MISB – czyli nieotwierane pudełko

Często opisując klasyczne zestawy, które wzbogacają moją kolekcję spotkać można określenie MISB. Zdarza się to szczególnie podczas recenzji poszczególnych pozycji, które umieszczam na stronie, ale także przy opisywaniu nowości. Ponieważ zaglądają tu nie tylko AFOLe (dla niewtajemniczonych – dorośli fani Lego), lecz także osoby świeżo zauroczone klockami, powracające do zabawek z dzieciństwa, czy poprostu szukające informacji o klockach przy okazji szukania prezentów dla dzieci, tym wpisem postaram się w kilku słowach przybliżyć to określenie.

Czym jest MISB?

Określenie jest mocno związane z kolekcjonowaniem zestawów. Czy to dla samego tworzenia kolekcji, czy też występujące mimowolnie, gdy ktoś kupuje zestawy Lego, by je za czas jakiś sprzedać z zyskiem. W formie maksymalnie zbliżonej do nowego zestawu, czyli popostu nieotwieranej.

I tym właśnie jest to określenie. MISB (Mint in sealed box) oznacza więc zabawkę/klocki/elementy kolekcjonerskie, które są w takim stanie, w jakim zostały zakupione. Fabrycznym, nieotwieranym, bez ingerencji do wnętrza opakowania. Dotyczy to przedmiotów sprzedawanych w pudełkach.

Określeniem pokrewnym dla opisywanego, a znaczącym dokładnie to samo jest MOCS (Mint on sealed card). Różnica polega na tym, że dotyczy przedmiotów sprzedawanych na blistrach, zakrytych folią, jak dajmy na to kultowe resoraki Hot Wheels, czy niektóre wydania Matchboxa.

Dla różnych stanów danej pozycji znane są odmienne określenia, o których także warto tutaj wspomnieć. Rozróżniamy więc :
MIB (Mint in box) – zabawka posiada otwarte pudełko, lecz klocki (w naszym przypadku) są nadal w woreczkach – nieużyte.
BIB (Back in box) – zabawka była używana, ale nadal posiada pudełko i jest w nim przechowywana. Posiada, przynajmniej powinna, wszystkie elementy, a także instrukcję.
LOOSE (no box, loose parts)- ta najczęściej występująca opcja przy starych zabawkach oznacza, że nie ma pudełka/instrukcji, a części są uszkodzone lub/i wybrakowane.

A tak, żebyście mieli lepszy obraz tego, z czym to się je, przedstawiam dwa zdjęcia mojego jedynego na chwilę obecną MISBa, czyli nieotwierany zestaw 6417 z 1997 roku.

Lego 6417 MISB 1

Lego 6417 MISB 2

Zestaw z tematu Paradisa posiada pudło w nienagannym stanie, bez śladów najmniejszej ingerencji we wnętrze. Klasyczny, półokrągły punkt nacisku (znany i z dzisiejszych zestawów) służący do otwarcia – w stanie nienaruszonym. We wnętrzu da się słyszeć latającą garść elementów w woreczku, lub dwóch oraz cięższą od reszty figurkę konia. Zestaw ma siedemnaście lat. Prawie pełnoletni :)

Pozycja ta, mimo iż nie pochodzi z klasycznego okresu lat 80, czy początku 90-tych, niezmiernie mnie cieszy. Taka mała wisienka na torcie wszystkich zestawów ;)

Wartość MISB.

Jak można się domyślać, kupno takiego zestawu, dajmy na to z końca lat 80-tych może się wiązać z bardzo dużym kosztem. Są to pozycje kolekcjonerskie, nieotwierane, jak skrót stanowi, a co za tym idzie ceny bywają zaporowe. Stan stanowi o wartości. Inną wartość będzie miał ten sam zestaw w stanie nieotwieranym, inną z pudełkiem i wszystkim elementami, inną jako wybrakowany. Dla przykładu użyję zestawu 6481 z 1989 roku przytaczając ceny występujące na rynku.

MISB    –  400 zł,
MIB      –  230 zł,
BIB       –  130 zł,
LOOSE –  70 zł.

Jak więc widać kompletność i bliskość ideału, jakim był zestaw w momencie zakupu, mimo iż jest stanem pożądanym przez  kolekcjonerów sporo kosztuje.

