Alternatywne modele Lego – czyli czego mi brak we współczesnych zestawach

Dzisiaj nie będzie nic o kolekcjonowaniu klasyki, czy też prezentowaniu nowych-starych zestawów. Dziś zahaczę o temat wałkowany przez fanów od dawna i obecny w wielu dyskusjach, czyli czy zestawy z lat 80-tych i 90-tych były lepsze od tego, co współcześnie mamy na rynku. Nie będę tutaj przekonywał jednych czy drugich do zmiany swoich poglądów, wyroków żadnych nie będzie. Natomiast chcę opisać to, czego ogromnie mi brak we współczesnych zestawach, czyli modeli alternatywnych dla danego zestawu.

Wszyscy, którzy kiedykolwiek posiadali, lub widzieli pudło od jakiegoś klasycznego zestawu, pamiętają, że na tylnej  ściance twórcy prezentowali nam przykładowe konstrukcje, które można było zrobić z klocków, które były dostępne właśnie w tym zestawie. Nie było instrukcji do owych konstrukcji, a budowniczy musiał je odtworzyć poprostu z obrazka. Przyznam, że nie było to łatwe. Jako dziecko zawsze walczyłem z tymi propozycjami, ze skutkiem różnym.. ;)
Właśnie. Tak było kiedyś. A jak jest dzisiaj? Dziś, w sumie nie wiem nawet od jakiego okresu, Lego nie oferuje nam w zestawach konstrukcji alternatywnych. Pomijam oczywiście zestawy creator, które z założenia posiadają co najmniej trzy konstrukcje – taka jest ich idea (podobnie jak kiedyś zestawów basic), a także zestawy technic, gdyż tam mamy dostępne co najmniej dwa modele. Jednak do wszystkich tych konstrukcji Lego oferuje nam instrukcje. Przy czym technic od zawsze posiadało kilka modeli w ramach jednego zestawu. W pozostałych zestawach nie uświadczyłem żadnej propozycji modelu alternatywnego.

Porównanie.

Dla przykładu i pokazania różnicy zaprezentuję kilka zdjęć pudełek i instrukcji moich własnych klasycznych zestawów, czy też katalogów, nie uciekając od tego co mamy dziś.
Zacznę od katalogu Lego z 1984 roku. Na zdjęciu widać, że twórcy zachęcają nas do zakupu pozycji 6655 prezentując jakie są możliwości tworzenia mając do dyspozycji tylko ten zestaw.

lego alternative catalog 1984 1

I aby nie być gołosłownym przytoczę kilka przykładów z zestawów o których pisałem. Pierwszym jest 6363, który oferuje nam cztery możliwości budowy innych konstrukcji.

lego 6363 box 1

Idąc dalej – zestaw 6366, gdzie twórcy w ciekawy sposób (ogniste tło) prezentują sześć alternatywnych modeli.

lego 6366 box 1

Kolejnym jest zestaw 6369, gdzie poza ukazaniem funkcjonowania podnoszonej bramy mamy do dyspozycji cztery dodatkowe konstrukcje.

lego 6369 box 1

Następną pozycją jest większy zestaw, czyli 6540, który przedstawia nam możliwość stworzenia aż siedmiu dodatkowych konstrukcji.

lego 6540 box 1

W niektórych przypadkach Lego przedstawiało nam alternatywne konstrukcje nie tylko na tyłach opakowań, ale także w samych instrukcjach. Przytoczę tu dwa przykłady takich zestawów z drugiej połowy lat 90-tych, tj. 6581 i 6490. Po jednej z alternatywnych konstrukcji będzie można zobaczyć w dalszej części wpisu.

lego 6581 alternative 1

lego 6490 alternative 1

Oczywiście alternatywy nie tyczyły się tylko zestawów serii town, na których się tu skupiłem. Dotyczyło to wszystkich serii, które wydawane były przez Lego w latach 80-tych i 90-tych. Żeby nie być gołosłownym trzy przykłady poniżej. Dwa zestawy serii space, czyli 6847 i 6898 oraz jeden serii castle, tj. 6018.

lego 6847 box 1

lego 6898 box 1

lego 6018 box 1

Dużo tych staroci. Pora więc na dwa przykłady z dzisiejszych czasów. Dlaczego tylko dwa? A no dlatego, że tu nie mamy w zasadzie przyjęte dwa nurty, który występują na tylnych ściankach opakowań, nie licząc oczywiście ww. serii creator i technic. Jednym z nurtów jest prezentacja możliwości i działania zestawu jako takiego, czego dobrym przykładem jest zestaw 3179. Mamy tu zaprezentowaną funkcjonalność oraz działanie mechanizmów zestawu. Drugim przypadkiem jest przedstawienie podstawowej funkcji danej pozycji, tj. jakiegoś elementu świadczącego o bawialności oraz zaprezentowanie pozostałych zestawów występujących w danej serii. Jako przykład przedstawiam tu recenzowany kiedyś przeze mnie zestaw 75030.

