LEGO Technic 9397 – Ciężarowy Amerykaniec – Mateyo82

Witam. Pamiętacie zestaw Lego Technic 8868 ? Starsi fani zapewne tak. Jest to potężna ciężarówka z kompresorem i osprzętem pneumatycznym, której godzinami przyglądałem się w katalogu z 1992 roku. Nie dane mi było posiadać tamtego fascynującego, na tamte czasy, zestawu ale z chęcią o ile będzie okazja go przygarnę i napiszę parę słów o nim.

Fotka za brickset.com

W niniejszym wpisie chciałbym się jednak odnieść do zestawu z nowej linii Technic a mianowicie do 9397, który to zadebiutował w 2012 roku. Możecie się ze mną nie zgodzić ale uważam, że 9397 to następca 8868. Gdy mu się bliżej przyjrzeć można odnieść wrażenie, że projektanci Lego wspominali dawne czasy i stworzyli zbliżoną do 8868 ciężarówkę. Jak by nie patrzył kabina, kolorystyka, detale, ilość osi, potężny chwytak, a nawet umiejscowienie panelu sterującego funkcjami modelu się zgadza.

mateyo 6Ciężarówka do przewozu drewnianych bali.

Zrozumiałe jest, że techniki budowania z Lego Technic zmieniły się przez ostatnie lata i 9397 dzięki zastosowaniu liftarm`ów i paneli nie jest tak ażurowy jak 8868. Dla mnie to plus choć lubię także ażurowe pojazdy Lego Technic z lat 90. Oczywiście zastosowano w nim także wszechobecne PF do napędzania stabilizatorów, obrotu i manewrowania ramieniem chwytaka. Sam chwytak trzeba obsługiwać manualnie i szkoda, że nie pokuszono się o inne zautomatyzowane rozwiązanie. Mimo tej małej niedogodności, moim zdaniem ciężarówka jest ładna, solidnie skonstruowana a wszystkie funkcje działają bez zarzutu. Podoba mi się w niej także, że mamy wygospodarowane miejsce na ładunek, a nawet w komplecie otrzymujemy zbudowany z kilku felg w kolorze brązowym „bal drewna”.

Przy okazji warto wspomnieć o innym ciekawym zestawie, w którym mamy do czynienia z podobną tematyką, czyli 8285. Także jak w przypadku 8868 nie miałem okazji zapoznać się na żywo z tym modelem ale uważam, że chyba to najlepiej odwzorowana w klockach amerykańska ciężarówka jaką Lego stworzyło w serii Technic. Z chęcią przygarnę to cudo jeśli ktoś jest już znudzony tym modelem. ;)

Fotka za brickset.com

Wracając do 9397. To solidny zestaw pełen ciekawych, przydatnych klocków i podoba mi się, choć wolałbym gdyby projektanci poszli o krok dalej i stworzyli następcę 8868 z prawdziwego zdarzenia. Połączyli to co najlepsze z 8868 (pneumatykę) i 9397 (wygląd i miejsce na ładunek). Z drugiej strony nie ma też co narzekać bo przecież o ile ma się głowę, lubi amerykańskie ciężarówki i zestaw 8868, można zawstydzić projektantów Lego i samemu stworzyć nową jego wersję we współczesnym wydaniu.

Mateyo82

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lego, Mateyo82 i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s