Powrót rycerzy..

Jakiś czas temu kończąc wpis o kolejnych nowościach wspomniałem, że pojawi się ponownie coś z rycerskiego tematu. I choć nie jest to to co planowałem, na stronę powracają nowości w kolekcji z rycerskiej serii, czyli trzy pozycje od Lego castle. Wg. kolejności powstania:

6010 Supply Wagon,
6030 Catapult,
6049 Viking Voyager.

lego castle new tbzz 200Jak widać nie są to porywające wielkością zestawy, ale jak wspomniałem miało być kilka sztuk więcej..Ale tak to z aukcjami czasem jest, że jak się nie pilnuje, to ktoś Cię przelicytuje. Nie to że te trzy to namiastka, ale miały być do tego dwa zestawy modułowe ze ścianami zamków, tj. 6061 i 6062. Jak to mówią, co się odwlecze.. ;)

Ale do tematu. Wszystkie pozycje są w bardzo dobrym i dobrym stanie (pojedyńcze elementy). Wszystkie z instrukcjami, pudełek niestety brak. Choć to niewielkie zestawy, to i tak całkiem całkiem wzbogacają moje zbiory w ramach zamkowej serii. Obecnie całość zestawów prezentuje się tak jak pod linkiem do brickseta.

Mamy tu trzy odmienne w swojej merytoryce pozycje. Jest spora łódź, druga co do wielkości w zamkowych zestawach ( przebija ją tylko 6057 z czasów klasyki serii), mamy maszynę bojową w postaci katapulty z obsługą, a także niewielki pojazd z uzbrojeniem. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Przyznam, że katapultę i łódź doskonale pamiętam z czasów Pewexu i chyba te dwa zestawy są najbardziej rozpoznawalne pośród tych, które tu obecnie prezentuję. Jest w nich także coś co je łączy, a mianowicie za wspólny mianownik można przybrać sporą liczbę uzbrojenia, czasem wykorzystywanego jako wiosła i maszty (łódź). Klasycznie, słów kilka o poszczególnych pozycjach.

Wóz z uzbrojeniem.

lego 6010 1Ten niewielki zestaw pochodzi z 1984 roku i należy do kilku pozycji, które tak naprawdę, we właściwy sposób otworzyły temat zamkowy. Piszę, że we właściwy z racji na zastosowanie „normalnych” koni oraz kół typowych dla czasów, które prezentuje zestaw. Sama pozycja to dosłownie kilkadziesiąt elementów, a dokładnie trzydzieści pięć. Mały wóz przewożący sporą ilość wyposażenia. Miał zachęcać do szerszego zapoznania się z zamkową serią i stanowił niezłe uzupełnienie będących na rynku pozycji. Do tego całkiem niezła figurka z brązowym kapturem na głowie i mamy naprawdę niewielki, ale zacny zestaw.

lego 6010 2lego 6010 3Jak widać na zdjęciu koń, figurka, mały powóz oraz trzy sztuki broni, tarcza ( jedna z najciekawszych moim zdaniem w serii) oraz młot. Dla mnie zestaw na mocne cztery z plusem. Nie mam się do czego przyczepić, a ocena niższa ze względu, tylko i wyłącznie, na wielkość zestawu. Warto na koniec dodać, że podobna w przeznaczeniu konstrukcja powstała w 1988 roku pod oznaczeniem 6016. Obie jak najbardziej polecam fanom zamkowych klimatów.

Katapulta.

lego 6030 1Z trzech pozycji, to właśnie tą najbardziej pamiętam z czasów dzieciństwa. Była poprostu świetna. Dwóch rycerzy, z całkiem sporym arsenałem obsługiwało niezłe „działo” miotające żółte pociski, lub cokolwiek, co małoletni artylerzysta umieścił na końcu ruchomego ramienia katapulty.

Zestaw to głównie czerń konstrukcji oparta na czterech kołach zaczerpniętych wraz z pinami z technicznej części Lego. Sama zasada działania była prosta jak cep. Ramię z przeciwwagą z jednej strony i ładownicą z drugiej umieszczone pomiędzy dwoma ścianami konstrukcji. Szybkim ruchem obciążałeś przeciwną do ładunku stronę dźwigni i pociski latały spokojnie na półtora metra ;)

lego 6030 3lego 6030 2Uzupełnieniem działa jest też dwóch rycerzy „Czarnego Sokoła” wraz z czterema sztukami broni ręcznej, dwoma ww. tarczami oraz czterema pociskami do działa. Całość to klasyk klasyki i stanowi zacne uzupełnienie zestawów zawierających podobne maszyny, jak 6061, 6062, 6039, czy 6059. Dla mnie czysta piątka za ponadczasowość i ciągłe przebywanie w pamięci z lat dzieciństwa ;)

Łódź Vikingów.

lego 6049 1Wisienką na torcie i ostatnią, najmłodszą pozycją jest wspomniana łódź z pięcioma figurkami. Zestaw przedstawia nam czerwono – czarną łódź z kolorowymi wykończeniami, które mają imitować, nawiązywać do łodzi wikingów. Choć chyba czegoś tu zabrakło ;) Smoka jakiegoś w kształcie całości, lub coś takiego. W każdym bądź razie łódź przewozi skrzynię z kosztownościami, a na pokładzie znajduje się dowódca, sternik i trzech wioślarzy. Te trzy funkcje figurek spokojnie można odróżnić poprzez torsy.

W zestawie znajdziemy bardzo dużo uzbrojenia, ale tu stosowane jako wyposażenie łodzi. Są to wiosła i stery zrobione z łącznie ośmiu włóczni. Do tego są trzy maszty zrobione z trzech kopi, oraz jeden topór. Całość uzupełnia aż pięć tarcz – po jednej na figurkę.

lego 6049 2lego 6049 4Słabo pasującym elementem są białe pałąki, które spokojne można by zastąpić czarnymi, lub oldgray i mielibyśmy o wiele lepszy efekt wizualny. W zestawie brak też ofensywnego uzbrojenia, chociażby dla dowódcy w postaci kuszy.

Nie mniej jednak mnogość figurek i uzbrojenia (choć zastosowanego tu w innej roli), spokojnie wzmacnia ocenę zestawu jako całości.

lego 6049 3lego 6049 5Dla mnie zestaw, to podobnie jak katapulta, ikona klasycznego castle. Odkąd pojawił się w ofercie TLG, zawsze występował w katalogach. Mimo swojej ciasnoty i niedopracowania w postaci braków o których pisałem mogę mu postawić piątką z minusem. Minus oczywiście za to co powyżej.

Wszystkie pozycje  spokojnie polecam fanom gatunku jednocześnie zadając retoryczne pytanie –  dlaczego dzisiejsze castle nie ma takiego klimatu, jak te trzy sztuki prezentowane w tym wpisie ? ;)

Z podniesioną przyłbicą…Pozdrawiam!

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Castle, Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Powrót rycerzy..

  1. Jaskier pisze:

    Pięć ludzików – pięć tarcz. Dlaczego dzisiaj nie może tak być?

  2. Pingback: Zapowiedziane castle | Lego's soul

  3. maksb pisze:

    Oprócz białych pałąków nie pasuje niebiesko-biały proporzec. Wg mnie powinien być żółto-czerwony taki jak do Rycerzy Lwa w innych zestawach. Tymczasem niebiesko-biały, taki jak w 6062 (zielono-biały też, np. z 6030 czy z 6073) jest domeną Czarnych Sokołów. Niemniej łódź wygląda super. Ciasno rycerzom tam w środku :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s