Nowe space cz. I

Ostatnio było o pociągach i miejskiej serii w małej scenerii, a tym razem na przestrzeni dwóch wpisów, słów kilka o nowościach w moich zbiorach z zakresu zacnej serii space. Na pierwszy ogień idą dwa zestawy space systemu light&sound.

6780 XT Starship,
6783 Sonar Transmitting Cruiser.

lego space tbzz 301Te dwa spore zestawy pochodzą z lat 80-tych i reprezentują pierwszy nurt kosmicznej sagi od TLG, czyli classic. Choć przyznam, że dzięki kolorystyce i niebieskiemu oszkleniu mocno pachną mi tematem futuron. Moje egzemplarze są w stanie znakomitym. Oba systemy, zarówno świetlny, jak i dźwiękowy działają bez problemu i w pełnym zakresie. Wśród elementów wszystkie części z nadrukami, w stanie także idealnym. Zestawy z instrukcjami, pudełek niestety brak. Za ich nabycie (a nie są to łatwe do znalezienia pozycje, szczególnie w takim stanie) muszę po raz kolejny podziękować koledze Surtowi. Kilka słów i zdjęć o kosmicznych pojazdach.

XT Starship.

lego 6780 4Pierwszy z zestawów, to najeżony kolorowymi elementami typu trans, spory modułowy pojazd latający z obsługującym go minifigiem, w klasycznym wdzianku koloru żółtego. Tak –  modułowy. Obie pozycje takie są. Ten statek składa się z odłączanej kabiny z napędem, głównego silnika oraz małego satelity. Tym w każdym bądź razie wydaje się ten element.

lego 6780 1Jak już wspomniałem sporo przezroczystych elementów w czterech kolorach, w tym cztery lampki na światłach. Całość uzupełnia kilkanaście elementów z nadrukiem. W ogóle dużo tu ciekawych cześć. Przydatnych w tworzeniu kosmicznych pojazdów. Samych antenek trans red jest aż sześć. Do tego dwa węże w kolorze trans yellow..ech ;) Zastosowana konstrukcja jest typowa dla pojazdów z lat 80-tych, czyli wyraźne silniki, skrzydła (tu z elementów kratownicowych), modułowość oraz koniecznie slope z nadrukiem symbolu space. Jak ja lubię ten symbol. Jeden z najciekawszych symboli, jakie kiedykolwiek w życiu widziałem..

lego 6780 2W zasadzie nie mam się do czego przyczepić w tym pojeździe. No może tylko, że zwartość bryły oparto na cienkim kadłubie i mocno wystających skrzydłach z wykorzystaniem ww. kratownicowych wsporników. Zestaw sam w sobie na piątkę z minusem. Obowiązkowa pozycja w kosmicznej serii. Kilka zdjęć :

lego 6780 5lego 6780 3

Sonar Transmitting Cruiser.

Drugim z zestawów, jest także modułowa konstrukcja, mniej więcej tych samych gabarytów, jednak znacznie bardziej „napakowana”. Ale o tym poniżej.

lego 6783 3No ta maszyna to już jest majstersztyk. Subiektywnie oczywiście ;) Zawsze mi się podobała ta konstrukcja i zawsze zastanawiałem się, co jest w tych tylnych kabinach.. Pojazd przedstawia nam modułową konstrukcję składającą się z kabiny z napędem, dwóch modułów z z kosmonautą i robotem, małego pojazdu oraz ponownie czegoś na wzór satelity z potężnym napędem.

lego 6783 5lego 6783 4Jak się można domyślać, pojazd może funkcjonować w całości, ale także być zarówno małym statkiem kosmicznym wraz z pomieszczeniami lądowymi. Znaczy się na jakiejś planecie ;)
Łącznie w zestawie mamy dwóch minifigów. Pilota w czerwonym wdzianku oraz specjalistę w żółtym. Wspiera go niebieski robot a do dyspozycji mają jeszcze ww. pojazd jak i satelitę. W zestawie kilka elementów przezroczystych, w tym trzy ciemno – niebieskie owiewki oraz ponownie kilkanaście elementów z nadrukiem. W tym najciekawszy – modyfikowany slope, jako przednia część ze sporym nadrukiem wspominanego loga. W świetnym stanie oczywiście :)

lego 6783 6Jak już wspomniałem pojazd jest sporych rozmiarów i wagi. O czym nie wspomniałem, to to, że posiada taki sam system dźwiękowo – świetlny jak ww. XT. Od poprzednika jest masywniejszy i sprawia lepsze wrażenie.

lego 6783 1 lego 6783 2 Patrząc na kolorystykę całości oraz fakt, iż powstał w 1988 roku, można było spokojnie dać mu inne minifigi i dołączyć do bogatej serii futuron. O czym już wspominałem. A tak stanowi jeden z ostatnich akcentów klasycznej serii, odbiegający nieco jednak od pozostałych pionierów serii. Ogólnie zestaw na pełną piątkę. Polecam go każdemu fanowi gatunku. Naprawdę jest nad czym się pochylić i czym się pobawić ;) Wiecie…światełka, dźwięki w ciemności nocy ;)

Na koniec kilka zdjęć porównujących oba zestawy. W następnym wpisie klasyka klasyki w wykonaniu Lego space.

lego space tbzz 304lego space tbzz 303lego space tbzz 302

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego, Space i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Nowe space cz. I

  1. Mateyo82 pisze:

    Dawno mnie nie było więc pokomentuję trochę. :) Zazdroszczę 6783 w kolekcji. Sam na niego polowałem wiele razy ale w końcu odpuściłem i zbudowałem kiedyś swoją wersję. Ale co oryginał to oryginał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s