lego 75030 2

3179 c

Zmiana w prezentowaniu modeli przez Lego widoczna na pierwszy rzut oka. Nie żebym faworyzował starocia (..no choć może trochę) dlatego pokazałem ich aż tyle, a współczesnych konstrukcji zaledwie dwie. Chciałem unaocznić bogactwo, jakie oferowały nam klasyczne pozycje w zestawieniu ze „schematowością” współczesnych. Bazując oczywiście na pudełkach, czyli najlepszych elementach reklamowych danego produktu.

Przykłady alternatywnych konstrukcji.

Żeby nie być gołosłownym i żeby nikt nie napisał, że tylko teorią się posługuję, przedstawię teraz kilka propozycji od Lego w ramach zestawów serii town, które przygotowałem na potrzeby tej małej rozprawki ;) Przedstawiam więc sześć alternatywnych propozycji do zestawów z lat 80-tych i 90-tych. Skupiłem się na miejskiej serii, gdyż proponowane przez Lego rozwiązania są najbardziej czytelne w sensie odbioru konstrukcji. Zestawy, które objął mój mały eksperyment dotyczą pozycji 6656, 6641, 6675, 6669, 6581 i 6490. Do dwóch z ww. zestawów korzystałem z własnych instrukcji (zdjęcia w pierwszej części wpisu), a do obejrzenia pozostałych zapraszam dla przykładu na profil użytkownika avante, na brickshelfie, gdzie w dziale Lego Report można obejrzeć wiele zestawów w szczegółach., w tym opakowania z konstrukcjami alternatywnymi.

Wszystkie propozycje w zbiorczym ujęciu – trzy rzuty.

lego alternative tbzz 1

lego alternative tbzz 3

lego alternative tbzz 2

Cóż więc my tu mamy? Z oferowanych przez Lego zamienników wybrałem (wg. kolejności pojawiania się na rynku) pomoc techniczną na płozach, terenówkę przypominającą pojazd buggy, ponownie terenówkę sporej mocy, dalej wyczynową ciężarówkę, spych drogowy oraz półciężarówkę do przewozu niebezpiecznych zwierząt ;)

Więcej szczegółów każdej z konstrukcji w formie obrazkowej w trzech rzutach każda.

6656 Tow Truck.

lego 6656 alternative 3

lego 6656 alternative 2

lego 6656 alternative 1

6641 4-Wheelin’ Truck

lego 6641 alternative 3

lego 6641 alternative 2

lego 6641 alternative 1

6675 Road & Trail 4×4

lego 6675 alternative 3

lego 6675 alternative 2

lego 6675 alternative 1

6669 Diesel Daredevil

lego 6669 alternative 3

lego 6669 alternative 2

lego 6669 alternative 1

6581 Dig ‚N’ Dump

lego 6581 alternative 4

lego 6581 alternative 3

lego 6581 alternative 2

6490 Amazon Crossing

lego 6490 alternative 4

lego 6490 alternative 2

lego 6490 alternative 3

Nie twierdzę, że modele alternatywne są lepsze od pierwowzorów. Napewno tak nie jest. Czy są dobre? Sami oceńcie. To tak jak ze wszystkim. Trafiają się i lepsze i gorsze konstrukcje. Może i do samej prezentacji mogłem wybrać bardziej wyraziste. Uznałem, że tymi, czasem nietypowymi, pojazdami zaprezentuję możliwości jakie dawały klasyczne zestawy w zakresie rozwijania wyobraźni.

Dodam tu jeszcze, iż często recenzenci klasycznych zestawów prezentują alternatywne modele. Przyznam, że do tej pory sam tego nie robiłem. Obiecuję poprawę ;) A jako przykład podam kolegę Amala i jego recenzje klasycznych zestawów space na Zbudujmy.To. Dla potwierdzenia recenzja 926 Command Center.

Wniosek.

