. Skoro to głównie zestaw uzupełniający, byłoby to jak najbardziej wskazane.

lego 6103 11

Ponieważ, jest tu sporo elementów z nadrukiem (łącznie dziewięć sztuk) oraz niezłe wyposażenie warto wspomnieć o najciekawszych elementach, które umieściłem na zdjęciu powyżej. Zaliczyłem do nich dwa torsy, znane z zamkowej serii oraz kosz, widły i tarczę z symbolem leśnych ludzi. Kosz w tym kolorze występuje w pięciu zestawach, widły w pięciu, natomiast tarcza w ośmiu. Szary tors spotkamy w pięciu pozycjach, natomiast zielony forestmena w większej ilości, tj. jedenastu zestawów.

Zestaw

Kolejny raz muszę pochwalić uzupełniającą pozycję do zestawów serii castle. Ponownie otrzymujemy (ponownie, gdyż odnoszę się do wspominanego zestawu 6102) sześć niezłych figurek z wyposażeniem, które jak to przy tego typu zestawach miały służyć zarówno do uzupełniania istniejących zestawów, jak i do promowania serii. Nie ma to w końcu jak niewielki zestaw, dzięki któremu nabędziemy ochoty do zakupu większych pozycji w danej serii. Działa tak to do dzisiaj.
Ale do zestawu. Oferuje nam dwóch ludzi lasu, dwóch rycerzy czarnego sokoła, jednego krzyżowca (odłam rycerzy Króla Lwa) oraz jednego chłopa. Duuuży wybór rozmaitości. Zestaw odbiega tym od poprzednika, który prezentował nam dwie główne frakcje.

lego 6103 9

Najciekawszymi spośród figurek są oczywiście ludzie lasu. Dwa odmienne torsy, typowe nakrycia głowy w dwóch kolorach, a do tego uzbrojenie i śliczna tarcza z jeleniem. Aż się chciało posiadać duże zestawy prezentujące nam leśne kryjówki minifigów kojarzonych z Robin Hoodem ;)
Jako przeciwników zestaw oferuje nam przede wszystkim dwóch klasycznych rycerzy czarnego sokoła, z typowymi niebieskimi torsami i czarno – białymi nadrukami symbolu frakcji. Z rycerstwa otrzymujemy także jednego przedstawiciela krzyżowców. Jak wspomniałem każdą frakcję wyróżniono tarczą we właściwych barwach.
Ostatnim minifigiem jest zwykły chłop z ciekawym torsem, który do pracy w polu otrzymuje kosz na plecy oraz widły, które jako element do dziś stanowią niezły kąsek dla fanów zamkowej serii.

lego 6103 2

Jak w przypadku poprzednika ciężko było określić, czy przedstawiciele rycerstwa dwóch obozów są swoimi wrogami, tak w przypadku tego zestawu z pewnością mamy wyraźne rozgraniczenie. Mamy rycerzy i leśnych ludzi, którzy wzorowani na historii są przecież banitami i zwalczają rycerzy. A raczej ci drudzy zwalczają ludzi lasu. Te zestawy ze wszystkich serii leśnych ludzi (forestmen, dark forest), gdzie występują zieloni banici wraz z rycerstwem ukazują nam ich walkę. Nie inaczej możemy potraktować część tego zestawu, gdzie jak wspomniałem wcześniej, już na opakowaniu widać, kto tu kogo lubi.

Podsumowanie

Jak mam ocenić zestaw? Moim zdaniem pozycja zasługuje na piątkę z małym minusem. Dlaczego? Nie jest zestawem uzupełniającym, który by został źle zaprojektowany. Przemyślana pozycja daje nam możliwość wzbogacenia różnorodnych zestawów, gdyż przedstawia cztery grupy minifigów. Wyposażenie i uwidoczniony zarys konfliktu daje możliwość zarówno zabawy samymi minifigami, jak i umieszczenie ich w większych zestawach. Więcej możliwości, więcej zabawy. Zestaw spełnia swoją podwójną rolę – uzupełniającą i promującą w stu procentach i sam w sobie jest ciekawą propozycją. Co bym mu zarzucił. Nic. Brak mi tylko w nim dodatkowych luźnych elementów wyposażenia, które dodane w ilości chociażby dwóch sztuk, umożliwiłyby jeszcze więcej zabawy.
Sumując. Klimat, zabawa i różnorodność. Zestaw wart nabycia, zarówno przez fanów serii zamkowej, jak i fanów minifigów.

Za :
+ klimat
+ różnorodność – cztery grupy
+ bardzo dobre nadruki
+ ciekawe elementy

Przeciw:
– brak dodatkowego wyposażenia

Kontynuując stosowanie elementu rozpoznawczego dla moich recenzji pokusiłem się o małą inscenizację z wykorzystaniem opisywanego 6103 Castle Mini Figures. Tym razem nie jest to plansza na której umieściłem elementy, a uderzony nowym pomysłem wczorajszego wieczora postanowiłem zrobić małą leśną scenerię. Taki prosty mini MOC, do zestawu 6103. Oparty na płycie 32×32 kawałek lasu z podniszczonym kamienistym duktem ukazuje trzech rycerzy prowadzących pojmanego pomocnika ludzi lasu oraz dwóch ukrytych forestmenów szykujących się do zasadzki i odbicia kumpla :)

lego 6103 moc 1

lego 6103 moc 6

Recenzja znalazła się także w odpowiednich wątkach na Lugpolu i Zbudujmy.To. W następnym wpisie mały MOC z recenzji w szerszym ujęciu.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Castle, Lego, Recenzje i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Lego 6103 Castle Mini Figures (recenzja)

  1. Jaskier pisze:

    Mam nadzieję, że te kilka setów, które w tym roku wyszły w ramach City zwiastują powrót tego typu minifigowych paczek. Już 70400 był bardzo spoczko (a w promocji to już w ogóle) pod względem uzupełniacza.
    Jakby tak jeszcze włodarze TLG pokusili się o rozwinięcie cywilnej linii zamkowej…

  2. Pingback: Recenzja:Lego 6103 Castle Mini Figures by Tbzz | abteampoznan

  3. Surt pisze:

    Świetna recenzja. Tyle informacji przy tak niewielkim zestawie i do tego ten MOC – uchwyciłeś klimat bandy Robin Hooda :) Odbijanie więźniów to jeden z podstawowych scenariuszy w moich zabawach z dzieciństwa.

  4. Pingback: Recenzja: 6103 Castle Mini Figures by tbzz | 8studs

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s