Zapowiedziane castle

Wczorajszy wpis mówił o tym, że będzie też troszkę castle następnym razem. Dotrzymuję obietnicy i podrzucam kilka słów o trzech zestawach, które ostatnio zawitały w mojej kolekcji, a które (przynajmniej dwa z nich) fani klasycznych klocków znają. Zestawy z lat 80 i 90, wg. kolejności:

6011 Black Knight’s Treasure,
6059 Knight’s Stronghold,
2538 Fire-Cart.

lego new tbzz castle 304

Najstarszy zestaw pochodzi z 1985 roku, następnie rok 1990 i odpowiednio 1998. Wszyscy reprezentanci zamkowej serii są w bardzo dobrym stanie. Wszystkie z instrukcjami. Pudełek brak.

Przedstawiają odmienne tematy w ramach castle, tj. black falcons, black knights oraz fright knights.  W największej pozycji, tj. 6059 występują dwie z pierwszych wymienionych frakcji, tj. czarni rycerze jako broniący się i czarne sokoły jako napastnicy ;)
Rozłóżmy więc na poszczególne części ten wpis.

Black Knight’s Treasure.

lego 6011 1

Któż z fanów klasyki nie zna tego zestawu? A dlaczego jest taki znany? Powodem jest ta niewielka szara skrzynia, znana w tej formie do dziś, z tym że w tej klasycznej barwie old gray występuje tylko w tym zestawie. Nie powiem, że było go łatwo zdobyć, choć niejednokrotnie pojawiał się w obrocie z drugiej ręki na różnych portalach. Zawsze jednak że tak powiem „schodził”.
Zestaw sam w sobie nie jest skomplikowany. Ot niewielki mały czerwony wóz, charakterystyczne żółte siodło i uprzęż w takim samym kolorze. Do tego jeden rycerz, który do obrony ma tylko jedną włócznię no i ta szara skrzynia, w której w tak naprawdę nic nie ma :)

lego 6011 2

Nie mniej jednak pozycja ta aż pachnie klasycznym castle, obok tych charakterystycznych zamków poszczególnych frakcji. Wraz z innymi podobnym zestawami, jak 6010, 6022, 6023, czy wreszcie 6016 stanowi świetne uzupełnienie większych, budowlanych pozycji.

Dla mnie 6011 to taki święty graal małych zestawów serii castle. Ocena w moim odczuciu, za klimat klasyki to pięć. :) Nic więcej nie dodam. Poprostu pięć.

Knight’s Stronghold.

Pozycja ta stanowiąca uzupełnienie zamku czarnego władcy z zestawu 6085, to jak nazwa mówi swoista warownia. Czy nią jest? Sami oceńcie.

lego 6059 1

Jak już wspomniałem w zestawie dostajemy warownię/bramę do miasta/zamku wraz z siłami najeźdźcy. Obrońcami jest trzech rycerzy w łuskowych zbrojach (patrząc na torsy minifigów) z niezbyt liczną ilością uzbrojenia, co trochę nie pasuje do miana warowni :) Atakuje ich natomiast dwóch „niebieskich” rycerzy czarnego sokoła, w tym jeździec oraz katapulta z obsługą drugiego rycerza.

Atakujący są zwarci, dosyć dobrze wyglądają, choć trzeba przyznać, iż maszyna oblężnicza w postaci dźwigni do miotania pocisków wygląda trochę dziwnie. W zestawieniu ze sprzętami z zestawów m.in. 6030 (o którym wspominałem jakiś czas temu), 6061, 6062, czy 6039 wygląda trochę biednie. Sama natomiast ekipa napadu jako całość wygląda dobrze i spokojnie może „przyatakować” przedmiotową konstrukcję.

lego 6059 2

Skoro mamy napad to i jego cel. Posterunek. To modułowa konstrukcja umożliwiająca łączenie jej z innymi dzięki pinom technicsowym, do tego łamana w dwóch miejscach, co sprawia, że sama w sobie może zmienić ustawienie. Dziś takich nie robią ;)

Elementem głównym jest duża brama z dwoma skrzydłami muru. Wszystko w czarnym kolorze z domieszką szarego. Góra konstrukcji obwarowana murem obronnym, gdzie swoje stanowiska ma trzech dzielnych ochotników. Dwie tarcze nad bramą świadczą o przynależności konstrukcji. Takie dzisiejsze szaliki klubowe ;)

lego 6059 3

lego 6059 7

Konstrukcja posiada na zapleczu mały loch, więzienie, czy poprostu małą celę dla wroga co widać poniżej. Cela zamykana sporą kratą, co jednak nie uniemożliwia przetrzymywanemu na konwersację z pobratyńcami dzięki oknu na zewnątrz konstrukcji. Całość osadzono na terenie zielonym, co widać dzięki plate stanowiącym podstawę konstrukcji.

lego 6059 6

Jak wspomniałem budowla umożliwia zmianę ustawienia, dzięki czemu dostajemy kompletnie inny obraz zestawu. Moim zdaniem lepszy. Po złożeniu i stworzeniu ze ścian kątów prostych otrzymujemy wysuniętą bramę, bronioną z każdej strony. Mankamentem są jednak widoczne przerwy w miejscach pracy łączników. Nie mniej jednak takie ustawienie budzi większe zainteresowanie, niż oryginalne ustawienie. Ps. te białe klocki to część konia, tak w razie puszczenia go wolno, by nie miał dziury w grzbiecie. Info dla niezorientowanych :)

lego 6059 4

lego 6059 5

Ocenić tę pozycję mi ciężko. Zestaw budzi moje i dobre i niedobre odczucia. Nie porywa. To napewno. Nie lubię ogólnie czarnych zamków, no może poza 6086. Powiedzmy cztery. Tak to będzie uczciwa ocena. Za możliwość „transformacji” konstrukcji i łącznie aż pięć minifigów i to z dwóch frakcji.

Fire-Cart.

Ten mały promocyjny zestaw dostępny przy zakupach na stacjach Shella to niewielka konstrukcja umożliwiająca stworzenie małej maszyny bojowej ziejącej ogniem.

lego 2538 1

Niewielka konstrukcja dająca namiastkę tego co w owym czasie można było znaleźć na półkach z klockami Lego, to jeden rycerz z kuszą stanowiący obsługę „działa”. Owy sprzęt zionął ogniem, do czego zapewne przyczyniać miała się beczka z jakąś mieszaniną palną umieszczona na powozie. Nad całością górował symbol nietoperza charakterystyczny dla tej..dziwnej serii.
Zestaw w mojej ocenie to mocne trzy z plusem. Bez porywów. Najmniejszych. A najlepszym elementem całości jest figurka z ciekawym zarostem i niezłym torsem imitującym jakiś rodzaj zbroi.

Wpis kończę zapowiedzią kontynuacji recenzji wszelkiej maści, w tym recenzji jednego z typów zestawów.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Castle, Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Zapowiedziane castle

  1. abteampoznan pisze:

    2538 Fire-Cart -ile to już było takich zestawów, tylko ze zmiennymi działami,miotaczami itp….

  2. legosoul pisze:

    Dobry wpis – czekam na więcej :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s