Czy to dobrze, że dziś Lego nie proponuje nam alternatywnych konstrukcji i skąd ta zmiana? Wydaje mi się, że to nie jest dobre rozwiązanie, choć można domyślać się, dlaczego tak się dzieje. Dziś poprostu wszystko musi mieć instrukcję. Trzeba na każdym kroku prowadzić za rączkę..wszystko dać na tacy nie pozostawiając miejsca na wyobraźnię. Tłumaczyć się można przepisami. Prawo wspólnotowe, międzynarodowe itd., nakazuje nam, by instrukcja była do wszystkiego, stąd brak tu modeli alternatywnych, bo wiązałoby się to z koniecznością stworzenia dodatkowych papierków z tzw. step by step. Ale czy napewno to dobre rozwiązanie? Gdzie tu miejsce na rozwijanie się młodych twórców? Owszem, każdy z nich tworzy własne konstrukcje, MOCe i nie potrzeba mu do tego żadnych instrukcji, czy obrazków. Jednak tworzenie zestawów na podstawie obrazka i mając do dyspozycji tylko określoną ilość elementów rozwija bez wątpienia wyobraźnię w jeszcze większym stopniu.

Moim zdaniem odejście od modeli alternatywnych w zestawach Lego, bez konieczności tworzenia do nich instrukcji to błąd. Szkoda tylko, że nie ma zapewne szans, by to się kiedyś zmieniło. Pozostają nam jednak klasyczne zestawy Lego. A tam, jak widać wyżej mamy gdzie poćwiczyć wyobraźnię i orientację przestrzenną :)

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Katalogi/Idea Books, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Alternatywne modele Lego – czyli czego mi brak we współczesnych zestawach

 1. Pingback: tbzz: Alternatywne modele Lego | 8studs

 2. nori pisze:

  Bardzo fajna nostalgiczna notka, pozwoliłem sobie ją skomentować trochę w dłuższy sposub u siebie: http://8studs.wordpress.com/2014/12/22/tbzz-alternatywne-modele-lego/

 3. jangcyc pisze:

  W 1982 Lego reklamowało się w katalogach sloganem „LEGO -jeden Tag ein neues Spielzeug” – Lego – codziennie nowa zabawka. Kupujesz jeden zestaw i bawisz się do upadłego. Dziś kup 3-6 zestawów by się pobawić. Kto wie, może ta zmiana właśnie uratowała Lego przed plajtą?

 4. szymig pisze:

  Wspaniały wpis, a w związku z dzisiejszym dniem chciałbym ci życzyć zdrowia, czasu, spokoju i rodzinnej wigilii z bliskimi.

 5. Pingback: Czas podsumowań, czyli 2014 rok z Lego’s soul | Lego's soul

 6. ququz pisze:

  Widziałem ten wpis już wcześniej, jednak z powodu projektu dla Lego musiałem go sobie odpuścić, by nieco później powrócić i na spokojnie móc go przeczytać, bo już od pierwszej chwili wydał mi się ciekawy.

  To prawda, że modele alternatywne były często gorsze od modelu głównego, chociaż miały dość sporą zaletę – zachęcały do nieschematycznego myślenia i tworzenia nowych konstrukcji w oparciu o klocki dostępne w zestawie. Fakt, że budowanie bez instrukcji bywało ciężkie – zwłaszcza dla dziecka, ale kto powiedział, że model musi być kropla w kroplę podobny do tego z opakowania?

  Trudno mi się wypowiedzieć odnośnie nowego pokolenia i jego wyobraźni, bo w tej chwili nie znam bezpośrednio nikogo, kto by się zaliczał do tej grupy. Na blogu noriego jeden człowiek napisał, że pomimo braku instrukcji alternatywnych jego dzieci same coś budują z klocków i mają z tego powodu świetną zabawę – a chyba też o to chodzi. Aczkolwiek gdy nie tak dawno rozmawiałem z jednym rodzicem to żalił się trochę, że jego dzieciak buduje Star Warsy tylko zgodnie z instrukcją, a potem ich nie modyfikuje. Inna sprawa, że teraz na topie są gry komputerowe, co też jest nie bez znaczenia …

  Mi modeli alternatywnych brakuje głównie ze względów sentymentalnych, bo w dzieciństwie wielokrotnie z nich korzystałem, choć mogłyby się też przydać np. gdy odetną internety, a człowiek nie miałby pomysłu na to, co mógłby zbudować.

  Gdyby LEGO jakimś cudem zdecydowało się przywrócić modele alternatywne – byłbym w siódmym niebie.

 7. Szuwar pisze:

  O stary, masz MÓJ PIERWSZY ZESTAW LEGO 6641-1 !!

 8. Pingback: Noworoczne aktualności na Lego’s Soul | Lego's soul

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s