Inne przykłady zestawów w stanie MISB.

Na koniec przedstawiam kilka przykładów zestawów w stanie MISB, zaczerpniętych ze strony Brickshelfa. Zdjęcia przedstawiają zestawy użytkownika legotrainfan. Poprostu tylko pozazdrościć ;)

misb-6481-11

misb-6481-21

misb-6932-11

misb-6932-21

Zdjęcia za Brickshelf – użytkownik legotrainfan.

Jak widać elementy jeszcze w plastikowych blistrach i w woreczkach. Nigdy nie otwierane zestawy, z typową klapką – ech . Coś pięknego :)

Oczywiście taki stan jest najbardziej pożądanym. Przeze mnie także. Lecz nie oszukujmy się. Zebranie kolekcji tylko zestawów MISB nie dawałoby radochy, z zabawy nimi i z opisywania ich. Osobiście preferuję stan z minimum instrukcją, a najlepiej i pudełkiem, czyli zbliżony do BIB.

A jak jest z Wami kolekcjonerzy? Jaki stan preferujecie? Liczę, że niezorientowanym choć trochę  przybliżyłem czym są tajemnicze określenia stosowane przy zestawach Lego. :)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „MISB – czyli nieotwierane pudełko

 1. Jaskier pisze:

  Dla mnie to trochę dziwne.
  Zawsze miałem konfundował mnie Sheldon, który nie chciał wyciągać figurek z opakowań.

  • tbzz2013 pisze:

   Sheldon miał rację :) Nie wiem, czy rozpakuję to moje małe różowe coś..Jak coś tak wiekowego dostanę w stanie nieotwartym to chyba też tak zrobię. Wszystko zależy od „obiektu zamknięcia” ;)

 2. przem pisze:

  fajny wpis, brakuje tylko rozwinięcia skrótów – dzięki temu łatwiej ogarnąć całe te skrótowce ;)

 3. prezeslugpol pisze:

  Chciałbym mieć kilka klasyków, głównie takich związanych z dzieciństwem w stanie MISB, ale chyba aż takim bogaczem i pedantem jednocześnie, nie jestem aby MISBy kupować. Cieszę się gdy ze starym zestawem uda mi się dorwać instrukcje (niepodziurkowaną!). Opakowanie to dla większości wartość niedodana i trudno oczekiwać po latach idealnego stanu.
  Przyznam, że zastanawia mnie jak to możliwe, że po nastu …latach ludzie odnajdują zestawy MISB? Kupują z założeniem „sprzedam za …naście lat?” czy może „zapomniałem, że to kupiłem i schowałem w piwnicy jak byłem w piątej czy szóstej klasie podstawówki”?

  Wniosek nasuwa się jeden: kupujmy obecnie po dwa zestawy tegorocznych setów. Za 20lat będą warte krotność dzisiejszych cen!
  BTW: Strasznie różowy zestaw 6417 ;-)

  • tbzz2013 pisze:

   Seba, wiesz, ja też w nie nie cyrkluję. Ot się trafił ten różowy prekursor Lego Friends ;) A jak to możliwe..normalnie. Już wtedy znano proceder, że coś nieotwartego po latach będzie więcej warte. Kupowano dwie sztuki. Jedną do zabawy, drugą np. dla przyszłych wnuków ku pamięci, a wychodził z tego MISB na sprzedaż.

   W US mam kuzyna, który kupił większość zestawów SW jakie się ukazały w ilości zdublowanej, w tym Sokołów Millenium po kilka sztuk. Trzyma zamknięte, typowe MISB z myślą o handlu za lat kilka – to tak nawiązując do Twojego wniosku ;)

 4. Pingback: Czas podsumowań, czyli 2014 rok z Lego’s soul | Lego's soul

 5. Pingback: Noworoczne aktualności na Lego’s Soul | Lego's soul

 6. MJ pisze:

  fajnym przykladem rozrzutu cenowego jest 6399,
  – MISB – nawet widzialem za 10K PLN (sick!) :)
  – zestaw 100% (z naklejkami) bez instrukcji i pudla – ok 1,2K PLN

 7. Pingback: Kilka nowych i małych MISB | Lego's soul

 8. Szuwax pisze:

  Dobry artykuł, wiele wyjaśnia ;)

 9. Pingback: Długie powroty do pisania | Lego's soul

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s