Lego trains – mocny kierunek w kolekcji

Jako, że od czasu do czasu wpadały w moje ręce pojedyńcze zestawy z serii pociągowej i to głównie w postaci pojazdów drogowo – kołowych, bardziej pasujących do town, niż trains, postanowiłem bardziej przyjrzeć się tej serii. Mowa oczywiście o trains, które począwszy od końca lat 60-tych niepodzielnie do dziś wzbogacają wytwory TLG. Ale do rzeczy. W ostatnim czasie, kierując się chęcią wzbogacenia kolekcji o ciekawe pozycje udało mi się pozyskać i odrestaurować łącznie dwa zestawy z pociągowej serii, które w kilku słowach opiszę poniżej.

4539 Manual Level Crossing,
4543 Railroad Tractor Flatbed.

lego new tbzz train 1Oba zestawy pochodzą z 1991 roku, z wchodzącej wtedy na rynek nowej odsłony pociągów, czyli tematu 9 V, co samo wskazuje na sposób zasilania. Na dwie pozycje jedna instrukcja, pudełek brak. Instrukcja jest do nabytego zestawu – czyli przejazdu kolejowego. Odrestaurowany wagon z ciągnikiem niestety od początku posiadania go przeze mnie, takowej nie posiadał. Został uzupełniony o brakujące elementy w ostatnim czasie ( głównie kilka bortów platformy i jedna oś z kołami kolejowymi) i dlatego mogę go spokojnie dziś zaprezentować jako wzbogacenie zbiorów. Stan obu pozycji jest na pięć z minusem, co mnie bardzo cieszy :)
W kilku słowach, o każdym z zestawów.

Przejazd kolejowy.

lego 4539 1W ramach serii przejazdów kolejowych było kilka. Mniej, lub bardziej urokliwych i funkcjonalnych, ręcznych (jak ten) i zelektryfikowanych. Prezentowany tutaj w zupełności wpisuje się w kolorystykę i linię serii 9 V. Jest prosty, a wręcz bardzo prosty. W skład zestawu wchodzi płyta drogowa, dwa tory proste, cztery podjazdy, jedna figurka zawiadowcy, dwa szlabany obciążone metalowymi odważnikami, dwa znaki drogowe i „budka” z systemem kierowania na podniesieniu. Jak widać, nic skomplikowanego. Podnoszenie szlabanów (elementy z nadrukiem – a wliczając znaki – łącznie cztery elementy z nadrukiem w zestawie) odbywa się ręcznie. Tory, to ten sam typ stosowany w 9 V serii, zakończony blaszanymi powłokami i łączone między sobą na dwa zatrzaski.

lego 4539 2Kolorystyka całości to odcienie szarości i czerwień budki operacyjnej. Na zdjęciu powyżej widać pracującego kolejarza. Trochę może nie przemyślano kwestii wchodzenia do budki, jakaś taka toporna drabinka. Nie zmienia to jednak faktu, że ten prosty zestaw, choć nie jest w lepszy od niektórych swoich odpowiedników, to i tak świetnie wygląda, a mnie cieszy niezmiernie :)

Platforma z ciągnikiem.

lego 4543 1Kolejna pozycja w tym wpisie to klimatyczny zestaw składający się z wagonu – platformy z opuszczanymi bortami oraz ciągnika koparki z przyczepką. No! Naprawdę sporo elementów. I trzeba przyznać, że w zestawach 9V tak często to wygląda. Poza wagonem, wagonami, dodatkowy sprzęt jak podnośniki, ciężarówki itp. Kolorystyka wagonu to czerwień na bortach i szara platforma. Oczywiście części napędowe – czarne. Wagon okraszono dwoma białymi naklejkami z symbolem trains. Jednocześnie dwa borty odwrócone, celem umieszczenia właśnie tam naklejek. Wagon oczywiście posiada możliwości skrętu dzięki wpięciu pinowym konstrukcji osiek do otworów platformy wagonu.  Wszystko zakończone kolejowymi „zderzakami” i elementami magnetycznymi do łączenia wagonów w pociąg.

lego 4543 2Dalej w zestawie dochodzimy do ciągnika. Maszyna ma typowe czerwone podwozie i żółtą nadbudówkę – typową dla pojazdów tego typu w serii 9 V, co pokażę na ostatnim zdjęciu. Zastosowano w nim sprężynową ośkę – przednią. Szyby w odwróconej kolejności, czyli pionowa na przedzie i nachylona na tyle. W tylnej części kabiny stanowisko do pracy mniejszą łychą – ruchomą w poziomie i pionie. Na przodzie maszyny duży spych. Do całości dodano mini przyczepkę z możliwością podnoszenia oraz łopatę i miotłę.

lego 4543 3lego 4543 4Dzięki tym wszystkim ruchomościom, temu iż mamy tu i wagon i pracujący ciągnik z przyczepką, zestaw jest bardzo bardzo bawialny. Daje naprawdę dużo możliwości.
Na zdjęciu poniżej działanie przedniego zawieszenia ciągnika przy zastosowaniu opisanego wyżej przejazdu kolejowego.

lego 4543 5Zestaw moim zdaniem na piątkę z plusem. Stanowi świetne uzupełnienie pociągów, ale także w stu procentach pasuje do serii town. Podobnie zresztą, jak przejazd kolejowy. Cała seria trains współistnieje z serią miejską. Połączenie zestawów z obu serii może tworzyć niezłe scenerie, co pokazywały nam niejednokrotnie katalogi z lat 80-tych i 90-tych.

I to też będzie tematem moich najbliższych prac. Znane już z mojej strony scenki ze starymi zestawami. Tym razem z posiadanymi pozycjami z serii trains w roli głównej.

A na koniec wszystkie moje trains w jednym ujęciu..Choć więcej tu „niepociągów”, niż pociągów ;)

lego all train tbzz

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolekcja, Lego, Trains i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Lego trains – mocny kierunek w kolekcji

 1. szymig pisze:

  Dwie ciekawe pozycje. Zbierasz też współczesne zestawy można je tak nazwać trains?

 2. prezeslugpol pisze:

  Extra ! Czekam na pierwszy pociąg, który zajedzie do Twojego city :-)

 3. fanofreds pisze:

  I love the old 9V trains. I’ve been trying to purchase one for a long time but haven’t had any luck finding one for a reasonable price… Someday though.

 4. Jaskier pisze:

  Sympatyczne zestawy. Koparka jest naprawdę urocza. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s