Po kilkunastodniowej przerwie spowodowanej sprawami rodzinnymi wracam do pisania o tym, po co tu zaglądacie ;) Oczywiście klocki Lego. By od początku nie uderzać w konkretne prezentacje, nowe zestawy czy coś w tym stylu, wpis ten poświęcę klockom w produkcjach telewizyjnych i kinowych. Skąd pomysł? Jakieś trzy miesiące temu przypadkiem natknąłem się na film z 1995 roku pt. „Indianin w kredensie„. I to akurat na scenę gdzie ku memu zdziwieniu pojawił się zestaw Lego :) Zaświtał mi wtedy pomysł wpisu/zestawienia lub czegoś podobnego opisującego temat, gdzie poza oryginalnymi filmami Lego, jak ostatni The Lego Movie, czyli w tłumaczeniu „rodzimym” „Lego®Przygoda” znajdą się wszystkie pozycje ze świata filmów/seriali, gdzie można było zobaczyć klocki Lego. W tym samym czasie na jednym z forów klockowych powstał krótki temat z tym związany. Nie mniej jednak przebrnąwszy przez ostatni zastój i wcześniejsze prezentacje wszystkich zestawów i Barracudy, wracam z wpisem właśnie o klockach w produkcjach ekranowych. A dodatkowo zmotywowało mnie do tego to, iż w ten weekend na jednym z kanałów ponownie prezentowano ww. Indianina :)
Skoro była już mowa kilkukrotnie o filmie, który skłonił mnie to zrobienia takiego wpisu to poniżej kadr z zestawem 6852 Sonar Security.
Zestaw drugiej serii kosmicznych policjantów sam w sobie nie występuje w tej produkcji. Twórcy natomiast użyli pudełka po zestawie do umieszczenia w nim małego żywego Indianina. Swoją drogą film wart obejrzenia razem z dzieciakami, jeżeli się je posiada ;)
Pudełko widoczne jest w kilku scenach. Ja wybrałem dwa kadry ukazujące wykorzystanie niewielkiego zestawu z kosmicznej serii.
Idąc dalej i szukając w pamięci gdzie widziałem klocki wplecione w fabułę filmu natrafiłem na pozycję z 1996 roku pt. „Świąteczna gorączka” z nieśmiertelnym Arnoldem S. w roli głównej. Film opowiada o perypetiach zaganianego ojca, który zapomniał kupić synowi pod choinkę działającej dużej figurki super bohatera i z przysłowiowym sznurem na szyi zwiedza miasto w poszukiwaniach ostatnich egzemplarzy zabawki.
W trakcie tych poszukiwań trafia do dużego centrum handlowego, gdzie swoje miejsce ma olbrzymich rozmiarów „kącik” Lego!! (Jeju czemu u nas nie ma takich rzeczy! Aż na taką skalę). W miejscu tym, poza ogólnym zarysem klockowym, logiem TLG, kilkoma zestawami, możemy zobaczyć sporo dużych Mocy oraz miejsca do twórczych działań dzieciaków.
Na ostatnim kadrze widać natomiast jakieś duże konstrukcje wyjęte z zestawów z serii Aquazone, co widać po kolorystyce i charakterystycznych elementach. I to w sumie tyle, jeśli idzie o tą pozycję kinową. Sam film śmieszny i za każdym razem jak pojawia się w okolicy świąt w TV, zapuszczam oko na kilka kadrów, lub oglądam w tzw. tle, dłubiąc coś przy czymś ;)
Kolejną pozycją, którą pamiętam jest film „Big”, czyli „Duży” z 1998 roku z T.Hanksem, gdzie spełnione marzenie dzieciaka przenosi go w świat dorosłych w formie mężczyzny i pozwala na pracę w fabryce zabawek [kto by nie chciał pracować w TLG?…;) ]. W jednej ze scen filmu widzimy głównego bohatera jak chowa się obok wystawy klocków, gdzie poza Mocami w postaci dużych budynków mamy całą masę zestawów Lego z serii town. Co ja tu będę pisał..sami zobaczcie.
