Trochę o miejskich klockach

Będąc szczęśliwie odpoczywającym na krótkim urlopie zabrałem się za przybliżenie kilku nowych zestawów w kolekcji, z serii town i castle, efektem czego jest ten wpis o nowych – starych miejskich zestawach. Castle następnym razem. W każdym razie prezentuję trzy niewielkie zestawy. Niewielkie, acz ciekawe, gdyż żaden z nich nie należy do grona popularnych i znanych pozycji. Wg. kolejności:

645 Police Helicopter,
1496 Rally Car,
1253 Shell Race Car Transporter.

lego new town tbzz 304

Trzy pozycje to przekrój dwudziestu lat prac konstruktorów w TLG, gdyż pochodzą z okresu 1979 – 1999. Wszyscy reprezentanci town są w niezłym stanie – dwa starsze w dobrym, najnowszy w bardzo dobrym. Na trzy zestawy dwie instrukcje, brak tylko do rajdówki. Taką już kupiłem :/

Zestawy to odmienne gatunkowo pozycje. Mamy tu pierwszy policyjny helikopter, pierwszy w ogóle w ramach town występujący solo, z tych przystosowanych do minifiga, a także rajdówkę z numerem bocznym dwa i pojazd do transportu bolidów, z jednym z nich na pace. W kilku słowach o każdym z zestawów.

Police Helicopter.

lego 645 1

Ta toporna maszyna to jak wspominałem pierwiosnek w latających zestawach „pojedyńczych”, gdyż dokładnie taka sama maszyna występuje w pierwszej „normalnej” (minifigowej) bazie policjantów, tj. w zestawie 381.  Helikopter nie stanowi realizacji wyszukanego pomysłu i bardziej przypomina samochód przeniesiony na niskie płozy dodatkowo zaopatrzony w wirniki i ogon. Nie jest jednak pozbawiony ciekawostek, a do tych możemy zaliczyć naklejki z napisem police na obu drzwiach oraz plate 4 x 2 w kolorze trans clear.

lego 645 2

Ciężko mi ocenić maszynę, bo z jednej strony cieszę się na kolejny zestaw będący moim rówieśnikiem, a z drugiej jak patrzę na toporność konstrukcji to na myśli przychodzi mi tylko wybaczenie jej tego, że jest jaka jest z racji na okres raczkowania normalnych zestawów, w którym to owy sprzęt powstawał. Nie ma tu nawet normalnego plate 1 x 1 typu trans jako światło pozycyjne, a normalna czerwona „kwadratowa kropka”.
Ocena..cóż. Słabe trzy. Choć biorąc pod uwagę rok powstania, niech będzie trzy z plusem.

Rally Car.

lego 1496 3

Kolejnym zestawem jest poprostu samochód rajdowy w kolorze czarnym z czerwonymi elementami oraz numerem bocznym „2” w postaci trzech elementów z nadrukiem cyfry. Należy on do tematu racing, w ramach town, gdzie obok właśnie tej pozycji dostajemy dwie podobne, które kiedyś już opisywałem, tj. 6634 oraz 1497. Wszystkie trzy uzupełniają się na wzajem i pozwalają na stworzenie MOCa przedstawiającego rajdy samochodowe lub wyścigi Nascar.

Sam pojazd nie odznacza się niczym szczególnym. To typowa miejska konstrukcja, która w tej formie często występowała w zestawach. Różnicę stanowi tu podniesiony tył, spoiler oraz numery z oznaczeniem. Pozostałe ww. pojazdy mają oznaczenie odpowiednio „16” i „3”.  Ponadto elementem wyróżniającym pojazd wśród aut miejskich są światła na przodzie, tj. dwa normalne i dwa przeciwmgielne, znane z samochodów rajdowych.

lego 1496 1

lego 1496 2

Ocena zestawu to cztery. Nie ma tu nic porywającego, ale i nic za co można by tą ocenę obniżyć. Szkoda tylko, że Lego bardziej nie pociągnęło tematu rajdówek, tak jak to miało miejsce przy małych wyścigówkach.

Shell Race Car Transporter

Ostatnią pozycją jest ciekawy zestaw pochodzący z końca lat 90-tych, czyli z okresu będącego jeszcze w moim zainteresowaniu, jako zbieracza staroci. Samochód do transportu wyścigówki Shella w całej okazałości.

lego 1253 1

Ten promocyjny zestaw ( był dodatkiem do zakupów na stacji Shella oraz dostępny w sklepie internetowym Lego – 1999 rok) to pozycja w skład której chodzi półciężarówka z ciekawa platformą i wyposażeniem, kierowca oraz czerwony bolid z oznaczeniem Shella i Ferrari.  Pozycja mocno wzbogacona naklejkami – łącznie sześć sztuk oraz elementem z nadrukiem, tj. ww slope z logiem Ferrari. Ten element występuje tylko w tym zestawie, co stanowi pewien unikat. Drugim dosyć nietypowym i nieczęsto występującym elementem, jest „platforma” do samochodów przewożenia/podnoszenia, która w tym kolorze występuje tylko w czterech zestawach z 1999 roku.Całością tego transportu dowodzi minifig posiadający tors z oznaczeniem Shella.

lego 1253 2W skład zestawu jak ww. wspomniałem wchodzi półciężarówka i bolid. Oba pojazdy do dobre konstrukcje. Bolid jest schludną maszyną, typową dla swoich rozmiarów i przeznaczenia. Niewątpliwego uroku dodaje mu oznaczenie Ferrari oraz naklejka Shella, co znacząco wyróżnia go z innych podobnych konstrukcji. Nie ma tu nic, co mógłbym mu zarzucić.

lego 1253 3

lego 1253 5

Większą konstrukcją jest półciężarówka z charakterystycznym wysokim przodem, a w zasadzie wysoko osadzoną kabiną. Za kabiną znajduje się skrzynka na potrzebne wyposażenie, tu niebieski brick 2×1 z naklejkami reklamującymi olej Shella. Całość uzupełnia drobne wyposażenie oraz spora ilość oświetlenia w przedniej części pojazdu, jak i duże naklejki po bokach kabiny. Tył, to także wspomniana platforma z rozkładanymi podjazdami.

Oczywiście nie uniknięto tu mankamentów w postaci tylnych świateł, które jakoś przeszkadzają w prostym usadowieniu bolidu, a i nieciekawie wyglądają w tym miejscu. Sama kabina też jest trochę groteskowa. Nie mniej jednak patrząc na większość konstrukcji pojazdów z tego okresu to ta półciężarówka zasługuje na wyróżnienie.

lego 1253 4

Zestaw, mimo iż to 1999 rok zapada w pamięć i spokojnie pasuje zarówno do pozycji z początku lat 90-tych, jak i do współczesnych konstrukcji city. Patrząc na 1253 można przypuszczać, że Lego wychodziło na prostą po tych gniotach, które wypuszczało w owym okresie. Oczywiście i ten nie jest pozbawiony wad, o czym wspomniałem. I jak sam zestaw daje radę, tak instrukcja, a raczej jej główne obrazki, to już komputerowa przeróbka jak dla mnie kiepskiej jakości i nieprzemyślana. Zresztą, co tu być gołosłownym :

lego 1253 6

lego 1253 7

Brak słów :/ Ale reklama witryny www. Lego jest! Zestaw mimo minusów i przy zdecydowanych plusach oceniam na pięć z minusem. Jak na 1999 rok i moje doświadczenia z innymi pozycjami z tego okresu to ocena bardzo wysoka. Ale i zasłużona.

To były odpowiednio 220, 221 i 222 zestaw z serii town w ramach moich miejskich zestawów :)

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s