Kolejne nowości

W dwóch poprzednich wpisach skupiłem się na kilku zestawach z kosmicznej serii, które wpadły ostatnio w moje ręce. Dziś, zgodnie z zapowiedzią trochę różności. Tym razem mamy po jednym przedstawicielu serii basic, technic oraz trains.  Są to pozycje z lat 1985 – 1999. Wg kolejności powstania:

1972 Go-Kart,
725 Basic Building Set,
4533 Train Track Snow Remover.

lego new tbzz 2009Miszmasz totalny ;) Zestawy są w bardzo dobrym stanie, wszystkie z instrukcją, plus pudło do 725. Cóż więc my tu mamy..jeden zestaw do budowy wszelkich domków i do tego z dwoma płytami bazowymi, koniem i palmą, mały go-kart dla fanów pinów i plastikowej mechaniki oraz niewielki pojazd na tory służący do odśnieżania. Dla każdego coś miłego. Wspólnym mianownikiem całości wydaje się być fakt, iż wszystkie zestawy są dosyć słabo znane i rozpowszechnione. Nie rzucają się w oczy z myślą..o ja już to widziałem. W zasadzie w katalogach ze starych lat to widywałem głównie 725, a to też nie w każdym, bo czasem sekcji Basic poprostu brakowało.
Żeby nie przedłużać, o każdym z zestawów parę linijek.

Go-Kart

lego 1972 1Ten niewielki pojazd to kwintesencja serii z lat 80. Mocno przypomina mi inny klasyk, znany nam z lat 90-tych, który do dziś posiadam w komplecie, czyli 8815 Speedway Bandit. Natomiast kolorystyka to typowe starsze technic, gdzie konfiguracja niebieskiego z szarym i czerwonym występowała niejednokrotnie. W zestawie nie znajdziemy żadnych nietypowych elementów, a sama konstrukcja jest prosta. Najciekawszą częścią całości jest tył, gdzie zwykłymi plate i wężami gumowymi stworzono coś w rodzaju jednostki napędowej. Układ skrętu ośki przedniej typowy na tamte czasy. Ogólnie żadnych bajerów, ale mimo to pojazd przyjemny dla oka. Dla mnie solidne cztery.

lego 1972 2lego 1972 3

Basic Building Set

Ten złożony z 319 elementów zestaw dawał i daje spore możliwości w zakresie budowy wszelkich budyneczków, domków i temu podobnych konstrukcji. Stanowił jeden z szeregu podobnych w zastosowaniu zestawów. Ten konkretny był przeznaczony dla dzieci w wieku powyżej siedmiu lat, z racji na większe skomplikowanie i użycie ciekawszych elementów.

lego 725 1725 daje nam naprawdę duży wybór tworzonych konstrukcji, które powstają dzięki szeregowi białych bricków wszelkiej maści, ścianom skośnym, oknom, w  tym dwóm szybom pochyłym, dwóm figurkom, dzięki wielu czerwonym skosom, czy też palmie i czarnemu konikowi. Wszystko uzupełniają dwie szare płytki bazowe 16×16. Jest z czego wybierać.
Instrukcja, jak i pudło przedstawiają nam kilkanaście możliwych konstrukcji do zbudowania, przy czym sama instrukcja rozrysowuje nam szczegółowe pięć pozycji. Dla lepszego wyobrażenia dwa zdjęcia frontu i tyłu.

lego 725 5 lego 725 6Pozycja pochodzi z 1990 roku, czyli okresu powstania zestawów umieszczonych niejednokrotnie nad wodą, czy wręcz nawiązujących do cieplejszych rejonów, stąd duża ilość w nich palm, czy papug. Nie inaczej jest tym razem. Zestaw spokojnie może uzupełniać takie pozycje jak 6376, 6396, 6595, 6338, czy też ciekawe pozycje z tematu Paradisa.
Do zaprezentowania pozycji wybrałem chyba największą konstrukcję przypominającą jakiś hotel, czy pensjonat. Trzy zdjęcia dla lepszego zobrazowania budowli.

lego 725 2lego 725 4lego 725 3Moim skromnym zdaniem zestaw można udać za udany, a w wręcz wyjątkowo udany w serii, którą reprezentuje. Wpada w oko i daje naprawdę bardzo dużo możliwości budowniczym. Dla mnie, biorąc pod uwagę całą serię zestaw na mocne cztery z plusem.

Train Track Snow Remover.

Ostatnim z prezentowanych jest nieduży zestaw kolejowy, z końca lat 90-tych, przedstawiający, co by tu dużo nie gadać pług śnieżny torowy. Zresztą wspominałem o nim swego czasu we wpisie o klockach w kwestii odśnieżania ;)

lego 4533 2Konstrukcja zestawu to niewielka platforma z obrotowym wirnikiem w przedniej części, silnikiem z rurą wydechową oraz minifigiem za panelem sterowania dyrygującym wszystkim. Konstrukcja zapewnia obrót pługa wewnątrz tarczy dzięki przeniesieniu napędu z dodatkowego koła znajdującego się na środku konstrukcji, dzięki zastosowaniu axla technic i gumki umieszczonej pomiędzy osią kół, a wspomnianym axlem. Proste, sprytne i działa.

lego 4533 1lego 4533 3Całość uzupełniają dwie naklejki oraz oczywiście osie z kołami pociągowymi oraz zderzak z magnesem. Przyznać trzeba, że jak na 1999 rok, gdzie Lego raczej nie błyszczało, ten zestaw nie odbiega od innych pozycji występujących w tematyce 9v w ramach trains. Dla mnie choć może nie porywa jakoś, to solidna konstrukcja i spokojnie cztery z lekkim minusikiem można jej wystawić. A minus za brak jakiejś minimalnej imitacji śniegu, jednej części torów prostych oraz zwykłej choinki. Od razu sprawiałby o wiele lepsze wrażenie ;)

W dalszej kolejności dwa większe zestawy miejskie oraz dwa zestawy z tematu nad wodą.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Kolejne nowości

  1. Bombeletta pisze:

    O łaaa! Ten Basic jest wspaniały! I ile miał prześwietnych możliwości (latarnia morska!!!) – kiedyś to była MEGA zabawa :D

  2. Pingback: Lego Basic, czyli prekursor Creatora | Lego's soul

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s