Ponieważ wyczerpałem temat filmów, pora na dwie pozycje serialowe. Zacznę od naprawdę dobrego serialu, czyli „Teorii Wielkiego Podrywu”, gdzie temat klocków Lego przewinął się kilkukrotnie. Główni bohaterowie wspominają o nocnych wyprzedażach w sklepie Lego, m.in. o serii Indiana Jones, czy o wszelkiej formie gwiezdnych wojen, w tym także o klockowych formach.
I tak też możemy zobaczyć Gwiazdę Śmierci z zestawu 10143.
A także w jednym z ostatnich odcinków bieżącej serii zestaw policyjny, tj. 6386 Police Command Base, który jeden z głównych bohaterów (ten sam w oby przypadkach) składa z wyrazem nostalgii na twarzy ;) Choć kontekst odcinka był inny.
Zestaw oczywiście z instrukcją ;) Szacun!
Kolejną pozycją jest najlepszy serial jaki kiedykolwiek przyszło mi oglądać, mimo jego słabszych części serii, czyli The Walking Dead wzorowany na komiksie. Samego serialu nie ma co opisywać ani zachwalać, bo jest powszechnie znany.
Tu wprawdzie klocki pojawiają się tylko w jednym odcinku, a że to jeden z ostatnich w serii to jakoś mocno mi to utkwiło. Nie ma tu pokazanego żadnego zestawu, a mamy do czynienia z luźnymi elementami i składaniem własnego Moca, przez jednego z trzecioplanowych bohaterów.
Na koniec warto wspomnieć o jednym z odcinków kapitalnego rodzimego programu Sonda, który doskonale pamiętam z lat dziecięcych. Jeden z odcinków traktował bowiem o produkcji klocków Lego i prezentował nam kilka zestawów. Naprawdę warte polecenia, szczególnie dla młodszych adeptów klockowego szaleństwa. Kto oglądał kiedyś jakieś/jakieś odcinki programu znajdzie także tutaj błyskotliwe wypowiedzi i prowadzenie, przez dwóch nieodżałowanych twórców, czyli Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka ( Ś.P. 1989). W każdym bądź razie. Pozycja obowiązkowa do obejrzenia dla fanów TLG.
Jeszcze jedną wartą wspomnienia jest inna pozycja popularno – naukowa, czyli program Jamesa Maya znanego z Top Gear, czyli James May’s Toy Stories, gdzie w jednym z odcinków wraz z grupą osób buduje dom z klocków Lego. Czyli wspomnienie najlepszych zabawek z dzieciństwa jednego z najbardziej znanych dziennikarzy z Wysp Brytyjskich.
Z pewnością pozycji telewizyjno – filmowych, w których występowały klocki Lego jest sporo. Mi przychodzą na myśl te tutaj wymienione, choć wiem, że z pewnością klocki wystąpiły też w serialu NCIS, ale z racji na fakt, iż nie mam czasu na tą pozycję wskażcie w komentarzach proszę, jaki to odcinek.
Jeżeli przychodzi komukolwiek coś więcej na myśl, czyli Lego w innych filmach (a z pewnością było w wielu) wskażcie je w komentarzach. Postaram się zaktualizować wpis.
Pozdrowienia dla wszystkich Lego maniaków.
Bardzo dobry pomysł i genialny materiał :)
Były też klocki prawdopodobnie lego w filmie tower heist zemsta cieciów
świetny artykuł (sonda rewelacyjna :)
polecam do obejrzenia odcinek the simpsons sezon 25 epizod 20,
również w filmie Time Bandits Terrego Gilliama było nawiązanie do LEGO (pokój dziecka na początku i ostatnia scena ze scenografią stylizowaną na wielkie klocki)
Lego było też w programie Jak to jest zrobione?w którym pokazano jak się je produkuje http://tech.wrzuta.pl/film/61lNJVTdAs5/jak_to_jest_zrobione_-_klocki_lego lub http://m.wgrane.pl/video?v=90af82cc1cf613392d37e2b5c58b0440
Dzięki za uwagi :) Wpis w najbliższym czasie poszerzę.
Pingback: Czas podsumowań, czyli 2014 rok z Lego’s soul | Lego's soul