Nowe space cz.II

Jak ostatnio pisałem, raz jeszcze słów kilka o ostatnich nowościach space w kolekcji. Rozdzieliłem tą kwestię na dwa wpisy w zasadzie tylko ze względu iż opisane wcześniej zestawy to pozycje light&sound, a tu mamy do czynienia z klasycznymi zestawami kosmicznej serii od TLG. Prezentowane poniżej cztery pozycje są z lat 1979 – 1987. Klasycznie, wg. kolejności ukazania się na rynku:

920 Rocket Launch Pad,
6803 Space Patrol,
6804 Surface Rover,
6883 Terrestrial Rover.

lego new space tbzz 101Jak widać na załączonym obrazku wypełnionym białymi „spacemenami” klasyka sama w sobie. Moje zestawy są w stanie bardzo dobrym, co najwyżej niektóre złote planety na torsach białych figurek z lekko podupadły. Wszystkie pozycje z instrukcjami, pudełek niestety brak. Wszystkie pozycje prezentują klasykę gatunku, a gdyby tak jeszcze bardziej zawęzić to pierwsze trzy z wymienionych są typowym połączeniem szarego i niebieskiego. Do tego trans yellow..mm.. :) Stare, stare space to to, co tygryski kochają najbardziej! Wśród tych pozycji jest także jedna szczególnie istotna dla mnie, gdyż jest to moja pierwsza „baza” z kosmicznej serii, czyli zestaw 920. Jak zwykle po trochu o każdym poniżej.

Rocket Launch Pad.

Tym razem na sam początek przyszło mi opisać najciekawszą z pozycji. Mój póki co mały „Graal” serii. Warto na wstępie zauważyć, iż w wersji na rynek za oceanem występował pod inną nazwą, tj. Alpha-1 Rocket Base.

lego 920 3Cóż ja mogę napisać. Urokiem dla mnie klasyki space są właśnie zestawy łączące light gray z kolorem niebieskim. To połączenie zapadło w pamięć nie jednemu fanowi staroci i do dziś jest widoczne w MOCach tworzonych pod znakiem „Neo Classic Space”. Ostatnio nawet TLG pokusiło się o takowy powrót tworząc zestawy do ostatniej filmowej produkcji The Lego Movie. Mowa oczywiście o zestawie 70816. Kosmiczna seria naprawdę mocno zapadała w pamięci. Nie ma się czemu dziwić. Tworzona była tak, by przykuła wzrok, już nawet samym zdjęciem na pudełku, czy instrukcji. Dobrze opisał to kolega AMAL, w recenzji sprzed jakiegoś czasu, zamieszczonej w odpowiednim wątku na stronie Zbudujmy.To. Polecam przeczytać. Warto. Podobnie jak wszystkie recenzje tego kosmicznego fanatyka ;)
By nie być gołosłownym zamieszczam dwa zdjęcia z instrukcji. Frontu i tyłu. Na froncie widać piękną planetarną scenerię z naszym zestawem okraszoną gwiazdami i planetą. Tył, to już zbiór zestawów z tego samego kresu, na kolejnym planetarnym terenie. Miodzio!

lego 920 5lego 920 6Ale wracając do zestawu.. to przedstawia nam małą wyrzutnię rakiet z centrum kierowania, pojazdem z paliwem, a wszystko położone na klasycznej, świetnej, kosmicznej płycie imitującej teren jakiejś planety, czy księżyca. Pojazd może podróżować oddzielnie, bądź razem z przyczepką ze zbiornikami. Całość okrasza nam trzech kosmonautów made by Lego. Dwóch w białych wdziankach, jeden w czerwonym. W zestawie możemy znaleźć kilka ciekawych elementów, jak wszystko co ma kolor żółty – przezroczysty, cztery niebieskie kraniki, siedem elementów z nadrukiem, czy trzy węże. Same figurki to klasyka. Szczególnie białe, do dziś najbardziej poszukiwane.

lego 920 1W zasadzie to nie wiem do czego można by się przyczepić. No może do tego, że nigdzie nie ma klasycznego klocka z nadrukiem loga space ;) Zestaw dla mnie kultowy. Mam nadzieję, że uda mi się z czasem dopaść inną podobną pozycję, bo stworzyć mały zalążek do jakiejś kosmicznej dioramki. Dwa zdjęcia na koniec.

lego 920 2lego 920 4

Space Patrol.

To kolejny niewielki zestaw w kosmicznej serii. Zestaw jakich Lego oferowało nam co najmniej kilka.

lego 6803 1Jak widać na załączonym obrazku nie wiele tu mamy. Małe latadło w klasycznej kolorystyce, z białym minifigiem. Za podstawę pojazdu służą dwa skrzydła. Do tego dwa silniki, trochę elementów przezroczystych i sprzęt w rękach spacemena. W zasadzie najciekawszym elementem całości jest sama figurka oraz dwa uchwyty z oczkiem starego typu. Pozycja zarówno obowiązkowa, jak i taka sobie jeśli chodzi o projekt.

lego 6803 2

Surface Rover.

Czyli kolejna mini pozycja wielkiej serii. W tym zestawie Lego oferowało nam malutki pojazd, łazik, w kolorze niebieskim, z elementami szarości kierowany przez klasycznego białego minifiga. W zasadzie nie ma tu o czym pisać. Taka mała promocyjna pozycja. Stąd też nie ma się czego czepiać. Spełniał swoje zadanie, czyli zachęcał do kupowania zestawów z kosmicznej serii ;)

lego 6804 1

Terrestrial Rover.

Ostatni z opisywanych zestawów jest dobrze znany nieco starszym fanom gatunku. Tak przynajmniej mi się wydaje. Sam pamiętam go z czasów Pewexu, choć wtedy nie budził mojego zainteresowania. Odkąd zbieram starocia, jednak jak najbardziej i długo musiałem czekać na jego zdobycie w świetnym stanie. Pojazd terenowy koloru niebieskiego przedstawia nam łazika do przewozu satelity, kierowanego oczywiście przez białego minifiga ;)

lego 6883 1Sam w sobie ma dosyć nietypową przegubową konstrukcję, osadzoną na czterech ośkach i skrętną za pierwszą z nich. Kierujący wysunięty mocno do przodu. Za nim pierwszy statecznik i do tego ciekawy, bo z nadrukiem loga space w świetnym stanie. Dalej przegub, a za nim konstrukcja oparta na dwóch kratownicowych wspornikach, otwierana od góry i mieszcząca w sobie białego satelitę. Całość okrasza kilka elementów w kolorze trans red, w tym cztery antenki i jeden mały silnik.

lego 6883 2lego 6883 3Zestaw na cztery z plusem. A to dlatego, że mimo nietypowej konstrukcji, dobrego projektu i mocnej rozpoznawalności, czegoś mu brak. Nie wiem czego. Czuję przy nim mały niedosyt. Ale..jak najbardziej wart polecenia :)

W kolejnym wpisie następne zestawy ostatnio pozyskane, z serii town, basic, technic i train, w tym kilka większych pozycji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego, Space i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Nowe space cz.II

  1. Pingback: Lego Space x 2 | Lego's soul

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s